Unia Strzemieszyce – interpelacja

Kategorie: Aktualności   | 25 maja, 2021

Muszę przyznać, że ostatni mecz PP ŚZPN Unia Strzemieszyce – Górnik II Zabrze zrobił na mnie spore wrażenie. Ponieważ również Mieszkańcy Strzemieszyc zwrócili się do mnie o pomoc w sprawie klubu postanowiłem złożyć interpelację do Pana Prezydenta i jeszcze raz przedstawić, i poprosić o pomoc dla tego klubu. Kiedyś próbowałem, za jeszcze Prezydenta Z. Podrazy (SLD), zrównoważyć wydatki między siatkówką a piłką nożną w mieście, zobacz lub zobacz. Ale wtedy się nie udało, z tym że siatkówka też znacząco obniżyła poziom i tak swoją drogą chyba nie do końca została rozliczona. A tzw. hejt na mnie był spory, nawet banery na meczach się pojawiły na trybunach z moim nazwiskiem.

Piłka nożna z kolei nie ma dobrych notowań u lewicowych prezydentów Naszego Miasta: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=12392#more-12392. Tak czy inaczej dołowanie sportu (poza rekreacyjnym) postępuje. A teraz jest szansa dla Unii Strzemieszyce. Awans do III ligi jest możliwy. Radni miejscowi chyba trochę śpią lub coś mi umknęło.

       Dąbrowa Górnicza, dn. 24.05.2021 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka 

dot.: klubu sportowego Unia Strzemieszyce (Dąbrowa Górnicza) 

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

Dlaczego klub piłkarski KS Unia Strzemieszyce (Dąbrowa Górnicza) otrzymał jedną z niższych dotacji przeznaczonych dla klubów piłkarskich w Dąbrowie Górniczej, mających drużynę seniorską na rok 2021, tj. 55.000,00 złotych?

Unia jest drużyną, grającą w najwyższej z zespołów Naszego Miasta lidze, tj. IV z realną szansą na awans do wyższej klasy rozgrywek (patrz http://uniadg.futbolowo.pl/schedule/285/22421/6229), gdyż w rundzie wiosennej zajmuje 2. na dzień dzisiejszy, możliwe, że premiowane awansem miejsce (tabela obok wg www.90minut.pl – przyp. mój). Zbiega się to z 100. rocznicą powstania klubu Unia Strzemieszyce  i byłoby wielką sprawą, gdyby z tej okazji nastąpił awans naszego piłkarskiego klubu do III ligi (czwartej klasy rozgrywkowej w Polsce).

KS „Unia” Strzemieszyce, swe początki miał w 1921 r., gdy utworzono klub „Świt”. Potem nastąpiła zmiana nazwy na KS „Siła”. W 1933 r. utworzono wojskowy KS „Brygada” Strzemieszyce Wielkie.

Jednak koszty związane z utrzymaniem drużyny są znaczne, a po awansie będą jeszcze wyższe. Nie wynika to jednak z zachcianek piłkarzy i działaczy Unii Dąbrowa Górnicza, ale ze znormalizowanych kosztów wg wytycznych PZPN, m.in. wyjazdy autokarowe poza region Zagłębia Dąbrowskiego, zabezpieczenie meczów i dodatkowe koszty związane z tzw. meczami podwyższonego ryzyka, koszty ekwiwalentów sędziowskich, opłaty zgłoszeniowe, koszty związane z utrzymaniem sztabu trenerskiego, itp.

Dlatego zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o przekazanie dodatkowych środków dla KS Unia, która jako klub promuje młodych ludzi z Dąbrowy Górniczej pragnących realizować swoje pasje w Naszym Mieście, a jednocześnie staje się świetną wizytówką miejskiego sportu poza Zagłębiem Dąbrowskim, w całym województwie.

Grzegorz Jaszczura

Ps Szkoda, że 100-lecia klubu nie uświetni jeszcze przywrócenie nazwy Świt lub Brygada!

Komentarze

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie