Apel do władz Dąbrowy Górniczej

Kategorie: Aktualności   | 12 maja, 2013

Apel do władz miasta o dywersyfikację ujęć wody.

Obserwując ostatnie wydarzenia podczas posiedzeń i komisji Rady Miasta, dot. zatwierdzania taryfikatora cen zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/artykul/1633899,w-srode-radni-przyjeli-wniosek-pwik-do-konca-marca-2013-r,id,t.html,  http://www.twojezaglebie.pl/dabrowa/ceny-wody/, a także znając sytuację wymuszającą działania w tym aspekcie w najbliższych latach, postanowiliśmy skierować pismo – apel do Władz Miasta: Prezydenta i Rady Miejskiej, o podjęcie działań celem dywersyfikacji ujęć wody niezależnie od polityki niemiecko-polskiej firmy PWiK Sp. z o.o.

Oto treść pisma skierowanego do pana Prezydenta Zb. Podrazy oraz Przewodniczącego Rady Miasta pani A. Pasternak:

WŁADZE DĄBROWY GÓRNICZEJ:

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza,

Przewodniczący Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej,

W nawiązaniu do nabrzmiałego przez lata problemu, ustalania bieżącego taryfikatora cen za dostawy wody i odprowadzenie ścieków, zwracamy się o podjęcie działań mających na celu dywersyfikację źródeł zaopatrzenia naszego miasta w wodę. Prace w tym zakresie winny być poczynione niezależnie od działań podejmowanych przez niemiecko-polskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Jako mieszkańcy, zdajemy sobie sprawę, że przyjęte w ostatnim czasie, podczas sesji Rady Miasta rozwiązanie – nie podnoszenia stawek cen wody – jest tylko rozwiązaniem tymczasowym i przejściowym, nie mającym szans na utrzymanie się w najbliższych latach.

Przez dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w wodę rozumiemy takie działania władz miasta, których efektem końcowym będzie stworzenie drugiego, niezależnego od niemiecko-polskiej spółki, źródła zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Uważamy, że działania te winny być nakierowane na wykorzystanie wody ze Zbiornika „Kuźnica Warężyńska”, obecnie pod administracją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach lub wykorzystanie innych potencjalnych źródeł pozyskania wody, np. odwiertów ze studni głębinowych. Nasz apel podyktowany jest niewspółmiernym taryfikatorem cen wody, jaki narzuca mieszkańcom miasta PWiK Sp. z o.o., w stosunku do możliwości finansowych mieszkańców.

Uważamy, że działania firmy Aqua Gmbh, jednego z udziałowców PWiK sp. z o.o., przy niekorzystnie dla Gminy zawartej umowie spółki, mają bardzo niekorzystny wpływ na bieżący poziom cen wody w mieście. Konkretnie oczywiście wpływ zawyżający cenę w stosunku do kosztów.

Dlatego uważamy, że miasto winno albo odkupić udziały firmy Aqua Gmbh w przedsiębiorstwie PWiK Sp. z o.o., albo podjąć działania mające na celu stworzenie drugiego niezależnego źródła dostaw wody, dzięki czemu, to mieszkaniec miasta będzie decydował czy chce by dostarczano mu wodę z PWiK Sp. z o.o., czy będzie otrzymywał wodę z innego źródła. Celem takiego działania winno być odzyskanie przez miasto skutecznej możliwości kształtowania cen wody oraz przynajmniej zapewnienie oligopolu jej dostaw, implikującego konkurencyjność cen.

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych realiach zapewnienie pełnego wolnego rynku dostaw wody w mieście może okazać się trudne do zrealizowania. Jednakże w sytuacji, gdy w wyniku olbrzymiego przedsięwzięcia finansowanego przez mieszkańców Dąbrowy Górniczej, jakim jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej (circa 900 milionów zł), w powiązaniu z dotacjami unijnymi, dojdzie do oddawania nowej infrastruktury wod.-kan. w mieście, nastąpi bardzo dobry moment do realizacji podnoszonych przez nas działań dywersyfikacyjnych.

Uważamy, że dalsza bezczynność władz miasta: Prezydenta i radnych Rady Miejskiej w przedmiotowej sprawie jest działaniem na niekorzyść mieszkańców miasta. Miasto powinno mieć większą możliwość kształtowania cen wody, szczególnie, gdy jest głównym udziałowcem spółki. To na władzach miasta spoczywa obowiązek zapewnienia takiego taryfikatora cen wody, który będzie bardziej skorelowany z możliwościami płatniczymi mieszkańców miasta, co nota bene wymusza wręcz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków. Niestety, według nas, obecny taryfikator cen wody można określić jako taryfikator „łupieżczy” http://www.pwik-dabrowa.pl/cena-wody-i-sciekow.aspx.

Prosimy o bardzo poważne zainteresowanie się tematem, podjęcie odpowiednich środków i nakładów będących w dyspozycji miasta, aby problem nadmiernych cen wody był rozwiązany dla dobra wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Mieszkańcy miasta:

Grzegorz Jaszczura

Dawid Kmiotek

Do wiadomości:

1. Rada Miasta Dąbrowa Górnicza

2. Parlamentarzyści z terenu Zagłębia Dąbrowskiego

3. Robert Koćma – przewodniczący Rady Nadzorczej PWiK Sp. z o.o.

4. Henryk Zaguła – członek Rady Nadzorczej PWiK Sp. z o.o.

5. PWiK Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej

Komentarze

27 komentarzy do “Apel do władz Dąbrowy Górniczej”

 1. Sympatia, 12 maj 2013 o 5:37

  Brawo panie Grzegorzu, jak widać nie poddaje się pan.

 2. O2, 12 maj 2013 o 7:16

  the Best
  Gonić tych nierobów z Rady Miasta do roboty. Niech coś robią dla ludzi

 3. Jacek, 12 maj 2013 o 7:57

  To teraz zobaczymy którzy radni działają w interesie mieszkańców, a którzy nie.

 4. syf, 12 maj 2013 o 9:23

  Ok.

 5. analizator, 12 maj 2013 o 20:13

  To „fachowcy od wody” pokroju Koćma, Zaguła, Podraza mają problem. Ciekawe co zrobią. Prezes Malinowski podobno tnie płace w wodociagach, to już coś.

 6. halszka, 12 maj 2013 o 21:04

  ….Pani radna Ewa Kawecka powinna się przyłączyć do apelu a i pan Kmiotek o tym powinien wiedzieć, gdyż tam w pobliżu mieszkają ….
  Popieram !

 7. halszka, 12 maj 2013 o 21:05

  Mamy wodę źródlaną w Trzebiesławicach !!!!!

 8. syf, 12 maj 2013 o 21:13

  o twórcy umowy z Niemcami tow. Lipczyku analizator zapomniał?

 9. Kazimierz Jasionek, 13 maj 2013 o 1:51

  Przez tyle lat od podpisania tej bandyckiej umowy ze spółką niemiecką żadna ekipa rządząca w DG nie kiwnęła nawet palcem żeby ten skandal naprawić !!! Cytat: „To na władzach miasta spoczywa obowiązek zapewnienia takiego taryfikatora cen wody, który będzie bardziej skorelowany z możliwościami płatniczymi mieszkańców miasta, co nota bene wymusza wręcz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków” Takim władzom jaką mamy w DG można trąbić tą oczywistą prawdę,
  a oni i tak uszy mają pozatykane jakimiś zatyczkami. Kto się ma tym zająć ?? Podraza, Koćma Zaguła ??? Mam apel do dobrego Laryngologa żeby im przeczyścił te pozatykane uszy !!!! Przypominam tylko, że tą skandaliczną sprzedażą i jeszcze gorszą umową obciążona jest przez te wszystkie lata jedna tylko partia, czerwonych komuchów SLD.
  Zauważyć należy kto z poręki Podrazy wsadził swoje obrzydliwe dup… do RN PWiK i wszystko będzie jasne. Zaguła i Koćma to tacy cwaniacy których nigdy nie interesowało dobro mieszkańców, tylko obdzieranie ich ze skóry przez różne pijawki z nimi na czele. Obserwuje przez te wszystkie lata tych bezradnych którzy dorwali się do koryta i oprócz kilku z nich cała reszta z uśmiechem na gębach podnosi ręce za corocznymi podwyżkami cen wody i ścieków. Pamiętam już te odległe lata kiedy budowano w DG oczyszczalnię ścieków. Wtedy hasłem rządzących pijawek było „Wybudujemy własną oczyszczalnię ścieków to obniżą się koszty opłat dla wszystkich mieszkańców korzystających z publicznej kanalizacji” No cóż obiecywać to pijawki potrafią, i na obiecankach się kończy.

 10. mieszkaniec, 13 maj 2013 o 2:17

  syf ma rację, to syf.

 11. informator, 13 maj 2013 o 3:09
 12. info, 13 maj 2013 o 3:29
 13. informator, 13 maj 2013 o 5:46
 14. iti, 13 maj 2013 o 19:58

  I tak trzymać, to jakaś alternatywa dla złodziejstwa w białych rękawiczkach.

 15. Hultajhohla, 13 maj 2013 o 20:01

  Jutro w Dąbrowie odbędzie się wiec partyjny. Przyjeżdża do naszego miasta lider komunistów Wielki Wódz, umiłowany przywódca towarzysz Miller. Nasz Prezydent i najwierniejszy z najwierniejszych towarzysz umiłowanego przywódcy wyznaczył delegację, która ma wręczyć kwiaty umiłowanemu przywódcy na czele z towarzyszką Krystyną, radną Szaniawską, która była autorem najlepszego poematu ku czci wodza naszego miasta, napisanego z okazji wniosku o nadanie mu medalu edukacji narodowej.

  Leszek Miller (Przewodniczący SLD) spotka się z mieszkańcami ale przede wszystkim przyjeżdża do miasta, którym rządzi jego partyjny kolega Zbigniew Podraza ( Członek Rady Krajowej SLD). Efektem tych rozmów zapewne będą kolejne miejsca pracy dla partyjnych działaczy w mieście. Zresztą panowie mają ze sobą dużo wspólnego. Kiedy Miller był premierem, poseł Zbigniew Podraza był Wiceministrem Zdrowia, odpowiadał między innymi za ustawę wprowadzjącą Narodowy Fundusz Zdrowia

 16. b., 14 maj 2013 o 6:32
 17. Robert, 19 maj 2013 o 11:20

  To jest mądre . Trzeba przedstawić kompletny plan działania . Może wizja ceny 30 zł /m3 trochę zmieni nastawienie motłochu kreującego Dyzmów na dygnitarzy.Odzew jest. Kuć żelazo póki gorące…

 18. info, 19 maj 2013 o 20:18
 19. Greta, 19 maj 2013 o 22:16

  do Roberta: słuszna uwaga, ale motłoch za głupi.

 20. Greta, 19 maj 2013 o 22:17

  Ale brawa dla autorów apelu i odwagę.

 21. Kazimierz Jasionek, 20 maj 2013 o 8:49

  Do Roberta.
  Masz rację gdyż takich Dyzmów w obecnej ekipie rządzącej miastem jest wielu. Gdyby mieszkańcy chodzili na sesje RM to byli by zaskoczeni, ilu tych koryciarzy sprawuje bardzo wysokie funkcje w tym mieście kolesi i wspólnych układów. Każdy z tych darmozjadów powinien obejrzeć film „Układ Zamknięty” w którym znajdzie cząstkę siebie samego !!!!

 22. kumpel, 21 maj 2013 o 0:28

  Jestem pełen uznania dla Twojego konsekwentnego zaangażowania w sprawy / interes zwykłych mieszkańców D-G.
  łączysz działalność polityczną z społeczną.

 23. info, 21 maj 2013 o 22:48

  Nie wierzę w jakiekolwiek działania osób rządzących w DG tzn tych wszystkich DYZMÓW , które by miały na celu poprawę i uregulowanie opłat za wodę i ścieki !!!!Można się wszystkiego spodziewać po tych pijawkach i dbających tylko o własne korzyści cwaniaczkach, tylko nie o troskę o mieszkańców, którzy są im potrzebni tylko przy urnach wyborczych !!!! Ta zgraja popierających się kombinatorów dotąd będzie doiła mieszkańców aż nie dostanie porządnego kopa i nie zostanie rozliczona z tych wszystkich kombinacji !!!!!

 24. Max, 22 maj 2013 o 20:00

  SLD podczs wczorajszej Sesji Rady Miasta ustami Tadeusza Orpycha dało wyraźny sygnał iż jest przeciwko obniżce cen wody w mieście

 25. T.S., 22 maj 2013 o 20:16

  do Maxa: trudno o inne stanowisko p. tow. Orpycha, gdy był on razem z M.Lipczyk, T.Sołtysik, A.Kordys, K.Bobrowski, B.Pietrzko, Cz.Frydrych, I.Bednarska , S.Sokoliński członkiem Komitetu Przetargowego, który zajmował się sprzedażą udziałów dąbrowskich (wtedy) wodociągów. To Komitet Przetargowy w tym składzie w dniu 2.04.2002 r. przedłużył wyłączność na prowadzenie rokowań z RWe Aqua gmbh! Taki szczegół.

 26. Kazimierz Jasionek, 23 maj 2013 o 11:47

  Nie wierzę że jeszcze w DG znajdą się mieszkańcy którzy wierzą słowom betona Oprycha !!! Tacy twardogłowi jak on, wraz z tymi znienawidzonymi nazwiskami podanymi przez TS wpuścili mieszkańców DG w Kanał !!!!
  Ci wszyscy członkowie tego zas….. komitetu przetargowego powinni zostać w „nagrodę za ten skandal” „rozdeptani” przez mieszkańców jak najgorsze robactwo !!!!! Zastanawiam się jak ta nasza ziemia może nosić takich przekrętów ?????

 27. fakt, 26 paź 2013 o 2:54

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie