MZBM sięga dna

Kategorie: Aktualności   | 11 kwietnia, 2016

20160407_170907MZBM w Dąbrowie Górniczej, sięga dna kieszeni drobnych kupców targowych przy ul. Tysiąclecia (Morcinka) w Gołonogu. Konkretnie chodzi o astronomiczne podwyżki opłat, jakie nastąpiły dla nich po 1 stycznia tego roku. Stało się to w kuriozalnej sytuacji, albowiem z jednej strony jednogłośnie radni Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, nota bene z mojej inicjatywy (wspartej przez cały Klub Radnych PIS) zlikwidowali tzw. opłatę targową!, ale z drugiej strony (tu przy moim sprzeciwie!) z inicjatywy pana prezydenta Z. Podrazy (SLD) jeszcze we wrześniu 2015 r., zaakceptowali jego projekt uchwały o przekazaniu zarządzania nad targowiskami miejskimi właśnie do MZBM. 20160407_190010Jak podkreśliłem (aczkolwiek z kłopotami, 20160407_170905bowiem miałem duże problemy z tym, aby się wypowiedzieć przed tą wciąż proeseldowską lewicową telewizją),  w wypowiedzi dla TVP INFO, w trakcie bezpośredniego przekazu z targowiska w czwartek 07.04.2016 r., był to poważny błąd pana prezydenta i lewicowej koalicji proprezydenckiej Rady Miejskiej. Opłaty (tzw. eksploatacyjne), jak udowadniali kupcy w trakcie audycji TVP zostały podniesione z ok. 9,80 zł na 100,00 zł. targowiska-2015.09.09-odpPrzy czym 9,80 zł pobierał poprzedni zarządca targowiska, czyli KS Zagłębiak. Interweniowałem zresztą w tej sprawie także interpelacją u pana prezydenta, ale ich działania (tj. skrajnej lewicy) są długofalowe i ostatnio zwykle niekorzystne dla mieszkańców naszego Miasta. Przynajmniej tak jest wg mnie. 🙂

Co do protestu kupców, to warto także podkreślić lekceważenie, jakie spotkało ich ze strony zarówno dyrekcji MZBM (brak np. dyrektora I. Adamczyka (PO) czy władz miasta – brak zarówno jakiegokolwiek przedstawiciela pana prezydenta Z. Podrazy (SLD), jak i brak radnych lewicowych z koalicji proprezydenckiej SLD-PO-TPDG-DWS.

20160407_18032920160407_170913

Przy okazji zamieszczę zaległą odpowiedź na interpelację do pana prezydenta Z. Podrazy (SLD), dotyczącą zakładu budżetowego, jaki nadzoruje pan prezydent Z. Podraza, czyli MZBM. MZBM jest zakładem budżetowym i dlatego pan prezydent jest za niego odpowiedzialny(!) Szanowni Czytelnicy z Dąbrowy Górniczej.

Fragmenty odpowiedzi:

„Dotyczy Interpelacji nr BRM.0003.898.2016 z dnia 16.03.2016 r.

int.2016.03.16-opłaty-1W odpowiedzi na w/w interpelację informuję, że jedną z pozycji cennika opłat pobieranych na targowiskach miejskich jest miesięczna opłata eksploatacyjna naliczana od jednego stanowiska stałego (kiosku, szczęki, wiaty itp.) i obecnie wynosi ona 100,00 zł brutto. Według informacji przekazanych przez MZBM taką samą kwotę opłaty eksploatacyjnej płacili w latach ubiegłych kupcy prowadzący działalność gospodarczą na targowisku miejskim przy ul. Ludowej w Dąbrowie Górniczej (!? – przyp. mój). Natomiast wysokość opłat z tego tytułu uiszczana przez kupców dzierżawiących teren na targowisku miejskim przy ul. Tysiąclecia wynosiła 80,00 zł brutto. Nastąpił zatem wzrost o 25% (!? – przyp. mój).

Na podstawie analizy kosztów własnych Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych podjął decyzję o ujednoliceniu miesięcznej opłaty eksploatacyjnej dla wszystkich administrowanych targowisk miejskich uznając, że takie rozwiązanie jest zgodne z zasadami konkurencji i jednocześnie pozwala na poprawne identyfikowanie ponoszonych kosztów w swoich księgach handlowych przez dzierżawców terenu targowisk.

int.2016.03.16-opłaty-odp-1Inny sposób rozliczania ponoszonych kosztów, na przykład poprzez ich zróżnicowanie w odniesieniu do targowisk lub subsydiowanie skrośne (? – przyp. mój), mógłby w konsekwencji  skutkować domniemaniem naruszenia dyscypliny finansów publicznych (zadziwiające stanowisko w kontekście preferowanego przez MZBM, skądinąd słusznego zróżnicowania np. opłat czynszowych dla lokali użytkowych, będących w gestii MZBM! w zależności od usytuowania lokalu. Tak swoją drogą czy pan prezydent rozumie co pisze w odpowiedzi na interpelację? Mam wątpliwości! – przyp. mój).

Oprócz miesięcznego czynszu dzierżawy części gruntu zajmowanego przez obiekt handlowy, którego stawka bazowa nie uległa zmianie oraz opłaty eksploatacyjnej, MZBM nie pobiera żadnych innych opłat czy też darowizn związanych z korzystaniem z przedmiotu dzierżawy (nie pobiera niby opłaty sanitarnej od toalet, ale dlatego, że te pobiera prywatna firma, której MZBM to umożliwił. Tak swoją drogą, był to główny problem dla TVP Info przez dobre 10 minut transmisji z targowiska! – przyp. mój). […]”.

Reasumując MZBM bardziej nadaje się do likwidacji niż do zarządzania targowiskami miejskimi!!! I tak należałoby zrobić Szanowni Radni, przy pozostawieniu zadań ustawowych w jakiejś komórce organizacyjnej Urzędu Miasta.

Ps Do tematu wspólnot mieszkaniowych, w których udziały ma MZBM, będę zmuszony powrócić oddzielnie, aby nie przedłużać tego wpisu.

Grzegorz Jaszczura

Komentarze

24 komentarze do “MZBM sięga dna”

 1. antylewak, 11 kwi 2016 o 7:35

  w TVP 3 bez zmian, to prawda.

 2. antylewak, 11 kwi 2016 o 7:35

  Przynajmniej w Katowicach.

 3. Sympatia, 11 kwi 2016 o 7:57

  Brawo.

 4. Kazimierz Jasionek, 11 kwi 2016 o 11:32

  Ja nie tylko mam wątpliwości, ale jestem pewny że Zaraza odpisuje na interpelacje (bo musi)w języku pocałujcie mnie w d…. !!! Cytat: „Tak swoją drogą czy pan prezydent rozumie co pisze w odpowiedzi na interpelację? Mam wątpliwości”
  Błąd za błędem jaki robi ta zas…. ekipa już chyba nikogo nie dziwi !!! Do trzeźwego myślenia najzwyczajniej nie jest ich stać, a przewodzi im na każdym kroku tumiwisizm !!!!!

 5. gibon, 11 kwi 2016 o 19:38

  Ten MZBM zaorać i buraki posadzić

 6. ZC, 11 kwi 2016 o 20:34
 7. Tadeusz Jędrzejec, 11 kwi 2016 o 23:13

  Trudno zabierać głos w sprawie bez znajomości dokumentów prawnych, umów poprzednich, terminu wypowiedzenia, zaproponowania nowych warunków i ich uzasadnienia, poprzez przedstawienie kompleksowej kalkulacji, ale subiektywnie widzę pokrzywdzenie polskich handlowców. Nie bez znaczenia jest wysokość opłat wnoszonych dla MZBM przez niedzielnych sprzedawców wielonarodowych, być może nielegalnych, bez zezwolenia i nie płacących podatków na rzecz Urzędu Skarbowego, oraz ZUS.
  Nieomal każda ,,śmierdząca” sprawa w Gołonogu dotyczy bezpośrednio, lub pośrednio, bezradnego radnego Łukasika, ważnego pracownika MZBM. Nie widziałem go na placu targowym, ale był jego bezpłatny ,,adwokat”, radny PiS w okularkach, który przed wyborami domagał się zaniechania głoszenia przykrej prawdy o tym perfidnym mzbeemowcu.
  Warto przygotować merytoryczny sprzeciw, skierowany na ręce prezydenta a w przypadku braku negocjacji sprawę skierować na drogę sądową, po wyczerpaniu innych interwencji. Sprawa pilna z uwagi na wymagane terminy odwołań i brak podstaw do przywrócenia terminu.

 8. widz, 13 kwi 2016 o 7:54

  Rzeczywiście radnego Łukasika, który od lat pracuje w MZBM nie było na targowisku w trakcie transmisji telewizyjnej. A szkoda. Może pracował nad propozycją nowego orderu dla pana prezydenta Podrazy?

 9. Woytek, 13 kwi 2016 o 9:40

  Dziękuje. Dobrze, że Państwo interweniowaliście w tej sprawie. Potrzebne są reformy w mieście. I w głowach mieszkańców też- Tadeusz Jędrzejec- Pan chyba nie wie o czym pisze Jakie terminy i przywrócenia?
  No i Radni PiS dobrze głosują i przyzwoicie działają w radzie.

 10. mieszkańcy Dąbrowy, 14 kwi 2016 o 7:40

  Likwidacja MZBM to złe rozwiązanie. Skorzystali by na tym tylko i wyłącznie decydenci MZBM-u.
  Trzeba ROZLICZYĆ, POSTAWIĆ DO ODPOWIEDZIALNOŚCI a dopiero potem zlikwidować !!!
  Ta kolejność jest właściwa i myślę, że w obecnej chwili realna.

 11. widz, 14 kwi 2016 o 7:46

  nie ma sprawy, do dzieła

 12. mieszkańcy Dąbrowy, 15 kwi 2016 o 9:31

  W reportażu przedstawiciel MZBM (do TVP Adamczyk wysłał szeregowego pracownika! zamiast łaskawie sam się pojawić!) zabłysnął nowoczesną inteligencją :)) Rzekł:”Co za wymagania? Toaleta za darmo w XXI wieku???????”
  Genialne spostrzeżenie!!!! :)))))))
  Sami byśmy na to nie wpadli! Dziękujemy!!!:)

 13. też mieszkaniec, 15 kwi 2016 o 15:28

  Faktycznie, z MZBM-u wysłali tam niesamowicie nierozgarniętego gościa, kompletne dno. „Toaleta za darmo w XXI wieku?” – no niesamowite, w XXI wieku toaleta ma być za stówę, to miara postępu! Ale w tej wypowiedzi widać też sposób myślenia panujący w MZBM-e. Targać kasę, gdzie tylko się da. Kiedy ostatecznie tę bandę przepędzimy, bo niewątpliwie mzbm to banda o […] metodach działania. A co do tego radnego w okularkach – szkoda gadać, kret i tyle. Wcale mnie nie dziwi, że chronił największą dąbrowską szuję.

 14. widz, 15 kwi 2016 o 18:53

  Redaktorowi z TV sld to spasowało!

 15. Wiem, 15 kwi 2016 o 21:10

  Pod koniec lat 80 okularnik podobno współpracował.

 16. też mieszkaniec, 16 kwi 2016 o 14:52

  Do wiem. Myślisz, że krety są tylko wśród rocznika 50+? Współczuję naiwności. Posłuchaj lepiej co mówi i robi, kogo atakuje a kogo broni…

 17. Tadeusz Jędrzejec, 16 kwi 2016 o 21:48

  Szanowny Wojtku (Woytek), ponieważ nie rozumiesz prawa więc nie komentuj i nie ubliżaj, dlatego proponuję Ci korepetycje bezpłatne. Miej odwagę przedstawić się z imienia i nazwiska, za nickiem ukrywają się kłamcy i osoby tchórzliwe.

 18. Wiem, 18 kwi 2016 o 7:41

  Słuchałem co mówi. Jako jedyny radny dostał oklaski od kupców na wizji ale chyba to byli podstawieni ludzie przez służby. Wspolczuje naiwnosci i radzę nie łykać jak pelikan wszystkiego co ludzie gdzieś napiszą.

 19. widz, 18 kwi 2016 o 7:56

  ja słyszałem jak Podraza dostaje oklaski od całego Pałacu Kultury Zagłębia, to świadczy że to swój człowiek?

 20. mieszkańcy Dąbrowy, 18 kwi 2016 o 12:11

  MZBM-em też większość ludzi jest zachwycona !!!! Wynika to z niewiedzy i szyldu MZBM-u jako jednostki samorządowej, czyli instytucji godnej zaufania.
  Natomiast niewiedza ludzi wynika z niepełnego (to znaczy omijającego drażliwe i niewygodne tematy) przekazu informacji lokalnych tytułów zależnych albo podległych miejscowej grupie wpływu. Do mieszkańców nie mają szans dotrzeć prawdziwe problemy tego miasta!!! Liczymy na dobrą zmianę w tym względzie.

 21. woytek, 19 kwi 2016 o 9:59

  W którym miejscu Pana obraziłem? że piszę że Pan się nie zna teamtu, a się wypowiada? powtórze jeszcze raz= jakie odwołania i terminy? I proszę mnie nie obrażać. Przy okazji był taki jeden niejaki D.Frączek- on też się podpisywał pod wszystkim z nazwiska, a historia pokazała co innego. chyba podobny przypadek

 22. a propos, 20 kwi 2016 o 9:17

  A może było dwóch D. Frączków? Historia pokazała że D.Frączek się podpisywał za nie D.Frączka?

 23. Heniek, 20 kwi 2016 o 23:35

  Panie Grzegorzu ujmuje się Pan za kupcami, to może niech Pan ruszy temat rozdawanych za darmo jarzyn i owoców?! Szlag mnie trafia, bo sam handluje w tej branrzy a taki Bober rozdaje każdemu jabłka i marchewke za darmo. Czy to jest według prawa?

 24. woytek, 6 maj 2016 o 8:31

  Chodzi o to że D.Frączek też atakował ludzi z imienia i nazwiska a nie anonimowo.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie