Proletariusze od śmieci łączmy się

Kategorie: Aktualności   | 24 listopada, 2014

CAM03179Moje zadowolenie z wyników wyborów do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej (565 głosów w 2 okręgu, nota bene nie licząc oczywiście tych nieważnych, np. takich, które były na moją skromną osobę i dodatkowo na inną listę! czy krzyżyk na mnie akurat był niewystarczająco ładnie wykonany!) zmąciło szybko kilka innych absurdów dotyczących naszego miasta. Nie podoba mi się oczywiście ilość głosów nieważnych. Ale także nie podoba mi się24% głosów mieszkańców Dąbrowy Górniczej (z uprawnionych do głosowania) oddanych na pana Zb. Podrazę (Lewica SLD). Jest to dla mnie nie zrozumiałe, delikatnie pisząc (to o 5% więcej niż w poprzednich wyborach). Zakończyło się to jego tzw. zwycięstwem w 1 turze.

W kontekście złego zarządzania, m.in. moimi pieniędzmi, przez pana prezydenta Zb. Podrazę przez ostatnie 8 lat, zadziwia mnie taka beztroska głosujących. Dodatkowo śmiesznym wydaje się przedstawianie siebie (czyli lewicy SLD) w zielonych kolorach w trakcie kampanii wyborczej na bilbordach czy w gazetkach, już nie tylko dlatego, że lewactwo jednak mi kojarzy się z kolorem czerwonym, ale także dlatego, że 20141123_125905sama polityka ekologiczna pana prezydenta odbiega od prawidłowych standardów, szczególnie ich lewicowych. Niestety w ostatnich kilkudziesięciu latach w mojej rodzinnej miejscowości prowadzona jest polityka dewastująca ekologicznie Strzemieszyce, niszczenie otoczenia mieszkańców, co ma wpływ na całą Dąbrowę Górniczą, z czego być może nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta zdają sobie sprawę.

20141123_125754Płynie (?) do Dąbrowy Górniczej 100 ton odpadów z Salwadoru (chodzi o państwo w Ameryce Środkowej!)! Póki co, obecnie prezydent-elekt, poinformował nas, że odpady te (chodzi o skondensowane pestycydy) nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia ekologicznego! One jeszcze płyną, a pan prezydent już jest tak znakomicie zorientowany! Wnioskuję, że dużo wcześniej wiedział o transporcie! Gdyby nie, to przecież miałby jakieś wątpliwości, jak każdy rozsądny i uczciwy gospodarz. Czy może jest to dezinformacja stanowiąca podziękowanie za reelekcję. 🙂

20141123_125545Mieszkańcy Strzemieszyc (Dużych i Małych) już protestują i zapowiadają lewicowcom po ichniemu: no pasaran odpadów z Salwadoru! Wczoraj odbyła się w Strzemieszycach olbrzymia manifestacja przeciwko przyjęciu pestycydów z Salwadoru. Przedstawiam treść petycji mieszkańców:

 PETYCJA DO WŁADZ PAŃSTWOWYCH I SAMORZĄDOWYCH W SPRAWIE NIEDOPUSZCZENIA DO UTYLIZACJI ODPADÓW Z SALWADORU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Dąbrowa Górnicza, dnia 23 listopada 2014 roku

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wyrażają stanowczy protest przeciwko podjęciu decyzji przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o utylizacji na terenie Dąbrowy Górniczej niebezpiecznych odpadów, które mają być dostarczone z Salwadoru. Żądamy cofnięcia decyzji o zezwoleniu na wwiezienie odpadów do Polski i ich transportu do naszego miasta. Domagamy się anulowania kontraktu na ich utylizację w zakładzie SARPI.

W Strzemieszycach zostały zlokalizowane zakłady o stopniu uciążliwości dla mieszkańców w skali niespotykanej w świecie. Mieszkańcy jednym głosem mówią „NIE” dla dalszego niszczenia miasta i sprowadzania substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Stanowczo żądamy natychmiastowego podjęcia niezależnych badań, które wyjaśnią rzeczywisty poziom skażenia środowiska w Dąbrowie Górniczej i określą stan zagrożenia dioksynami, grzybami, pyłami i innymi groźnymi substancjami. Protestujemy przeciwko ukrywaniu tych zagrożeń przed  mieszkańcami. To nie tylko odpady toksyczne z Salwadoru, ale działalność wielu firm, które lokalizuje się wśród naszych domów,  niszczy życie i zdrowie ludzi. Tak dalej być nie może.

Po raz kolejny apelujemy do władz państwowych o wprowadzenie takich zmian w prawie, które zapewnią bezpieczeństwo ekologiczne obywatelom i zrównoważony rozwój kraju. Chcemy normalnie i bezpiecznie żyć w swoich domach. Obecnie nasz kraj, jego instytucje i przepisy prawa  nam tego nie gwarantują.

Otrzymują:

Prezydent RP

Prezes Rady Ministrów

Marszałek Sejmu

Minister Środowiska

Marszałek Województwa Śląskiego

Wojewoda Śląski

Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Komentarze

21 komentarzy do “Proletariusze od śmieci łączmy się”

 1. Mieszkaniec, 24 lis 2014 o 13:55

  Trzymajmy się, za 4 lata jeżeli przeżyjemy to znowu wybory….

 2. antyPO, 24 lis 2014 o 14:20

  Panie Tusk to jak to w końcu jest z Polską, zielona wyspa czy śmietnik?

 3. Kazimierz Jasionek, 24 lis 2014 o 14:24

  A ja się pytam mieszkańców DG kto głosował na prezydenta Dyzmę i przew RM „Lodówę” ????
  Sami się nie wybrali, to teraz niech nas wszystkich nawet otrują !!!!Cytat: „Wnioskuję, że dużo wcześniej wiedział o transporcie! Gdyby nie, to przecież miałby jakieś wątpliwości, jak każdy rozsądny i uczciwy gospodarz”. Na miejscu wszystkich mieszkańców zwróciłbym uwagę na ostatnie wyrazy w tym cytacie – rozsądny i uczciwy gospodarz. Zobaczcie tylko kim ten „rozsądny i uczciwy” Dyzma się od początku swej samorządowej kariery otoczył i resztę sobie dośpiewajcie !!! Wiele razy podkreślałem że „Anioł” z filmu „Alternatywy 4” był lepszym gospodarzem i zdania swego nie zmienię !!!!! Ciemnogród może być cały zatruty – bo komu na tym zależy !!!!!!

 4. ana, 24 lis 2014 o 15:15
 5. sympatyczka, 24 lis 2014 o 15:25

  Jak można mówić o ekologi podwyższając nam ceny energii, zabraniając opalać naszym węglem jednocześnie ściągając toksyczne odpady do nas !!!

 6. brrrr, 24 lis 2014 o 15:28

  No właśnie!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Wyborca, 24 lis 2014 o 15:51

  Proszę o sprawdzenie kto wydał zgodę na taki proceder. Czy Podraza zgodził się na to?

 8. greenpoint, 25 lis 2014 o 7:48

  Zieloni na całym świecie to skrajna lewica. Nie tylko pod względem ochrony środowiska ale też przywilejów socjalnych, płacy minimalnej itd. Najbardziej lewacką partią w RFN są właśnie zieloni. Trochę zabawne że pan Jaszczura jest teraz zielony 🙂 Ideolo liberalna to jedno ale jeśli coś dotyczy moich czterech liter to zmienia postać rzeczy? Tak samo JKM niby brzydzi się socjalu, UE, przywilejów ale bierze łatwą kase z PE, nie pogardzi też wypasioną emeryturą przysługującą deputowanym PE po jednej kadencji. A przecież zamiast policzkować Boniego mógłby rzucić tą socjalistyczną „ukradzioną podatnikom” kasą w twarz przewodniczącego PE i zrzec się jej, to dopiero byłby show..Tak właśnie ideologia przegrywa w zderzeniu z osobistymi interesami i korzyściami. Nikt sobie nie odmówi, pokusa jest zbyt duża. Dlatego partie i politycy wydają nam się tak słabego charakteru. Człowiek jest tylko człowiekiem. A co chodzi z tymi odpadami? Prywatny biznes zainwestował w Dąbrowie w nowoczesne instalacje do utylizacji i chce na tym zarabiać. Normalna rzecz czy nie? Kapitalizm. Naruszono jakieś przepisy, normy? Gdyby tak było to zakład zostałby zamknięty albo płaciłby grzywnę a tu się wydaje że pod względem prawnym wszystko jest ok tylko Zieloni protestują. Ja rozumiem Zielonych ale czy Huta nie smrodzi i nie zatruwa środowiska? To dlaczego jednym darujemy a innym nie?

 9. Grzegorz Jaszczura, 25 lis 2014 o 8:06

  do greenpoint: raczy pan mylić fakty.
  1. Zieloni w Dąbrowie G. kompletnie nie działają, na ten moment działają ludzie, głównie w Strzemieszycach, którym grozi śmierć!
  Przypomnę jak zieloni uciekli w przeddzień manifestacji przeciwko wycinaniu przez Zb. Podrazę drzew w Parku Hallera, zostawiając nawet plakaty w salce przy Bazylice. Może pan o tym nie wie, ale tak było.
  2. Ja nadal jestem antylewakiem, tak jak Korwin. Co do pieniędzy jakie on pobiera z lewackiej UE, to są to także nasze pieniądze i dobrze robi, ponieważ przeznacza je także na dalszą walkę z lewactwem, w tym likwidacją UE.
  3. Co do nowoczesnej utylizacji akurat pestycydów, to nie uważam, że te zakłady w Strzemieszycach są super nowoczesne. Można było pestycydy zutylizować w Meksyku, USA np. laserowo, a spróbują przyjechać do Dąbrowy G. bo tu ma być zrobione to taniej. I tyle.
  4. Osobiście jako wysiedlony przez Hutę Centrum (Katowice) z Małych nie lubię także tej Huty, gwarantuję Panu.
  5. Co do policzka Boniego, to Korwin dobrze zrobił wymierzając sprawiedliwość symbolicznie, gdy w tym parapaństwie sprawiedliwości dla zbrodniarzy komunistycznych wciąż nie ma.

 10. info, 25 lis 2014 o 8:14

  W 1976 roku we włoskiej miejscowości Seveso, gdzie mieści się wytwórnia pestycydów doszło w wyniku niedopatrzenia obsługi do wybuchu ciśnieniowego reaktora, w którym prowadzono reakcję syntezy 2,4,5-trichlorofenolu. Do atmosfery przedostały się pyły zawierające pośród innych składników TCDD w nieznanej ilości, przypuszcza się, że było to kilka kilogramów. Pomimo stosunkowo niewielkich ilości rozproszonego TCDD, ludność miasta została ewakuowana, kobiety będące w ciąży poroniły[potrzebne źródło]. Wierzchnie warstwy gruntu zbierano do dołów zabezpieczonych wodoszczelną izolacją. W wyniku tego wypadku wiele osób zostało porażone trądzikiem chlorowym, który jest objawem zatrucia dioksynami.

 11. zapomniany, 26 lis 2014 o 10:03

  Kto wiedział o tym transporcie, nasuwa się odpowiedź, że to ładunek medialny Stowarzyszenia SS aby mogło dalej być nagłaśniane. Zastanawiające dlaczego Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce wiedziało pierwsze? O czym będziecie mówić, gdy trefny ładunek nie zostanie dopuszczony do ruchu po polskich drogach? Czyżby znów będzie cisza wyborcza i zabierzecie głos przed kolejnymi wyborami?

 12. informator, 26 lis 2014 o 10:30
 13. myślący, 26 lis 2014 o 10:33

  do zapomnianego: hmm rzeczywiście dlaczego zieloni w Panamie już zablokowali statek z pestycydami, a zieloni w Polsce nic nie wiedzą. Zgadzam się z panem Grzegorzem, że Podraza mógłby się zdecydować czy wiedział czy nie? Bo i tak i tak źle o nim świadczy reakcja na oficjalne info.

 14. iti, 26 lis 2014 o 10:42

  Sytuacja jest dramatyczna, a wy się kłócicie. Już po wyborach.

 15. zapomniany, 26 lis 2014 o 14:43

  Powtórzę pytanie: (……) Bardzo zastanawiające dlaczego Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce wiedziało pierwsze o tym transporcie i od kogo? …………….Jak na dzielnicowe Stowarzyszenie to bardzo ciekawe? Wiadomo przecież, że w kolejnych dniach i miesiącach w zakładzie „SARPI”, nie będą utylizować zwiędniętych kwiatów lecz zawsze coś szkodliwego, a o tym się zapewne sami nie chwalą….

 16. Kazimierz Jasionek, 26 lis 2014 o 17:54

  Bzdury opowiada Matylewicz !!! Gdy nadchodzi wieczór to okna nie można otworzyć celem przewietrzenia sypialni taki smród jest w powietrzu !!!! A zaznaczam że mieszkam w Gołonogu, a nie w samych Strzemieszycach. Nie uwierzę w taką bajeczkę, że UM, a w szczególności Podraza nic nie wiedział o tych odpadach i nie wydał na to zgody !!!! Dobry gospodarz miasta jest od tego jak d…. od sra…. żeby takimi sprawami regulował i czuwał nad zdrowiem mieszkańców !! Ale zaznaczam DOBRY !!!!!

 17. Wojciechowicz, 26 lis 2014 o 22:17

  A potem przeczytamy/ usłyszymy, że DG jest drugą najbogatszą gminą w Polsce. Szkoda tylko, że za taką cenę i pieniądze trafiają nie tam, gdzie trzeba.

 18. 300 ton, 27 lis 2014 o 18:01

  No dobra, gadu gadu a statki płyną. Nie 100 a 300 ton
  http://biznes.pl/magazyny/energetyka/ostapiuk-wydano-zezwolenia-na-przywoz-300-ton-odpa,5665375,magazyn-detal.html
  Trzeba było walczyć o odłączenie Strzemieszyc, może byłoby inaczej. Dla Dąbrowy i województwa to jest taki wychodek by nie powiedzieć kibel, taka rola tej dzielnicy. Gdzieś on musi być w każdym domu, w każdym gospodarstwie, padło na Strzemieszyce. I tak Dąbrowa ma trochę szczęścia bo gdyby nie to że w Sosnowcu zakończyła pracę odkrywka piasku i zrobiono tam skład odpadów pokopalnianych to zamiast Pogorii IV byłby on pewnie w DG. Sosnowiec bliżej kopalń więc komuś się upiekło. Nie zazdroszczę mieszkańcom Strzemieszyc ale wyjścia z tej sytuacji też nie widzę. Prawo jest prawo.

 19. ana, 4 gru 2014 o 21:24

  Dobra, ale co dalej może podpisy mieszkańców o zablokowanie, nie wyrażenie zgody na wjazd i spalenie , coś przecież można zrobić by do tego nie dopuścić!
  A teraz jeszcze ten wyciek z elektrowni na Ukrainie http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/awaria-poradzieckiej-elektrowni-jadrowej-ukrainie-moze-nam-grozic-skazenie-radioaktywne
  I być tu człowieku zdrowy…

 20. informator, 8 gru 2014 o 14:49
 21. Ryś, 16 gru 2014 o 7:56

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie