01
9
Mieszkanie Plus w Dąbrowie Górniczej
Kategorie: Aktualności | 9 stycznia, 2020
Nie słychać w naszym mieście, właściwie od dłuższego czasu, o budownictwie typu Mieszkanie Plus, a w Polsce są już pierwsze efekty tego projektu rządowego. Była chyba o tym mowa przy exposé Prezydenta Miasta M. Bazylaka, ale raczej pesymistycznie; umarła także śmiercią naturalną koncepcja TBS-ów, wtedy wspierana przez Pana Prezydenta – aczkolwiek to chyba dobrze. Niestety zakład budżetowy MZBM w Dąbrowie Górniczej jest w fazie przypominającej pełzający upadek, zadłużenie wymagalne (do wspólnot) z kolei pełzająco rośnie, mimo wielomilionowych dotacji celowych kierowanych z budżetu miasta, z kolei restrukturyzacja, która miała być jakąś odtrutką jest oddalana w czasie, jak zrozumiałem II Zastępcę Prezydenta panią B. Borowiec (SLD). Pozytywna jest zmiana składu dyrekcji, ale zmiany powinny być intensywniejsze i nie pozorowane! Zobacz opis spotkania z Mieszkańcami: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=46015#more-46015.
Jak można utrzymywać targowiska miejskie i generować takie koszty, jak np. ich sprzątanie, którego cena wzrosła kilkunastokrotnie od czasu przejęcia zarządzania nimi przez MZBM!!! Naprawdę trzeba mieć albo dużo dużo pieniędzy, albo być rozrzutnym, a władza zarządzająca podatkami Mieszkańców nie powinna taka być! Zobacz także: MZBM w „działaniu”.
Ponieważ Mieszkańcy domagają się konkretów zwróciłem się do Pana Prezydenta z następującą interpelacją:
dot.: programu Mieszkanie Plus
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA MIASTA Marcina Bazylaka
Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, proszę o przedstawienie aktualnej sytuacji w naszym mieście, związanej z możliwością realizacji programu Mieszkanie 500+.
Rządowy program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku. Nowe inwestycje mieszkaniowe są realizowane w ścisłym partnerstwie z jednostkami samorządu terytorialnego i spółkami Skarbu Państwa, a także inwestorami prywatnymi, towarzystwami budownictwa społecznego i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju rynku atrakcyjnych cenowo mieszkań. Finansowanie inwestycji odbywa się z wykorzystaniem funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego. Program ma charakter powszechny, co oznacza, że jest skierowany do wszystkich grup społecznych.
Na jakim etapie analizy znajduje się możliwość realizacji programu Mieszkanie Plus w naszym Mieście?
Czy w najbliższym czasie jest możliwy udział Dąbrowy Górniczej w tym programie?
Czy przeprowadzono analizę potencjalnych obszarów jego realizacji, np. możliwości wykupu i zagospodarowania przestrzeni PKP, terenów poprzemysłowych, etc.?
Grzegorz Jaszczura
Jest odpowiedź, dosyć szeroka i trochę wyjaśniająca sprawę.
Pozwolę sobie ją przybliżyć:
„W odpowiedzi na interpelację nr BRM.0003.421.2019 z dnia 27.11.2019 r. dotyczącą Programu Mieszkanie Plus uprzejmie informuję, że w dniu 27.01.2017 r. wystąpiliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie wyrażając chęć uczestnictwa w rządowym programie zwiększającym dostępność mieszkań dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. […]
Następnie w dniu 03.03.2017 r. otrzymaliśmy do wypełnienia ankietę obejmującą szereg danych opisujących konkretną lokalizację terenów pod budownictwo mieszkaniowe, przewidywaną ilość mieszkań […], w następstwie czego w dniu 05.04.2017 r. wysłano kompletną ankietę ze wskazaniem lokalizacji terenów pod budowę […].
W dniu 19.06.2018 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, zorganizowane zostało spotkanie […] padła propozycja ze strony przedstawiciela spółki, aby inwestycję przeprowadzić na zasadzie powołania spółki celowej do budowy mieszkań, do której gmina aportem wniesie grunt, natomiast BGKN kapitał na budowę mieszkań. Następnie po wybudowaniu budynków gmina będzie spłacać w ratach poniesione koszty wraz z miesięcznym czynszem za dzierżawę nowych budynków przez okres 30 lat. Zastrzeżono również, iż budowa drogi łączącej wskazane w ankiecie nieruchomości z droga publiczną nie wchodzi w zakres inwestycji, dlatego też ciężar jej wykonania poniesie Gmina Dąbrowa Górnicza.
W marcu 2019 roku odbyło się w tutejszym urzędzie spotkanie z udziałem Pana Krzysztofa Kowalskiego – Regionalnego Dyrektora Inwestycyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości S.A., który po przejęciu pod koniec 2018 roku BGKN przez PFR, został osobą do kontaktu w sprawie mieszkań ze wsparciem rządowym.Tematem spotkania była realizacja Programu Mieszkanie Plus w naszym mieście.”
Trochę brakuje w odpowiedzi podania tych lokalizacji przedstawionych w ankiecie pod budowę mieszkaniową.
Komentarze
4 komentarze do “Mieszkanie Plus w Dąbrowie Górniczej”
Zostaw komentarz
WITAM – CZERWONI CELOWO NA ZŁOŚĆ PIS NIE BUDUJĄ NIGDZIE MIESZKAŃ PLUS
MIESZKAŃCY TEGO MIASTA POWINNI TO PRZEWIDZIEĆ ŻE BĘDZIE PROWADZONA TAKA POLITYKA I ODPOWIEDNIO ZAGŁOSOWAĆ W WYBORACH NA PREZYDENTA MIASTA. MOŻE ZMĄDRZEJĄ PRZY NASTĘPNYCH WYBORACH…
W ramach programu mieszkanie minus w latach 2017-2019 Pana rząd oddał 695 mieszkań w skali kraju a Pan znowu doszukuje się winy dąbrowskich władz .Brak obiektywizmu i tyle
W Dąbrowie za to zero!
WITAM – JAK MYŚLICIE KOMU WŁADZE MIASTA ROBIĄ NA ZŁOŚĆ Z NIE BUDOWĄ MIESZKANIE + POWIEDZMY ZE JEST TAKICH MIESZKAŃ W DĄBROWIE 100 SZT.
JAK SADZICIE KTO TE MIESZKANIA BY OTRZYMAŁ PO UKŁADACH – NA PEWNO NIE PISOWCY… A WIEC KOMU NA ZŁOŚĆ ROBIĄ ???