B. duży natłok wpisów na blogu. Mam opóźnienie w przekazywaniu Szanownym Czytelnikom info. W kontekście istnienia wciąż w Dąbrowie Górniczej pomników propagujących sowiecki reżim komunistyczny, do dziwnej sytuacji doszło z miejscu, gdzie stały krzyże  i obelisk upamiętniające komunistyczny mord na 14. Policjantach Polskich w Katyniu i Miednoje.

Zaniepokojony sytuacją i rozbieżnością informacji, które otrzymałem od pracowników Urzędu Miasta, gdy próbowałem wyjaśnić sprawę, złożyłem interpelację:

Dąbrowa Górnicza, dn. 16.03.2022 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka

dot.: pamiątkowej tablicy upamiętniającej komunistyczny mord Polskich policjantów w Katyniu i Miednoje

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z sytuacją jaka zaistniała na placu przy Komendzie Policji (al. J. Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną), z pamiątkową tablicą i obeliskiem oraz krzyżami upamiętniającymi mord na 14. Polskich policjantach m.in. w Katyniu i Miednoje przez komunistów sowieckich proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Z jakiego powodu doszło do realizowanego obecnie przeniesienia obelisku z tablicą i krzyżami?

2. Kto podjął decyzję o tym? Czy to Pan Prezydent? Proszę o ksero tej decyzji.

3. Proszę o ksero projektu dotyczącego zmiany położenia ww. obelisku oraz kosztorysu na wykonanie tego zadania.

4. Dlaczego wymiana cykliczna krzyży przy obelisku nie następuje automatycznie, tzn. wraz z usunięciem starych „zbutwiałych” krzyży nie wstawia się nowych? Tak powinno się to odbywać w takim miejscu! Chciałbym przypomnieć, że tablica upamiętniająca pomordowanych Policjantów pochodzących z naszej Zagłębiowskej Ziemi, odsłonięta w marcu 2010 r. jest symbolem pamięci o Polakach zabitych w bestialski sposób przez sowieckiego agresora.

W obecnym czasie, gdy ich pogrobowcy atakują niepodległe państwo Ukrainę i grożą usunięciem Polskich pomników w Katyniu, dla Mieszkańców Naszego Miasta jest niezwykle ważna ochrona takiego miejsca, obelisku, tablicy i krzyży. Staje się to symboliczne!

Grzegorz Jaszczura

Jest próba odpowiedzi od Pana Prezydenta M. Bazylaka. Foto obok. Ale znowu poziom odpowiedzi, kompatybilny z tymi sygnowanymi przez III Z–cę Prezydenta Pana W. Kędzię. Zobacz: bezczelność prezydenta c.d.. Albowiem, gdzie odpowiedzi na pytanie 2., pytanie 3. i pytanie 4.??? Nie widzę. Jeżeli tak samo, jak do odpowiedzi na interpelację radnego Rady Miejskiej, Pan Prezydent podchodzi do zarządzania naszym Miastem, to źle to widzę.

Jeżeli: „Teren ten jest pod stałą opieką pracowników Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, która polega także na dbałości o stan krzyży będących formą upamiętnienia zbrodni w Katyniu i w Miednoje.”, to dlaczego nie można zastosować metody, którą zawarłem w pytaniu 4.? A może tych pseudo opiekunów jest po prostu za dużo? Nie ma w odpowiedzi Pana Prezydenta również projektu nowej lokalizacji i co gorsza dla finansów Gminy kosztorysu!

Akurat byłem 12 lat temu przy odsłanianiu tego pomnika/obelisku. Inna sprawa, że pod komunistycznymi Czerwonymi Sztandarami w przeciwieństwie do Pana Prezydenta M. Bazylaka nigdy kwiatów nie składałem. Nota bene w 2012 r. rozszerzono listę nazwisk zabitych przez komunistów policjantów przy pomniku katyńskim o kolejnych osiem nazwisk.

Ps Dzisiaj pomnik (obelisk) znajduje się już w nowej lokalizacji, bliżej szkoły ekonomicznej, urządzony przez firmę OFI (bez przetargu w ramach obsługi zielonej miasta, o czym informował mnie urzędnik referatu zieleni UM) i wygląda dobrze. Tylko szkoda nerwów mieszkańców zgłaszających zastrzeżenia do zniknięcia obelisku i kwiatów, a szczególnie że miało to miejsce w okresie, gdy postkomunisci putinowscy zaatakowali niepodległą Ukrainę! i sądzę, że my, jako Polacy też możemy być bardzo wrażliwi na takie niezapowiedziane zmiany w takim czasie.

Komentarze

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie