hałda odpadów – dociekamy

Kategorie: Aktualności   | 12 maja, 2021

W sprawach drażliwych dla urzędników Urzędu Miejskiego i Pana Prezydenta bez zmian! Jak Pan III Z-ca Prezydenta pisał w odpowiedzi na moje interpelacje elaboraty nie mające wiele wspólnego z konkretnymi pytaniami, tak teraz po zwróceniu mu uwagi, poszedł w drugą stronę i robi wszystko, żeby w odpowiedzi nie było odpowiedzi. Możesz Szanowny Czytelniku to prześledzić na przykładzie serii interpelacji dotyczącej hałdy odpadów hutniczych na Lipówce w Strzemieszycach Małych. To prawdziwa epopeja. Ale przyniosła dzięki mojej dociekliwości wpływ do budżetu Miasta w wysokości: 104.475,98 zł. Tyle by na wstępie przepadło, bo urzędnicy, w tym Pan Prezydent, nie potrafili skontrolować ewoluacji hałdy odpadów w Strzemieszycach Małych, co moim okiem było widać na pierwszy rzut oka! Nawet moje interpelacje musiały ciągnąć się miesiącami. Mam nadzieję, że to dopiero początek, bo mi wydaje się że i kwota jest maława i okres obciążenia (od 01.01.2018 r. do 31.03.2021 r.) krótkawy.

Szerzej przedstawiłem ten problem choćby we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=56265#more-56265. Niestety, jak to często bywa, Pan Prezydent nie raczył odpowiedzieć na pytania.

Dlatego mamy kolejną interpelację:

                                          Dąbrowa Górnicza, dn. 11.05.2021 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka

dot.: obciążenia ArcelorMittal S.A. za bezumowne korzystanie z gruntu Gminy

Szanowny Panie Prezydencie,

na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w nawiązaniu do odpowiedzi (a raczej jej braku) Pana Prezydenta na interpelacje Klubu Radnych PIS: BRM.0003.802.2021 z dnia 09.03.2021 r. (odp. Pana Prezydenta z dnia 23.03.2021 r.) oraz BRM.0003.833.2021 z dnia 30.03.2021 r. (odp. Pana Prezydenta  z dnia 07.04 2021 r.) prosimy o odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jaką powierzchnię przyjęto do wyliczenia kwoty obciążającej przedsiębiorstwo ArcelorMittal Polska S.A. za bezumowne korzystanie z gruntu położonego w Dąbrowie Górniczej Strzemieszyce Małe, tj. konkretnie hałdzie odpadów hutniczych Lipówka? Jaka jest to powierzchnia za okres od 01.01.2018 r. do 31.12.2020 r., a jaka za okres od 01.01.2021 r. do 31.03.2021 r.?

2. Jaką stawkę za 1 m2 przyjęto do wyliczenia należności za w/w bezumowne korzystanie przez ArcelorMittal Polska S.A. z gruntów gminnych?

3. Dlaczego wyliczenie za bezumowne korzystanie z gruntu przez ArcelorMittal Polska S.A. dotyczy okresu jedynie od 01.01.2018 r.? Co z okresem od 2008 r., a już co najmniej od 2011 r. do 31.12.2017 r.?

4. Czy przewiduje Pan Prezydent konsekwencje służbowe dla osób?, które podpisywały umowy najmu gruntu gminnego niekorzystne dla budżetu i Mieszkańców Naszego Miasta, tj. umów:

WGN-I.6845.4.30.2020 z dnia 01.07.2020 r.: Bożena Borowiec – II Z-ca Prezydenta Miasta i Agnieszka Wajda – Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami Komunalnymi w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami,

WGN-I.6845.4.23.2017 z dnia 01.08.2017 r.: Marcin Bazylak – I Z-ca Prezydenta Miasta i Wioletta Sawicka – Z-ca Naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami

WGN-I.6845.4.23.2014 z dnia 05.08.2014 r.: Henryk Zaguła – I Z-ca Prezydenta Miasta i Wioletta Sawicka – Z-ca Naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami

WGN-I.6845.4.16.2011 z dnia 29.04.2011 r.: Henryk Zaguła – I Z-ca Prezydenta Miasta i Joanna Wartak – Naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami?

Ponadto pozwalamy sobie jeszcze raz zamieścić pytania, na które Pan Prezydent nie odpowiedział w odpowiedzi na interpelację BRM.0003.833.2021 z dnia 30.03.2021 r. (odp. Pana Prezydenta z dnia 07.04 2021 r.) i wbrew temu co Pan napisał we wspomnianej odpowiedzi na interpelację nie były one zawarte we wcześniejszych odpowiedziach Pana Prezydenta na inne interpelacje związane z hałdą odpadów hutniczych Lipówka w Strzemieszycach Małych, tj.:

I. Jaką kwotą i za jaką powierzchnię użytkowaną (proszę podać także numery działek) wg Pana Prezydenta bezumownie, w okresie od 01.01.2018 r. do 31.03.2021 r., obciążono użytkownika działek gminnych, czyli ArcelorMittal Polska S.A.?

II.Na jakiej podstawie dokonano tych korekt – skoro cały czas twierdził Pan Prezydent i osoby przez Pana upoważnione, że teren składowiska odpadów hutniczych „Lipówka” leży w gestii Marszałka Województwa Śląskiego? A jeśli nie leżał (jak wynika z cyt. odpowiedzi z dnia 23.03.2021 r.), to kto imiennie jest odpowiedzialny za fakt, iż przez ponad 10. lat (prawdopodobnie 13.) nikt z urzędników Gminy Dąbrowa Górnicza nie prowadził monitoringu/kontroli tego terenu?

III. Czy nowa umowa najmu działek gminnych przez ArcelorMittal Polska S.A. będzie zawierać załącznik graficzny z dokładnie określonym przedmiotem wynajmu (konkretny wycinek obszaru działek gminnych)?

Prosimy o odpowiedź także na te pytania. Wyrażamy zdziwienie, że na tak ważne pytania zawarte w naszej interpelacji brak jest odpowiedzi i poważnego traktowania problemu przez Pana Prezydenta.

Grzegorz Jaszczura, Zbigniew Piątek

Nie jestem optymistą, ale walczymy o następne pieniądze dla Mieszkańców Naszego Miasta. Te ekstra 100 tysięcy złotych otrzymane od prywatnego przedsiębiorcy ArcellorMittal  za bezumowne korzystanie z działek gminnych, powinno być ad hoc przeznaczone na pomoc dla Mieszkańców Strzemieszyc Małych. Przykładowo można by za te pieniądze pomóc Kołu Gospodyń Wiejskich w Strzemieszycach Małych w wyremontowaniu pomieszczeń w ostatnim już budynku MZBM-u w Małych, czyli budynku po Szkole Podstawowej nr 19 im. Tadeusza Kościuszki (której swego czasu byłem absolwentem), zamiast włamywać się do pomieszczenia i dążyć do usunięcia KGW na siłę z obiektu! Ale to oddzielny temat.

Zobacz wpisy dotyczące tych ułomnych umów najmu:

umowy najmu AMP – decydujące starcie?,

umowy najmu AMP – zwycięstwo (prawie)!,

niegospodarność w Gminie, cz. 1,

niegospodarność w Gminie, cz. 2,

hałda odpadów – jest kara!.

Komentarze

Komentarze (1) do “hałda odpadów – dociekamy”

  1. Okiem Jaszczura - Informacja publiczna jako narzędzie kontroli urzędników - Rolowana Dąbrowa, 9 cze 2021 o 16:30

    […] po odpowiedziach lub co gorsza ich braku! Proszę przykładowo prześledzić moje wpisy dot. hałdy odpadów hutniczych „Lipówka” w Strzemieszycach Małych. Ponadto przy informacji publicznej otrzymujemy, w […]

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie