01
19
hałda – umowy, wpadka Gminy?
Kategorie: Aktualności | 19 stycznia, 2021
Pisałem szeroko we wpisie dot. hałdy odpadów pohutniczych, z mozołem przerabianych przez ArcelorMittal S.A. wraz chyba z podwykonawcami, o niechęci z jaką urzędnicy Pana Prezydenta M. Bazylaka udostępniają mi mapki działek, które w części za pieniądze, Gmina podnajmuje wspomnianemu przedsiębiorcy. Spróbowałem kolejny raz jeszcze na koniec roku (29.12.2020 r.) w bardziej prosty sposób przedstawić im o co mi chodzi.
Treść interpelacji była następująca:
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka
dot.: rekultywacji hałdy odpadów hutniczych w Strzemieszycach Małych c.d. 6
Szanowny Panie Prezydencie,
na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w nawiązaniu do odpowiedzi Pana Prezydenta na moje interpelacje: BRM.0003.681.2020 z dnia 29.09.2020 r., BRM.0003.697.2020 z dnia 16.10.2020 r., BRM.0003.717.2020 z dnia 09.11.2020 r. oraz nr BRM.0003.741.2020 z dnia 07.12.2020 r.
proszę o odpowiedź na poniższe wątpliwości:
Z treści umów najmu (od 2011 r.) działek gminnych: WGN-I.6845.4.30.2020, WGN-I.6845.4.16.2011, WGN-I.6845.4.23.2014, WGN-I.6845.4.23.2017 – najmu dokonywanego przez Gminę Dąbrowa Górnicza wobec ArcelorMittal Poland S.A. nie wynika, których części określonych w w/w umowach działek dotyczy wynajem?!
Żadna bowiem umowa (co jest moim zdaniem rażącym niedopatrzeniem stron, zwłaszcza Gminy) nie zawiera graficznego załącznika określającego dokładnie przedmiot najmu! Informacje dotyczące mienia gminnego powinny być traktowane ze szczególną uwagą, a w przedmiotowych umowach najmu w żaden sposób nie zostało to przedstawione.
Szanowny Panie Prezydencie,
wykład zastępcy Pana Prezydenta dot. dostępu do zasobu geodezyjnego i kartograficznego przykrywa fakt, iż nikt przez 9 lat nie dołączył do prawnie obowiązujących umów załączników graficznych, które powinny stanowić integralną część każdej z tych umów!
Wobec powyższego proszę bez zbędnej zwłoki przedstawić mi graficzne przedstawienie wynajmowanych od 2011 roku działek będących własnością Gminy Dąbrowa Górnicza z zaznaczeniem części, które zostały oddane w najem firmie ArcelorMittal Poland S.A.
Grzegorz Jaszczura
Jest odpowiedź. Moim zdaniem, o treści dyskredytującej podstawy wiedzy w podejmowanym temacie urzędników Pana Prezydenta M. Bazylaka. Bawią się z radnym w kotka i myszkę, kompletnie nie doceniając tego, że radny, czyli ja, chce wyjaśnić prawidłowość gospodarowania przez nich, a właściwie przez Pana Prezydenta mieniem Mieszkańców Naszego Miasta! Zaczynam nabierać przekonania, że tak nie jest.
Bo dlaczego najpierw w odpowiedziach dowiadywałem się, że za mapki muszę zapłacić, a gdy ograniczyłem się do problemu działek, których tylko część jest podnajęta prywatnemu przedsiębiorcy otrzymuję coś takiego?!:
„[…] wyjaśniam, że hałda odpadów hutniczych znajduje się na wielu działkach, których granice wychodzą poza zajęty hałdą teren. Tak jest i w przypadku gruntów stanowiących własność Gminy Dąbrowa Górnicza. Działki te lub ich części, użytkowane do składania odpadów są przedmiotem najmu zgodnie z załączonymi Panu kserokopiami umów.
Części działek gminnych nie stanowiące przedmiotu najmu są ogólnodostępne i stanowią drogę dojazdową do wielu działek i są poza obrysem hałdy. (to raczej nieprawda! – przyp. mój).
Otóż Panie Prezydencie w tym problem, że wg mnie tak nie jest! I najbardziej problematyczne są 4 działki podnajmowane przez Gminę w umowach najmu wymienionych w mojej interpelacji.
Mianowicie:
- działka 886/5, k.m. 5, o powierzchni 346 m2, z której podnajęto 200 m2
- działka 892/6, k.m. 5, o pow. 333 m2, z której podnajęto 283 m2
- działka 882/13, k.m. 9, o pow. 13517 m2, z której podnajęto jedynie 840 m2!
- działka 881/3, k.m. 5, o pow. 1776 m2, której podnajęto jedynie 56 m2!
I po to było mi potrzebne, w wypadku tych 4. działek z tej interpelacji zaznaczenie, jakie ich części są podnajęte, czyli za które metry kwadratowe płaci ArcelorMittal S.A. Gminie na podstawie umowy najmu. Wg tego co widać w przypadku działki 882/13, k.m. 5 tak nie jest, jak pisze Pan Prezydent w odpowiedzi na interpelację.
Panu Prezydentowi W. Kędzi, sygnującemu odpowiedź Pana Prezydenta M. Bazylaka pozostało jedynie do napisania następujące stwierdzenie:
„Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że oznaczenie przedmiotu najmu na załączniku graficznym pozostaje w gestii stron zawierających umowę i nie jest elementem obligatoryjnym„.
Reasumując Panie Prezydencie dlaczego przedsiębiorca nie płaci Gminie za całą działkę? Powstaje pytanie kiedy i kto z kim się umówił na najem działki 882/13, k.m. 9 w części wielkości jedynie 840 m2 i jaki jest ogólnodostępny dostęp do 12707 m2 (czyli reszty) tej działki, albowiem ja w terenie go nie widzę, zresztą także na mapie. Mogli się umówić sygnujący umowę z 2008 roku, czyli dokładnie tą, która została zbrakowana! Ale czy sygnujący umowę z 2020 r., czyli aktualny II Zastępca Prezydenta i Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami Komunalnymi w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami z jednej oraz Członkowie Zarządu z drugiej strony wiedzą, która część działki podlega wynajmowi? Kłania się tu także niestety brak kontroli ze strony Gminy w terenie dotyczacym tych umów.
Powstaje pytanie czy nie jest to po prostu niegospodarność Panie Prezydencie?
Historia jest tutaj:
hałda pohutnicza – pytania i odp.,
hałda pohutnicza – odp. c.d. 2,
hałda pohutnicza – odp. na interpelację,
hałda pohutnicza w Strzemieszycach 3,
hałda pohutnicza w Strzemieszycach 2,
hałda pohutnicza w Strzemieszycach.
Komentarze
5 komentarzy do “hałda – umowy, wpadka Gminy?”
Zostaw komentarz
W punkt!!!
Ciekawostką jest fakt, że III Zastępca Prezydenta jest nowym człowiekiem z zewnątrz, z firmy komercyjnej. Musiała to być chyba jednak jakaś spółka Skarbu Państwa, skoro jego odpowiedzi to odpowiedzi urzędnika, niekoniecznie związanego z zakresem urzędowania…
A w temacie – Urząd nie wie, co wynajmuje i gdzie to leży… Jest takie groźnie brzmiące słowo, bo dotyczy WŁASNOŚCI PUBLICZNEJ – niegospodarność… Ciekawe, czy zdają sobie z tego sprawę?
Porażka urzędników prezydenta Bazylaka jak nadzorują stan spraw w mieście.
[…] prywatnemu przedsiębiorstwu ArcelorMittal Poland S.A. przedstawiłem ostatnio we wpisie: hałda, umowy – wpadka Gminy?. Opowiastki urzędników należałoby chyba czytać dzieciom na dobranoc. A tu przecież wg mnie […]
A warto wiedzieć, że 29.05.2021 r. mija 1 rok od wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników ArcelorMittal Poland S.A.