Upadek „gigantów”, cz. 2

Kategorie: Aktualności   | 9 sierpnia, 2016

W pierwszej części wpisu Upadek „gigantów” podaliśmy kilka przykładów „wyresetowania” znanych polskich klubów piłkarskich o rodowodzie wojskowym i milicyjnym. Dzisiaj czas na przykłady upadku innych znanych klubów, o nieco innym rodowodzie branżowym. Największy wkład w rozwój naszej „kopanej” wniosło tu górnictwo i przemysł stalowy. O ile górnicze kluby to głównie domena Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, to kluby o nazwie Stal chyba można było znaleźć w każdym większym mieście.

Dodajmy tu, że górnicze kluby miały również Zagłębie Krakowskie (Jaworzno, Brzeszcze, Libiąż, Siersza, Bukowno), Wałbrzyskie (Wałbrzych, Nowa Ruda, Boguszów-Gorce), Miedziowe (Lubin, Polkowice), Lubelskie (Łęczna), Konińskie (Konin) czy Bełchatowskie (Bełchatów). Najwięcej klubów miały kopalnie węgla kamiennego.

Tak swoją drogą nie inaczej było u nas w Dąbrowie Górniczej. Typowym klubem tej branży był GKS Zagłębianka (klub KWK „Paryż”, wtedy „Zawadzki”), natomiast typowym klubem hutniczym był RKS Zagłębie (klub Huty „Bankowa”). Szyb Krystyna Szombierki

Najwięcej kopalń miał chyba Bytom i tam było bodajże najwięcej klubów górniczych, z najbardziej znanym GKS Szombierki (obok Szyb „Krystyna” odzwierciedlony w logo klubu).

Bytom sam w sobie jest symbolem upadku piłkarskiej potęgi. Nie tylko Szombierki przeżywają regres, ale i gwiazda tamtejszej Polonii dawno już zgasła. Dodajmy, że stadiony obu klubów są w nie najlepszym stanie. Na taką sytuację złożył się głównie upadek górnictwa i hutnictwa jaki dotknął miasto. Upadek zaliczyły inne kiedyś liczące się ekipy z niższych lig, np. GKS Rozbark, ŁKS Łagiewniki, SKS Start, Stal Bobrek, GKS Bobrek Karb, Silesia Miechowice czy GKS Czarni. Nie najlepiej jest również z Ruchem Radzionków (ostatnio zlicytowano stadion Ruchu, leżący w dzielnicy Stroszek na terenie Bytomia, Radzionków jest obecnie oddzielnym miastem).

GKS Szombierki Bytom i KS Polonia Bytom

logo szombierki bytomlogo polonia bytomPowstanie klubu z Szombierek, dzielnicy Bytomia, jest datowane na 1919 rok. Wtedy to powstał KS Poniatowski, uważany za jego protoplastę https://www.youtube.com/watch?v=Jz5j0aZSEzk. Żywot klubu był krótki, tak jak i większości klubów tworzonych w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku. Podobnie szybko swój żywot zakończyła „pierwsza” Polonia (rok zał. 1920). Niestety Szombierki, jak i cały Bytom znalazły się w granicach Niemiec. Wyjątkiem były jedynie Łagiewniki. Los obu klubów często się przeplatał. O ile reaktywowane po II wojnie światowej Szombierki (na początku jako RKS Kopalnia Szombierki) były zawsze kojarzone ze śląską endemiczną ludnością, to o tyle powstała Polonia, kojarzona była przede wszystkim z ludnością napływową z kresów wschodnich, głównie ze Lwowa https://www.youtube.com/watch?v=iwxmsmRkL3c. Zresztą barwy Polonii Bytom przypominające barwy Pogoni Lwów nie są przypadkowe. Symbolem Szombierek mogą być przygórnicze familoki, natomiast Polonii nowe osiedla.

20160801_16561420160801_170022Oba kluby wychowały wybitnych sportowców, chociaż więcej sukcesów odniosła Polonia (dwa mistrzostwa Polski: 1954, 1962, cztery wicemistrzostwa, dwa razy trzecie miejsce). Warto wspomnieć o zdobytym Pucharze Karla Rappana i Pucharze Ameryki (oba w 1965 r.). Szombierki mogą się poszczycić jednym mistrzostwem (w 1980 r.), jednym wicemistrzostwem i jednym trzecim miejscem. Polonię „przypisano” do pionu spółdzielczego, klub też na pewien czas zmienił nazwę na Ogniwo. Próbowano również „zaszczepić” tutaj żużel, lecz niestety odgórną polityczną decyzją czarny sport przeniesiono z Bytomia do Łodzi. Szombierki były natomiast typowym klubem górniczym. Kluby te często spotykały się w meczach derbowych w dawnej I lidze, dokładnie 32 razy, przy czym minimalnie więcej zwycięstw miały „Szombry”. Ciekawostkę stanowić mogą logotypy obu klubów. Szombierki mają w logotypie wspomniany Szyb „Krystyna”, natomiast logo Polonii to nic innego jak nawiązanie do logo Pogoni Lwów. 20160808_205740Polonia Bytom to z jednej strony najbardziej „lwowski” klub w Polsce, z drugiej – klub odwołujący się do tradycji Polonii z okresu plebiscytowego. Dla obu klubów ciężkie czasy nastały po 1989 r., Szombierki ostatni raz na najwyższym szczeblu grały w 1993 r., Polonia w 2011 r. W 1997 r. połączono oba kluby w dziwny twór o nazwie Polonia/Szombierki Bytom, którego byt trwał około roku. W 2007 r. Szombierki zostały wycofane z ligi, później reaktywowane. Obecnie Szombierki grają w obecnej IV lidze (piąty szczebel rozgrywkowy), natomiast Polonia w II lidze (dawnej III).

KS Górnik Radlin

Jeśli się zapytamy o najbardziej górniczy klub w Polsce, pewnie każdemu przyjdzie na myśl Górnik Zabrze. Natomiast mało kto wie, że to w małym Radlinie próbowano stworzyć flagowy klub polskiego górnictwa http://polskielogo.net/pl/gornik-radlin/. Dodajmy tu, że Rybnicki Okręg Węglowy bogaty jest w kluby, które grały na szczeblu krajowym, przy czym głównie były to kluby górnicze. W I lidze były to: KS Rymer-19 Rybnik (klub z Niedobczyc, pierwszy na tym szczeblu ligowym), ROW Rybnik, GKS Jastrzębie, Unia Racibórz, Odra Wodzisław Śl. i wspomniany Górnik Radlin. Drugi szczebel reprezentowały Górnik Pszów, Naprzód Rydułtowy oraz Górnik Knurów (obecnie Concordia). Częstym błędem jest „wliczanie” do bilansu klubu z Radlina meczów Rymera-19 w I lidze (sezon 1948 r.). Klub z Niedobczyc był całkowicie osobnym klubem. Górnik Radlin powstał w 1949 r. z połączenia TS Błyskawicy Radlin i wspomnianego Rymera, tyle tylko, że za początek klubu przyjmuje się rok 1923, czyli datę powstania klubu Orzeł Ema-Obszary (pierwotna nazwa Błyskawicy). Klub w 1951 r. zdobył wicemistrzostwo I ligi, ale nie wicemistrzostwo Polski. Mistrzem został Ruch Chorzów, zdobywca Pucharu Polski, z kolei mistrzem I ligi krakowska Wisła. Ostatni raz klub z Radlina w I lidze grał w 1959 r., w II lidze – w 1960 r., w III lidze – w 1989 r. http://www.hppn.pl/liga/kluby/171,Gornik-Radlin/sezon-po-sezonie, natomiast obecnie jest to tylko A-klasa.

MKS Odra Wodzisław

logo odra wodzisław20160801_170338Klub z Wodzisławia nigdy do potentatów nie należał. Jednak warto wspomnieć o sezonie 1996/97. Odra, jako beniaminek zajęła III miejsce w ówczesnej I lidze, tuż przed faworyzowanym GKS-em Katowice. Sezon ten był też ciekawy z dwóch innych powodów: z walki (zakończonej sukcesem) Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów przed spadkiem z ligi (na koniec rundy jesiennej zajmowały ostatnie dwa miejsca w tabeli) oraz ze względu na fakt, że dwóm klubom nie udało się dokończyć rozgrywek, był to pierwszy taki przypadek (Sokół Tychy wycofał się po 26 kolejce, Śląsk Wrocław po 31 kolejce). W kolejnych latach klub Odra Wodzisław walczył głównie o uratowanie ligowego bytu. Z ekstraklasy spadł w 2010 r. Dodajmy jeszcze, że w 2009 r. klub przegrał 0-1 ze Śląskiem Wrocław w finale Pucharu Ligi.

Tuż po wojnie był to klub kolejowy (jako Kolejarz), od 1963 r. górniczy (pierwotnie jako GKS). Klub w tamtym okresie najczęściej grał na szczeblu III, bądź II ligi. Upadek klubu nastąpił w 2011 r. Sezon klub rozpoczął od C-klasy, by w następnym sezonie wylądować w opolskiej III lidze (czwarty szczebel), dzięki fuzji z klubem Start Bogdanowice. Kolejne problemy miały miejsce w 2015 r., gdy postanowiono przenieść klub do IV ligi śląskiej. Klub musiał ponownie zaczynać od C-klasy, dopiero w 2016 r. Śląski OZPN postanowił „awansować” klub na szczebel klasy okręgowej. Dodajmy, że nie układała się również współpraca z miastem, skutkiem czego zgłoszony został do rozgrywek drugi klub pn. Odra Centrum. Obecnie w tej samej grupie okręgówki grają dwie Odry: ta historyczna (zał. 1922 r.) oraz Odra Centrum http://www.90minut.pl/liga/0/liga8938.html. 

GKS Zagłębie Wałbrzych

logo zaglebie wałbrzych20160801_165626Jak widać Zagłębie to nie tylko Sosnowiec i Lubin. Drugim największym ośrodkiem wydobywczym po Górnym Śląsku, Zagłębiu Dąbrowskim i ROW był Wałbrzych i jego okolice. Co za tym idzie i klubów górniczych było tam sporo, np. Górnik Wałbrzych (1983-89 I liga), Victoria Wałbrzych (kiedyś III liga, obecnie nie istnieje), Piast Nowa Ruda (kiedyś dawna II liga, obecnie IV), Górnik Słupiec (kiedyś III liga, obecnie nie istnieje), Górnik Gorce (obecnie jako Górnik Boguszów-Gorce, klasa okręgowa), Czarni Wałbrzych (obecnie A-klasa) czy Koksochemia Wałbrzych (nie istnieje).

20160801_170234Klub założono w 1945 r. w miejscowości Biały Kamień pod nazwą Julia. Niedługo po przyłączeniu Białego Kamienia do Wałbrzycha klub nazwano niestety Thorez, na cześć francuskiego komunisty Maurice Thoreza. W 1968 r. dzięki kibicom klubu nazwę zmieniono na GKS Zagłębie. Klub w dawnej I lidze grał w latach 1968-74 r. W 1971 r. osiągnął swój największy sukces – III miejsce w I lidze. Później klub grał najczęściej w II lub w III lidze. W 1992 r. klub połączono ze swym największym rywalem zza między Górnikiem, utworzono klub o nazwie KP „Wałbrzych”. Mecze klubu rozgrywano na „nowym” stadionie Zagłębia w Białym Kamieniu (ob. Stadion 1000-lecia). Fuzja uległa jednak rozpadowi, dzięki czemu w 2004 reaktywowano Górnika, w 2006 r. – Zagłębie. Klub obecnie swe mecze rozgrywa na „starym” stadionie w Białym Kamieniu, na „nowym” stadionie w Białym Kamieniu z kolei gra Górnik Wałbrzych, natomiast na dawnym stadionie Górnika swe mecze jeszcze niedawno rozgrywał klub Górnik Nowe Miasto.

Klub obecnie gra w B-klasie.

MKS Śląsk Świętochłowice    

20160801_170425Klub ten nigdy nie był potęgą. Tylko przez trzy sezony grał na najwyższym szczeblu (1928, 1935-36). Klub zasłynął również z tego, że zamieszany był w pierwszą aferę piłkarską w Polsce, mianowicie w 1937 r. wykluczono z ligi klub Dąb Katowice za przekupstwo w sezonie 1936 r. właśnie bramkarza Śląska. Po wojnie to nie Śląsk Świętochłowice a górniczy Naprzód Lipiny grał pierwsze skrzypce (klub 12 sezonów rozegrał w dawnej II lidze). Przez pewien czas klub nosił nazwę Stal, z kolei Naprzód po fuzji z Czarnymi Chropaczów przez pewien czas zwał się GKS. Obecnie zarówno Śląsk, jak i Naprzód grają w klasie okręgowej.

Wartym odnotowania jest fakt, że to właśnie w oparciu o klub Śląsk Świętochłowice postanowiono zbudować drugi największy ośrodek żużlowy w regionie (po Rybniku). Początkowo pod nazwą Stal. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tej sztuki nie udało się dokonać w Katowicach (AMK, Gwardia), w Bytomiu (wspomniane powyżej Ogniwo), czy w Czeladzi (Górnik, później pod nazwą CKS). Żużel w klubie istniał do 2002 r. W tym czasie klub trzykrotnie sięgnął po wicemistrzostwo (1969-70, 1973), raz było to III miejsce w 1972 r. Obiekt klubu na Skałce należy również do większych w regionie, z bogato rozbudowaną infrastrukturą rekreacyjno-parkową wokół stadionu. Na samym obiekcie czynione są starania do reaktywacji żużla.        

3. część naszego cyklu Upadek „gigantów” poświęcimy klubom na istnienie, których duże piętno odegrała polityka. Wspomnimy o 1. FC Katowice, o AKS-ie Chorzów oraz o Warszawiance. Wspomnimy również o klubach z terenu Dąbrowy Górniczej, o ich ubranżowieniu i obecnej sytuacji spowodowanej m.in. złą polityką prezydenta miasta.   

Dawid Kmiotek, Grzegorz Jaszczura

Komentarze

13 komentarzy do “Upadek „gigantów”, cz. 2”

 1. Kazimierz Jasionek, 9 sie 2016 o 10:18

  W tych miastach gdzie kluby podupadły i stadiony idą w ruinę, dopuścić do władzy włodarzy z […] i stadiony staną w ogniu, a następnie teren się sprzeda jakiemuś przyjaznemu deweloperowi !!!!! Przykład mamy po tym, co stało się na stadionie GKS Zagłębianka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Po pierwszym podpaleniu Dyzma nie zgłosił nawet tego faktu policji, a gdy się już ten jawny sabotaż mocno nagłośnił komendant policji w DG nie podjął żadnych działań, gdyż według jego „wiedzy” nie wiedział, że ten teren należy do DG !!! Śmieszne to czy tragiczne ????

 2. kibic, 9 sie 2016 o 14:40

  interesujące

 3. Andrzej Pyka, 9 sie 2016 o 16:30

  Panie Kazimierzu, dlaczego jak Pan składał zawiadomienie do prokuratury w sprawie podpalenia budynku Zagłębianki na Ksawerze, ani prezydent miasta, ani radni nie chcieli się zająć sprawą. Gdzie byli tacy radni jak Bober, czy Widera, którzy się na sporcie promują. Czy ktokolwiek się do Pana zwrócił z pomocą

 4. podpalenie Zagłębianki, 10 sie 2016 o 7:59
 5. podpalenie Zagłębianki, 10 sie 2016 o 8:01

  Właściwie to co się stało z zawiadomieniem do prokuratora generalnego?

 6. podpalenie Zagłębianki, 10 sie 2016 o 8:02

  maj 2012 r.:
  „Sprawa podpaleń obiektu po byłym klubie sportowym GKS Zagłębianka Dąbrowa Górnicza i prawdopodobnie związanymi z tym reakcjami (także brakiem reakcji) pana prezydenta Miasta, rozwija się niezwykle dynamicznie. Na prośbę kolejnego mieszkańca naszego miasta zamieszczam pełny tekst, kolejnego zawiadomienia, skierowanego tym razem do Prokuratora Generalnego pana Andrzeja Seremeta. Chodzi cały czas o wystąpienie zadziwiającej zbieżności w czasie pomiędzy podpaleniami, terminem przetargu na sprzedaż 8,5 ha nieruchomości i brakiem reakcji pana prezydenta Zb. Podrazy (skrajna lewica SLD).

  W swoim zawiadomieniu pan Tadeusz Strzelecki wnioskuje i prosi o objęcie zgłoszenia nadzorem i kontrolą ze strony Prokuratury Generalnej.”

 7. Dąbrowiak., 10 sie 2016 o 10:43
 8. Kazimierz Jasionek, 11 sie 2016 o 10:33

  Do Andrzej Pyka. Chciałbym Pana powiadomić że sprawa sądowa o podpalenie „Zagłębianki” odbyła się w sądzie w Jaworznie i żadnej pomocy od radnych nie otrzymałem !!!Było ze mną tylko paru kolegów obecnych na tej rozprawie w charakterze widowni. Sędzina która prowadziła tą sprawę oznajmiła mi, że moje zgłoszenie jako osoby prywatnej nic nie wnosi do sprawy !!! Inaczej by sprawa wyglądała gdyby to zgłosił jakiś radny !!!! Widocznie w świetle tego naszego śmiesznego prawa, zwykły obywatel jest tylko od płacenia podatków i ma mieć gębę zamkniętą na kłódkę !!! Niektórzy idioci i tak uważają dalej, że Polska jest państwem prawa !!!!

 9. Andrzej Pyka, 11 sie 2016 o 20:29

  Panie Kazimierzu aż mi ręce opadają. Rozumiem, że wtedy w radzie miejskiej nie było radnych PiS, tylko byli z SLD i PO. Dlaczego Pan teraz nie zwróci się do radnych PiS aby zajęli się sprawą. Jako radni mogą oni zwrócić się do ministra Ziobro o przyjrzenie się całej sprawie. Z tego co wiem minister Ziobro tworzy specjalną komórkę która będzie się zajmowała zwalczaniem nadużyć sędziów i prokuratorów. Tu daję Panu info, niech sobie Pan poczyta
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbigniew-ziobro-prokuratorzy-beda-odpowiadac-za-zaniedbania-i-bezdusznosc/ftccxj

 10. info, 12 sie 2016 o 7:50

  Byli jeszcze wtedy radni Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej (podobno przyjaciół jak wynika z nazwy), był radny Bober i radny Widera, był radny Pasek, z PIS była radna Kawecka.

 11. Damianddz, 22 sty 2017 o 23:20

  Witam I przepraszam że piszę nie na temat ,mam pytanie gdzie lub z kim mògłbym sie skontaktowac w sprawie wyżej pokazanych wpinek zagłębia Wałbrzych? Z gòry dziekuje.

 12. Grzegorz, 23 sty 2017 o 13:23

  do Damianddz:
  wszystkie odznaki na foto pochodzą z mojego zbioru
  grzegorz@worldpol.pl

 13. Damianddz, 24 sty 2017 o 22:03

  wysłałem Panu wiadomość na e_mail ,, bardzo chciałbym sie z panem skontaktować

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie