pomniki sowieckie – interpelacja c.d.

Kategorie: Aktualności   | 29 marca, 2022

W odpowiedzi na interpelację dot. usunięcia pomników propagujących zbrodniczą ideologię komunistyczną z przestrzeni Dąbrowy Górniczej, Pan Prezydent M. Bazylak (lewica), zgadzając się co do konieczności ich usunięcia, nie określił się co do terminu tego sprzątania miasta. Dlatego złożyłem kolejną interpelację, zwierającą zapytanie tego dotyczące, treści następującej:

 Dąbrowa Górnicza, dn. 25.03.2022 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka

dot.: usunięcia pomników sowieckich w Dąbrowie Górniczej – termin

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a także odpowiedzi Pana Prezydenta na moją interpelację z dnia 07.03.2022 r. (znak sprawy WNK.0003.2.2022, Pańska odpowiedź z dnia 22.03.2022 r.) proszę w kontekście Pańskiego stwierdzenia, że „pomniki […] zostaną usunięte” o odpowiedź na pytanie:

w jakim terminie zostaną usunięte pomniki/obeliski sowieckie propagujące zbrodniczy system komunistyczny z przestrzeni publicznej Naszego Miasta? Mam tu na uwadze pomniki/obeliski upamiętniające żołnierzy sowieckiej Armii Czerwonej:

1. w dzielnicy Gołonóg w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 18,

2. przy ul. Oddziału Armii Krajowej Ordona w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie (na wprost Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa),

3. inne, które nielegalnie funkcjonują w przestrzeni publicznej Naszego pięknego Miasta.

Na dwa pierwsze przypadki, poparte decyzjami Wojewody Śląskiego (z dn. 15.10.2019 r. i 05.09.2019 r.) termin wykonania już dawno minął.

Szerokie uzasadnienie mojej interpelacji dot. usunięcia pomników sowieckich przedstawiłem poprzednio, dlatego obecnie jedynie apeluję o jak najszybsze usunięcie tych upokarzających dla mieszkańców, tak znanego z postaw patriotycznych miasta, jak Dąbrowa Górnicza, pomników łamania praw człowieka spod znaku sierpa i młota, przy jednoczesnym wprowadzeniu w życie postanowień obowiązującej od 2016 roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Grzegorz Jaszczura

We wpisie ZWYCIĘSTWO – pomniki sowieckie won! wspominałem, że zwróciłem się także do Pani Poseł E. Malik (PIS), szefowej PIS w okręgu wyborczym nr 32, o wsparcie i przypilnowanie w pewnym sensie usunięcia pomników symbolizujących komunizm (tak jakoś do końca lewicy nie wierzę!):

Dąbrowa Górnicza, dn. 8 marca 2022 r.

Poseł na Sejm RP Ewa Malik

ul. Kościelna 16

41-200 Sosnowiec

Szanowna Pani Poseł, jako radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej na wczorajszej sesji przedstawiłem oświadczenie dot. usunięcia pomników upamiętniających żołnierzy sowieckiej Armii Czerwonej z przestrzeni publicznej w Dąbrowie Górniczej, które przesyłam Pani w załączeniu.

Uważam (a szczegółowiej uzasadniłem to w oświadczeniu), że w związku z agresją zbrojną wojsk rosyjskich na Ukrainę, a także w nawiązaniu do zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – usunięcie symboli zbrodniczego „wyzwalania” Polski w latach II wojny światowej jest zgodne z interesem Państwa Polskiego i dodatkowo wymownym gestem dla ginącego wskutek dzisiejszych działań „wyzwoleńczych” armii rosyjskiej Narodu ukraińskiego.

Mam nadzieję, że Pani Poseł wesprze mnie w tej niezmiernie ważnej symbolicznie sprawie w sposób adekwatny i konkretny, w przeciwieństwie do zupełnego braku Pani reakcji na moją poprzednią prośbę o pomoc o interwencję i wsparcie działań mających na celu poprawę warunków życia Mieszkańców Dąbrowy Górniczej w kontekście zanieczyszczenia środowiska naturalnego spowodowanego m.in. przez Hutę Katowice.

Grzegorz Jaszczura

Załączniki:

1. Oświadczenie z sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej z dn. 07.03.2022 r.

Co prawda odpowiedzi znowu nie mam, ale jednak liczę, że presja wyborców, a nawet to, że przedstawiciel lewicy, Pan Prezydent M. Bazylak stanął po mojej stronie, zmobilizuje Panią Poseł do działania. Oby! W końcu Pan Prezydent M. Bazylak dał wszystkim zielone światło to usuwania pomników sowieckich w Dąbrowie Górniczej, w tym także PIS-owi!

Mieszkańcy-patrioci wykazują nerwowość, bo w obliczu agresji postsowieckiej na Ukrainę trudno zachować spokój, gdy symbole komunisty, KGB-owca W. Putina „górują” nad Naszym Miastem! Foto obok.

Komentarze

2 komentarze do “pomniki sowieckie – interpelacja c.d.”

  1. Mieszkaniec DG, 29 mar 2022 o 11:23

    Panie prezydencie do działania usunąć pomniki komunistyczne z przestrzeni miasta.

  2. antylewak, 15 kwi 2022 o 13:15

    i to szybko!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie