PINB a tzw. motocross

Kategorie: Aktualności   | 26 września, 2022

Sprawy przedziwnego istnienia i rozbudowania się toru quadowo-crossowego na 0,02 ha terenu, najmowanego od Pana Prezydenta M. Bazylaka (bezpartyjny, dawniej SLD-Nowa Lewica) i dodatkowo 5,58 ha terenu użyczanego od Pana Prezydenta M. Bazylaka na Zakawiu w Strzemieszycach Małych przez lokalne stowarzyszenie, nie uważam za zakończonej. Brak reakcji Prezydenta Miasta na moje informacje (zresztą podparte pismami Mieszkańców Strzemieszyc) oceniam bardzo nagannie. Jego odpowiedzi na moje interpelacje mam wrażenie, że mnie obrażają. Zresztą nie tylko mnie, ale i Mieszkańców Naszego Miasta. Oczywiście można szukać źródeł takiego zachowania Pana Prezydenta, ale przecież przyjdzie na to czas.

Zdecydowałem się przekazać moje wątpliwości do organu, który powinien lepiej znać Prawo Budowlane i powinien wiedzieć, jak to jest z budową budowli bez zezwolenia. Co do odpadów tam wywożonych, to czekamy na reakcję i ocenę sytuacji przez WIOŚ w Katowicach i Warszawie. Natomiast teraz mam na myśli, pisząc o organach, które lepiej powinny się na tym znać (póki co) Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej.

Treść mojego pisma do PINB-u za chwilkę. Przecież, jeżeli jest wszystko w porządku (poza tymi odpadami składowanymi na tym obszarze), to przynajmniej dowiemy się może czegoś nowego od fachowców.

Grzegorz Jaszczura

Radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego

w Dąbrowie Górniczej

41-300 Dąbrowa Górnicza, Graniczna 21

e-mail: pinb@dg.pl

Proszę o przeprowadzenie kontroli toru motorowo-motocrossowego (quadowo-crossowego), zlokalizowanego w Dąbrowie Górniczej – Zakawiu na terenie działki nr geod. 2335, karta mapy 9 w obrębie Strzemieszyce Małe, której właścicielem jest Gmina Dąbrowa Górnicza, a użytkownikiem Stowarzyszenie „Moto Dąbrowa” z siedzibą w 41-310 Dąbrowie Górniczej przy ul. Grynia 4.

Na działce Gminy Dąbrowa Górnicza na podstawie umowy użyczenia (Nr WGN-I.6850.7.2020 z dnia 24.11.2020 r., powierzchnia 5,58 ha) oraz umowy najmu Nr WGN-I.6845.10.59.2020 z dnia 01.10.2020 r., powierzchnia 0,02 ha), Stowarzyszenie Moto Dąbrowa urządziło tzw. tor motorowo-motocrossowy (quadowo-crossowy), a właściwie kompleks kilku takich torów.

Od 2015 roku odbywają się tam zawody motorowe różnej rangi (łącznie z Mistrzostwami Polski), gdyż – wg podawanych przez stowarzyszenie oraz Polski Związek Motorowy – tor ten posiada homologację PZMot.

Zgodnie z art. 3 pkt 3 prawa budowlanego obiekt tego typu jest „budowlą” i powinien być zrealizowany w oparciu o pozwolenie na budowę.

Według Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Pana Marcina Bazylaka, Stowarzyszenie Moto Dąbrowa nigdy jednak o takie pozwolenie nie występowało (skan pisma nr WGN-I.0003.6.2022.MG z dnia 24.02.2022 r. w załączeniu).

W związku z powyższym wnioskuję o:

 1. przeprowadzenie kontroli tego terenu,
 2. ustalenie na jakiej powierzchni użytkowany jest tor/y (działka ma powierzchnię ok. 40 ha),
 3. sprawdzenie poprawności dokumentacji wymaganej przepisami prawa budowlanego
 4. doprowadzenie sytuacji do pełnej zgodności z obowiązującym prawem.

Jako radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej jestem odpowiedzialny za gospodarowanie mieniem Gminy, a wyżej uprawdopodobnione jest łamanie prawa na terenie działki będącej jej własnością. Moje wystąpienie o przeprowadzenie kontroli jest pokłosiem licznych skarg mieszkańców tej dzielnicy Dąbrowy Górniczej składanych do mnie jako radnego.

                                                                  Grzegorz Jaszczura

Załączniki:

 1. pismo Prezydenta Miasta z dn. 24.02.2022 r. (WGN-I.0003.6.2022.MG).

Do wiadomości:

 1. Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach, 40-024 Katowice, ul. Powstańców 41 A.

Ps Dla rozluźnienia – wstępne odwleczenie odpowiedzi i kontroli mienia Gminy Dąbrowy Górniczej przez dąbrowski PINB obok na foto. PINB informuje mnie, że „[…] postępowanie wyjaśniające w sprawie kontroli toru motorowo-motocrossowego (quadowo-crossowego) zlokalizowanego w Dąbrowie Górniczej – Zakawiu na terenie działki nr 2335, k.m. 3, nie zostanie załatwione w przewidzianym terminie.”.

Tak pracują urzędnicy utrzymywani m.in. z podatków Mieszkańców Naszego Miasta. Układ urzędniczo-polityczny prawdopodobnie obejmuje wszystkich, bo jak to inaczej wytłumaczyć?

Komentarze

7 komentarzy do “PINB a tzw. motocross”

 1. Upierdliwy, 26 wrz 2022 o 11:50

  No cóż, wyznawcy teorii spiskowych powiedzą, że strony muszą uzgodnić teorię 🙂
  A na poważnie – ze strony prawa budowlanego nie ma pozwolenia na budowę, nie są też przestrzegane zapisy dotyczące stosunków wodnych na działce (bo gdzieś ta woda spływa). W sumie Panu Prezydentowi nie przeszkadza, że łamie się tam prawo budowlane, prawo ochrony środowiska (skąd się wzięły tam dziesiątki tysięcy ton odpadów też Go nie interesuje), a cieszy się tylko, że grupa zapaleńców może realizować (jak można sprawdzić na komentarzach google – odpłatnie) swoje pasje motorowe…

 2. Arioch, 26 wrz 2022 o 15:30

  Panie Grzegorzu, jak długo Prezydent Dąbrowy Górniczej będzie łamał prawo? Tor motokrosowy wybudowano bez jakiejkolwiek zgody jest samowolą budowlana powinien być natychmiast zamkniety. To potwierdził sam Prezydent Bazylak czytam pana interpelacje w sprawie toru am to potwierdził, iż nie ma żadnej zgody.Jak tor może posiadać homologacje jak nie posiada wymaganych zgód na budowę, czemu Ministerstwo Sportu nadzorujące PZM który wydał homologacje milczy w tak ważnej sprawie i tuszuje całą aferę? Dla mnie jest jasne jedno Prezydent Bazylak będzie bronił toru motokrosowego bezprawnie wybudowanego nie będzie egzekwował pieniędzy należnych Gminie za użytkowanie gruntów, gdyż są to wyborcy,którzy go wspierali w wyborach. Przegladając strony internetowe motokrosu są nadal plakaty wyborcze Pana Prezydenta z poparciem dla niego od toru motokrosowego. To wielka afera i niesprawiedliwość, jak Prezydent może coś takiego tuszować !!!!!!

 3. Arioch, 26 wrz 2022 o 15:50

  Następna kwestia z czego tor został wybudowany, wiemy iż są to odpady wszelakie od odpadów budowlanych po odpady przemysłowe. Sami Motokrosowy na swojej stronie internetowej pokazują z czego powstał tor, a te zużyte opony to wielki skandal, iż nawet tym się chwalą. Czemu Poseł Ewa Malik ucieka od tematu, czemu nie interweniuje by odpady zostały posprzątane? Odpowiedz jest jedna że ma gdzieś ochronę środowiska, a jej wystąpienia dotyczące ochrony środowiska to puste słowa. Ewa Malik od lat broni układu lewackiego nie bez kozery ma przydomek Baronowa, to wielki wstyd dla Prawicy nie mówiąc o PIS-ie . Jeżeli układ uważa iż Bazylak z Malikowa ich ochronią to się myli. Zobaczy Pan Panie Grzegorzu, ze wyjdzie wszystko tak jak obecnie wychodzą wszystkie sprawy ze szpitalem Dąbrowskim, tak i wyjdą wszystkie sprawy z odpadami.

 4. Mieszkaniec, 26 wrz 2022 o 16:46

  Prezydent Marcin Bazylak wziął na siebie duża odpowiedzialność gdy na torze motokrosowym wydarzy się wypadek lub dojdzie do innego uszczerbku na zdrowiu będzie odpowiadał za niedopełnienie obowiązków służbowych .

 5. info-komentarz z FB, 26 wrz 2022 o 18:42

  Trafnie o motocrossie:
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla kaskadera na tym torze szaleje na pewno nie ma żadnego problemu. Natomiast dla mieszkańców sąsiadujących z tym „dzikim torem” problemem jest dzika zwierzyna płoszona ze swoich dzikich terenów, problemem jest hałas bo nikt nie zadbał o ekrany akustyczne. Problemem jest kurz unoszący się w pogodne dni w kierunku zabudowań bo nikt nie zadbał o deszczownię. I nie chodzi tutaj o nadmiar czasu ale o egoizm ludzi którzy próbują zaspakajać swoje potrzeby kosztem innych. A skoro jest na to przyzwolenie Instytucji Państwowych i Włodarzy Miasta, to ja nazywam to po imieniu „Dom Wariatów” Zachęcam do obejrzenia filmu Dzień Świra.

 6. SzTyB3R, 2 lis 2022 o 11:14

  Arioch tylko jedna kwestia co do opon
  Skoro opony są tam (delikatnie wkopane bądź i też nie) to w czym problem.
  Trzeba je usunąć bo co bo szkodzą środowisku?
  To tak samo można usunąć opony z twoich pojazdów bo też stoja na ziemi i są szkodliwe dla środowiska.
  Wymyślacie jak możecie aby tylko zamykać tor.

 7. Arioch, 2 lis 2022 o 20:18

  SzTyB3R
  Zacznijmy od tego ze nie zamykać toru tylko przestrzegać przepisów, doprowadzić by tor był zgodny z przepisami.
  Jeśli chodzi o opony to zużyte opony wkopane w ziemie powodują degradacje gleby gruntu. Następuje zatrucie gleby gruntu przez mikro cząstki gumy, to tak samo jak z tworzywami sztucznymi zakopanymi w glebie. Trzeba dbać o własne środowisko, gdyż w przeciwnym razie nasze dzieci i wnuki nas przeklną. Gdy następuje prawidłowe zużycie opony w aucie, to mikrocząstki gumy znajdują się na poboczach dróg. Drogowcy powinni zbierać wierzchnie warstwy tych gruntów, a zebrana ziemie oddawać do utylizacji.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie