Co z tymi odpadami z inwestycji Alby?

Kategorie: Aktualności   | 28 lipca, 2023

Jak już wiemy, Pana Prezydenta Miasta M. Bazylaka, mało interesuje sprawa przemieszczania się odpadów w trakcie prowadzenia inwestycji w Dąbrowie Górniczej. Można tak stwierdzić po odpowiedzi na moje interpelacje z tym związane. Pisałem szeroko o tym. Zobacz i także zobacz. Co dziwne w trakcie wystąpień na sesji Rady Miejskiej ma inne zdanie. Tak przynajmniej zrozumiałem jego wypowiedzi z tym związane.

Drążyć jednak trzeba dalej dla dobra Mieszkańców Naszego Miasta patrzących trochę obiektywniej na to co dzieje się w mieście. Przynajmniej wg mnie. Dlatego złożyłem kolejną interpelację, aczkolwiek wymiana pism z Prezydentem Dąbrowy Górniczej, to trochę jak rozmowa głuchego ze ślepym. Ale może im o to chodzi?

Treść interpelacji:

Dąbrowa Górnicza, dn. 07.07.2023 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka 

dot. m.in. inwestycji Alby MPGK w Strzemieszycach Małych

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz odpowiedzi Pana Prezydenta na moją interpelację BRM.0003.1434.2023 z dnia 08.05.2023 r., dotyczącą wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych w Strzemieszycach Małych, chciałbym zwrócić uwagę Pana Prezydenta na następujące aspekty tego problemu.

Oczywiście wiem, że firma Alba MPGK Sp. z o.o. jest podmiotem prawa handlowego, jednakże proszę nie zapominać, że 49 % tej spółki należy do Gminy Dąbrowa Górnicza, a w związku z tym do każdego z około 114 tysięcy mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy są jakby jej współwłaścicielami. Są oni, a wiem to z pytań docierających do mnie, jako radnego Rady Miejskiej, zainteresowani sprawami związanymi z ogólnie to ujmijmy odpadami i związanymi z tym kosztami, które jak sam Pan podkreślał przy ostatniej podwyżce stawek na ich odbiór są istotne i cenotwórcze.

Dlatego w kwestii docelowego zdeponowania odpadów pochodzących z inwestycji prowadzonej przez firmę Alba MPGK Sp. z o.o., gdzie według uzyskanej od Pana odpowiedzi na interpelacje BRM.0003.1376.2023 z dn. 28.03.2023 r. generalnym wykonawcą jest firma NIKE PB Sp. z o.o.  z siedzibą w Czeladzi całkowicie nie mogę zgodzić się z Panem Prezydentem, co do odesłania mnie (a także Mieszkańców Naszego Miasta) do inwestora, czyli spółki, w której posiadamy prawie 49% udziałów!

Jednym z powodów tego jest sprawa własności działki nr 1121, obręb Tucznawa, wchodzących w zasoby własności Gminy Dąbrowa Górnicza, gdzie zalegają odpady identyczne barwą oraz strukturą z tymi, jakie powstają podczas prowadzonej  inwestycji przez firmę Alba MPGK Sp. z o.o. przy ul Głównej 144 w Dąbrowie Górniczej dzielnicy Strzemieszyce Małe, za które w pełni, w przypadku nie wykrycia pochodzenia wytwórcy/właściciela odpadów odpowiada właściciel nieruchomości tj. Gmina Dąbrowa Górnicza. Wiąże się to z tym, co zresztą sam Pan Prezydent podnosił na sesjach Rady Miejskiej, że koszty za ich utylizację poniesie Gmina Dąbrowa Górnicza.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

– czy wystąpi Pan o przeprowadzenie stosownej kontroli przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w kwestii podniesionych przeze mnie odpadów?

Wydaje się, że zabezpieczyłoby to Gminę Dąbrowa Górnicza przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami ich składowania.

W załączeniu wskazuję miejsce zdeponowanych odpadów, podane mi przez Mieszkańców Naszego Miasta.

Grzegorz Jaszczura

Załączniki:

1. Zaznaczona działka, obręb Tucznawa.

Odpowiedź jest, jak dla mnie, kompromitująca Pana Prezydenta M. Bazylaka (obecnie lewica bezpartyjna). Jedno zdanie odpowiedzi sygnował zresztą, jak dla mnie pseudoznawca Dąbrowy Górniczej, tj. III Z-ca Prezydenta Pan W. Kędzia (zobacz, ew. zobacz, także):

„Informuję, że wskazana przez Pana działka w całości oddana jest w dzierżawę firmie DROGOPOL Sp. z o.o. pod tereny izolacyjne na czas budowy drogi gminnej.”.

Czy ja mam z tej odpowiedzi rozumieć, że odpady z inwestycji Alby MPGK Sp. z o.o. na Lipówce, której głównym wykonawcą jest, jak wynika z poprzednich odpowiedzi Pana Prezydenta firma PB Nike Sp. z o.o. z Czeladzi są wywożone gdzie indziej? Jeżeli tak, to nasuwa się pytanie gdzie?

A ponadto Panie Prezydencie, w którym miejscu tej jednozdaniowej odpowiedzi na interpelację znajduje się odpowiedź na resztę przedstawionych przeze mnie problemów i pytań w interpelacji? Czy to można nazwać ignorancją? Na to moje pytanie proszę sobie, Szanowni Czytelnicy, samemu odpowiedzieć. Ja oczywiście dopytam!

Komentarze

2 komentarze do “Co z tymi odpadami z inwestycji Alby?”

  1. Mieszkaniec DG, 28 lip 2023 o 10:20

    Może trzeba zawiadomić media ogólnopolskie aby zjawiły się z reportażem w Dąbrowie bo prezydent Bazylak i jego służby sobie nie radzą lub nie chcą działać dla dobra miasta.

  2. lewak, 28 lip 2023 o 19:44

    Panie radny, a co zrobił PIS żeby do tego nie doszło? Ma pan odpowiedź od Pani Poseł Malik na pana list w sprawie ochrony środowiska w Strzemieszycach? Czy ona też uważa, że Huta nie pyli jak jeden z jej radnych?

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie