Plan naprawczy „Nemo-Wodny Świat…”

Kategorie: Aktualności   | 20 listopada, 2015

20151119_140916Przeszło osiem miesięcy radni Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej musieli czekać na informację („wymuszoną” przeze mnie, jeszcze w marcu tego roku), czyli plan restrukturyzacji „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o., którego żądałem, aby móc procedować i zastanawiać się nad ostatnim dofinansowaniem tej Spółki o kolejne 5.000.000,00 zł. Doszło do niego (tego dofinansowania), na sesji w marcu tego roku bez takich „drobiazgów”. Zobacz.

20151119_140449W dniu 19.11.2015 r. odbyło się spotkanie radnych z Prezes Spółki Panią K. Sobstyl, na którym przedstawiła ona „Informację na temat funkcjonowania „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o.”. Informacja została nazwana Planem naprawczym dla tej Spółki prawa handlowego, w której stuprocentowym udziałowcem jest na dzień dzisiejszy nasza Gmina. 20151119_140503Na spotkaniu poza radnymi byli obecni: I Z-ca Prezydenta H. Zaguła i Doradca Prezydenta R. Koćma. Dziwne, że spotkanie nie było protokołowane, a nawet nagrywane (poza być może jakimś utajnionym nagraniem), czyżbyśmy bali się tak tego tematu? Na spotkanie zapraszał Przewodniczący Rady Miejskiej Pani A. Pasternak (g’woli ścisłości).

Pani Prezes przedstawiła swoją wizję naprawy finansów tej spółki, która sprowadziła się na końcu do tego, co przewidywałem na sesji w dniu 18.03.2015 r., czyli prawdopodobnego ponownego dofinansowania „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o. Wielkość przewidywanego w Planie naprawczym „Nemo…” to: 1.700.000,00 zł w roku 2016 i 2.700.000,00 zł w roku 2017 r. Czyli tradycyjnie. 🙂 Uświadomiłem obecnych, że lekko licząc dofinansowywanie tej Spółki od roku 2004, czyli jej otwarcia, to dobre 6 mln zł średnio rocznie (w tym przejmowanie nowych udziałów, wykup, etc.), do tego dochodzi umowa z CSiR-em (prawie 0,5 mln zł rocznie) i inne drobniejsze wspomaganie z budżetu Miasta. Oczywiście gdy zacząłem o tym mówić, to formacji postkomunistycznej nie spodobało się, że zajmuję się historią 🙂 (nie dziwota, w końcu dobrze się nie zapisali ani globalnie, ani lokalnie). Udało mi się jednak wspomnieć, że tak właściwie podpisano już złą umowę o zawiązaniu spółki „Nemo…”, jeszcze w 2000 r. (ze strony Gminy prezydenci M. Lipczyk i K. Bobrowski), np. poprzez nie uwzględnienie w umowie przymusowego umorzenia udziałów (co później miało negatywne skutki dla Gminy przy ich wykupie od prywatnych współudziałowców Spółki) – oczywiście to moje zdanie.

Moim skromnym zdaniem te liczby (ww.) mogą być za małe, aby jak to Doradca Prezydenta R. Koćma (Lewica SLD w ZL) mówił: za rok, może dwa wyjść na zero 🙂 . Niestety optymizm strony propodrazowskiej, postkomunistycznej, czyli obecnie koalicji w Radzie Miejskiej Dąbrowy Górniczej SLDPOTPDG jest niezmienny od 15 lat, tj. od chwili moim zdaniem niekorzystnie sformułowanej umowy zawiązania tejże Spółki. 20151119_141230A po tych 15 latach mamy, jak to określano na spotkaniu „archaiczny Aquapark”, zdezelowany i wymagający poważnych modernizacji i unowocześnień! I nic zaoszczędzonego grosza, a wręcz przeciwnie! Okazuje się (teraz!), że jest słaby dojazd do Aquaparku (od strony Katowic – korki), nowo powstające, nowocześniejsze obiekty tego typu (teraz Tychy), centra handlowe, które dysponują bazą dla dzieci i już nawet wypoczynku klientów, etc. Tylko jak można było w 2000 r. i następnych latach zakładać, że konkurencja nie powstanie??? Skrajna krótkowzroczność moim zdaniem, a cały czas pamiętajmy o b. dużym współczynniku ubasenowienia w naszym Mieście i 4 (czterech) Pogoriach!!! To jest historia, ale nierozerwalnie powiązana z problemem circa 70.000.000,00 zł wydanych już przez Mieszkańców naszego Miasta na Aquapark! Proszę to zrozumieć Panie Doradco R. Koćma, Panie radny W. Wiekiera i inni.

SKMBT_C20314020516100Pani Prezes K. Sobstyl, na początku wspomniała o działalności społecznej, jaką, jak rozumiem prowadziła ta spółka prawa handlowego. To dziwne w kontekście tego, że wg Panów Prezydentów i Pana Doradcy Prezydenta R. Koćmy Aquapark „Nemo…”, to nie była inwestycja gminna – a to dlatego, że była to inwestycja spółki prawa handlowego 🙂 – aport gminy w postaci działki do Spółki za 6,5 mln zł też wciąż powoduje, że nie była to inwestycja gminna?! Ale to przecież kwestia śmiesznej nomenklatury, a nie tego, że Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej cały czas (jak zauważył to także radny Sz. Widera) płacą „dwukrotnie”: za bilety (które nota bene nie są dla przeciętnej Rodziny tanie) w postaci biletu i dopłaty z budżetu miasta do tego nierentownego obiektu!

20151119_143032Wyartykułowano w trakcie spotkania dwa inne rozwiązania problemu „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” sp. z o.o., różne od ciągłego dofinansowywania preferowanego przez lewicę (Doradca Prezydenta R. Koćma, czyli także Pan Prezydent Zb. Podraza). Mianowicie znalezienie dzierżawcy, czyli wynajęcie obiektu lub sprzedaż, np. w postaci przetargu. Cały czas jest jeszcze wyjście w postaci ogłoszenia upadłości (ale po dokapitalizowaniu przez Mieszkańców poprzez radnych Rady Miejskiej i Pana Prezydenta z budżetu oddala się to rozwiązanie na kilka lat).

Nie przedłużając już, muszę jednak jeszcze dodać, że mimo mojego ponawianego zapytania, także na tym spotkaniu o wartość księgową Spółki do Pani Prezes K. Sobstyl, Pana Naczelnika członka Rady Nadzorczej Spółki P. Kuziora, Pana I Z-cy Prezydenta H. Zaguły wciąż nie dowiedziałem się jaka ta wartość jest. Pan Naczelnik P. Kuzior spytał mnie o jaką wartość księgową mi chodzi? Czyżby to kolejna tajemnica handlowa, której nie można wg wyżej wymienionych osób ujawnić??? Pozostawiam to Czytelnikom do oceny.

Ps Jak dla mnie Pani Prezes i Panie Doradco działalność społeczną, to można sobie prowadzić poprzez założenie np. fundacji czy stowarzyszenia i radzę o tym pomyśleć na przyszłość, a nie drenować budżet wszystkich Mieszkańców.

Ps ps Zobacz także:

Czy Gmina utopi 30 mln w aquaparku?

Cuda i grzech zaniechania – konsekwencje

Apel do pana prezydenta Zb. Podrazy

Kto utopił Gminę w Aquaparku?

Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy …

Inżynieria finansowa wg Zb. Podrazy c.d.

Interpelacja Nemo-Wodny Świat!!!

Nemo-Wodny Świat – topi Gminę?

Jak to z Aquaparkiem było i będzie.

Komentarze

13 komentarzy do “Plan naprawczy „Nemo-Wodny Świat…””

 1. iti, 20 lis 2015 o 10:21

  Brawo!!!

 2. iti, 20 lis 2015 o 10:22

  Niech się boją własnego cienia.

 3. Kazimierz Jasionek, 20 lis 2015 o 13:50

  Takie drętwe tłumaczenia tych twardogłowych wcale mnie jakoś nie zdziwiły !!! Czego można więcej oczekiwać po Koćmie i jemu podobnych, jak tylko opowiadanie bajek i głupich obiecankach ??? Ciekawe czemu tak nie zarządza tymi wszystkimi nieruchomościami które nabył (podobno za psie pieniądze) Chyba dlatego że to jego własność, a swoją własność się szanuje i mocno o nią dba !!! A pieniędzmi mieszkańców można szastać do woli i z takiego założenia wychodzą ci wszyscy kpiarze dotując tego bankruta jakim jest ten zas…. Aquapark !!!
  A że te pawie wartości tego majątku nie chcą podać, to i nie ma się czemu dziwić !!! Jaki to majątek, który nas mieszkańców kosztuje krocie i trzeba go tylko dofinansowywać, a jego małej wartości, chyba nawet te pawie nie znają !!!! […]

 4. Patryk Kuzior, 20 lis 2015 o 15:29

  Wielce szanowny Panie Radny!
  Zapytałem o jaką wartość księgową Panu chodzi, bo wartość księgową przedsiębiorstwa powinien Pan znać zważywszy na to, że otrzymał Pan bilans Spółki (nota bene bilans był na jednym ze slajdów wczorajszej prezentacji). Nie raz mówił Pan, że ma Pan podstawową wiedzę ekonomiczną, więc zakładałem, że tę wartość potrafi Pan z bilansu wyciągnąć. Wartość księgowa (ang. Book Value) – to aktywa spółki pomniejszone o zobowiązania. Wartość księgowa = Aktywa ogółem – zobowiązania ogółem. Moje pytanie było jak najbardziej zasadne, bo często używa Pan różnych określeń w znaczeniu potocznym, odmiennym od ścisłego, słownikowego. Jeśli ma Pan na myśli natomiast wartość majątku trwałego, to na to pytanie nie odpowiem, bo konieczna byłaby wycena.
  pozdrawiam
  Patryk Kuzior

 5. Grzegorz Jaszczura, 20 lis 2015 o 15:40

  Panie Naczelniku Patryku, członku Rady Nadzorczej Nemo-Wodny Świat …, co ja powinienem znać to moja sprawa. Ja Pana pytam grzecznie i Pan powinien mi na to proste wg Pana pytanie po prostu odpowiedzieć używając liczby (dodatniej lub ujemnej), aby np. słuchacze którzy nie są tak mądrzy jak Pan czy ja, też się dowiedzieli. Pan najwyżej mógł się zapytać, na jaki dzień chcę znać wartość księgową? I tyle. Co do reszty Pana komentarza, to już Pana prywatna ocena mnie i mojej wiedzy. Ze strony urzędników jest ona niska, z czego jestem dumny. Ja pozwolę sobie ocenę odpowiedzi Pana Prezydenta w tej chwili nie komentować, w końcu odpowiedzi przez Pana napisanych (dot. Nemo głównie jak mniemam). Oczywiście dziękuję za uwagi.

 6. Grzegorz Jaszczura, 20 lis 2015 o 15:48

  Co do nomenklatury, to rzeczywiście szczególnie z lewakami mam problemy we wzajemnym zrozumieniu, tego proszę nie brać do siebie.

 7. Młodzian, 20 lis 2015 o 18:09

  Brawo panie Grzegorzu. Naprawdę szacunek dla Pana, że potrafi się Pan im przeciwstawić.

 8. Kazimierz Jasionek, 20 lis 2015 o 19:31

  Jak widać z tego komentarza Kuziora, jest on mało zorientowany (albo wcale) do jakich celów powołuje się radnych w Polsce !!! Otóż radny jest też od tego, żeby zadawać takim przemądrzałym naczelnikom pytania, a oni są jak d… od sr…. żeby na te pytania odpowiadać !!!! Jeżeli się tak prostych rzeczy nie wie lub nie rozumie, to co tacy ludzie jeszcze tam robią !!!!!

 9. Zget, 21 lis 2015 o 12:14

  Oni nie maja żadnej koncepcji, po prostu!!!!!!

 10. antylewak, 22 lis 2015 o 9:27

  Kto przejadł te 70 milionów panie Grzegorzu? Bo mieszkańcy jak pan zauważył kupują drogie bilety aby skorzystać z usług archaicznego Aquaparku!

 11. Kazimierz Jasionek, 22 lis 2015 o 10:26

  Do „antylewak” Nie koniecznie przejadł tylko może się jakaś grupa cwaniaczków mocno obłowiła ??????????????????? Czy kogokolwiek w DG takie postawienie sprawy by zadziwiło, znając tą rządzącą sitwę ?????

 12. Wojciechowicz, 23 lis 2015 o 22:14

  Wielkie brawa dla Pana Panie Grzegorzu, że nie tylko w kwestii uchwałodawczej wykazuje Pan duża aktywność, ale również w zakresie kontroli naszego Miasta, do czego przecież rada miejska także jest powołana. Pozdrawiam serdecznie.

 13. Mania, 2 gru 2015 o 15:53

  Zget, oni nie mają kompetencji a nie tylko koncepcji.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie