Co z tymi odpadami z inwestycji Alby? c.d.

Kategorie: Aktualności   | 17 sierpnia, 2023

Tragiczny brak wiedzy u Pana Prezydenta Miasta! O odpadach z inwestycji Alby MPGK (w której to spółce mamy, jako gmina ok. 49% udziałów), na Lipówce w Strzemieszycach Małych pisałem we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=64211#more-64211. W odpowiedzi jaką otrzymałem, już abstrahując od tego, że na najważniejsze pytania odpowiedzi nie było (wg mnie świadczy to o złym zarządzaniu i kontroli Pana Prezydenta Miasta nad mieniem Gminy), Pan Prezydent zasugerował, że: „Informuję, że wskazana przez Pana działka w całości oddana jest w dzierżawę firmie DROGOPOL Sp. z o.o. pod tereny izolacyjne na czas budowy drogi gminnej.”.

Ponieważ ta odpowiedź jest też zastanawiająca (pomijam jej związek z moimi pytaniami) i od razu widać że niepełna, bo co za droga gminna tam będzie budowana? Zostałem zmuszony do wystąpiena znowu do Pana Prezydenta M. Bazylaka (lewica bezpartyjna), napiszmy to delikatnie o doprecyzowanie tej dziwnej odpowiedzi:

Dąbrowa Górnicza, dn. 25.07.2023 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka 

dot. odpadów z inwestycji Alby MPGK w Strzemieszycach Małych

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz odpowiedzi Pana Prezydenta na moje interpelacje: BRM.0003.1434.2023 z dnia 08.05.2023 r. oraz BRM.0003.1487.2023 z dnia 07.07.2023 r., proszę o odpowiedź na następujące kwestie:

1. Jak pan Prezydent rozumie pojęcie tereny izolacyjne, na który to cel przeznaczona ma być działka na Tucznawie wydzierżawiona firmie Drogopol Sp. z o.o.?

2. Czy tereny izolacyjne obejmują składowanie odpadów?

3. Czy firma Drogopol Sp. z o.o. posiada zezwolenie na składowanie odpadów?

4. Czy wydzierżawienie wzmiankowanego terenu pod tereny izolacyjne nie utrudnia pozyskiwania inwestorów na tym obszarze, przeznaczonym pod inwestycje?

W związku z powyższym proszę także o dostarczenie mi następujących dokumentów:

– kopii wniosku o wydzierżawienie/najem nieruchomości gminnej,

– kopii umowy dzierżawy tejże nieruchomości,

– kopii decyzji na gospodarowanie odpadami na tym terenie.

5. W związku z budową jakiej drogi gminnej omawiana działka jest oddana w dzierżawę spółce Drogopol Sp. z o.o.?

Firma wymieniona w odpowiedzi Pana Prezydenta jest wykonawcą m.in. trwającej przebudowy ul. Staszica i na ul. Południowej (róg ul. Świerkowej), zgodnie z informacjami mieszkańców os. Staszica również składowane są odpady, prawdopodobnie z tej budowy. Czy tu także podpisano umowę dzierżawy tej działki?

Mieszkańcy os. Staszica zgłaszają mi duże utrudnienia związane z przeładowywaniem tam tych odpadów oraz ruchem samochodów ciężarowych powyżej 7 ton, mimo istniejących zakazów (zresztą związanych i wprowadzonych z innym problemem, tj. dojazdu do Euroterminala na ul. Południowej). Po prostu nawierzchnie dróg na os. Staszica są w złym stanie, a wyżej opisane przejazdy samochodów ciężarowych są dodatkowym elementem niszczenia tym ponadnormatywnym obciążeniem.

Ponadto w związku z odpowiedzią Pana Prezydenta na moją interpelację, chciałbym zauważyć, że nie ustosunkował się Pan Prezydent do moich pytań związanych z docelowym zdeponowaniem odpadów pochodzących z inwestycji prowadzonej przez firmę Alba MPGK Sp. z o.o., gdzie według uzyskanej od Pana odpowiedzi na interpelacje BRM.0003.1376.2023 z dn. 28.03.2023 r. generalnym wykonawcą jest firma NIKE PB Sp. z o.o.  z siedzibą w Czeladzi całkowicie nie mogę zgodzić się z Panem Prezydentem, co do odesłania mnie (a także Mieszkańców Naszego Miasta) do inwestora, czyli spółki, w której posiadamy prawie 49% udziałów!

6. Czy w związku z Pana odpowiedzią mam rozumieć, że nie jest dla Pana Prezydenta istotne co dzieje się z tymi odpadami?

7. Proszę ponownie o odpowiedź na pytanie, które zawarłem w przedmiotowej interpelacji:

„W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

– czy wystąpi Pan o przeprowadzenie stosownej kontroli przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w kwestii podniesionych przeze mnie odpadów?

Wydaje się, że zabezpieczyłoby to Gminę Dąbrowa Górnicza przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami ich składowania.”.

Uzasadnienie tego pytania i jego znaczenie dla m.in. budżetu naszego Miasta zawarłem w treści cytowanej interpelacji.

Grzegorz Jaszczura

W odpowiedzi jest napisane (tak przy okazji, stanowisko Pana Prezydenta M. Bazylaka sygnuje jego III Z-ca Pan W. Kędzia):

„Informuję, że zgodnie z zawartą umową na wykonanie robót budowlanych, firma DROGOPOL Sp. z o.o. w przedmiotowym rejonie realizuje inwestycje gminną związaną z budową pozostałych odcinków układu drogowego na terenie inwestycyjnym „Tucznawa” wraz z wykonaniem uzbrojenia terenów. Z posiadanej wiedzy Wykonawca ten nie składuje na dzierżawionych terenach materiałów niebezpiecznych lub odpadów a jedynie materiał do budowy nasypów pod drogę. […]

tereny izolacyjne to strefa buforowo-wygłuszająca, utworzona między innymi z nasypów i wałów ziemnych, która ma za zadanie redukować hałas między innymi komunikacyjny.”.

A gdzie Panie Prezydencie M. Bazylak odpowiedzi na moje pytania jako radnego Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej? Proszę o porównanie Szanownych Czytelników (oczywiście nie lewaków) odpowiedzi z pytaniami. Jeżeli w każdej dziedzinie tak dbamy o mienie Gminy, jak Pan Prezydent w odpowiedziach na moje interpelacje to czarno widzę przyszłość naszego miasta! Oczywiście to moje zdanie!

Bardziej konkretnie:

Gdzie są w takim razie te odpady wywożone z inwestycji na Lipówce w Strzemieszycach Małych? Nadal nie ma na to odpowiedzi!

– W poprzedniej odpowiedzi na moją interpelację Pan Prezydent napisał, że działka jest oddana pod tereny izolacyjne, teraz się okazuje, że raczej nie, bo składuje się tu materiał do budowy nasypów pod drogę. To po co było to pisać!? Z kolei we wniosku o dzierżawę tej działki pisze, że przeznaczenie: pod tereny izolacji. Nic z tego ne rozumiem.

A co pytaniami dotyczącymi składowania odpadów (bo są to odpady z budowy drogi) na Staszicu na ul. Południowej (róg ul. Świerkowej)?

A co z tą kontrolą WIOŚ? Będzie zgłoszenie czy nie?

TRAGEDIA poziomu odpowiedzi na interpelacje radnego Rady Miejskiej! 

Komentarze

3 komentarze do “Co z tymi odpadami z inwestycji Alby? c.d.”

 1. Obserwator, 17 sie 2023 o 21:46

  Współczuję Panu tej wymiany poglądów z prezydentem. To przebijanie muru głową.

 2. Ewa, 18 sie 2023 o 14:45

  do obserwator
  współczuć można, ale traci na tym miasto i mieszkańcy!!!!

 3. mieszkaniec, 21 sie 2023 o 11:16

  Kompromitacja urzędnika, który bierze wypłatę z naszych podatków!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie