Warsztaty charrette w Dąbrowie Górniczej

Kategorie: Aktualności   | 11 lutego, 2011

Urząd Miasta, pan prezydent, zafundowali Śródmieściu naszego miasta tzw. warsztaty charrette. Jest to forma pracy urbanistycznej nad jakimś przedsięwzięciem, połączona z konsultacjami i wypracowaniem projektu architektoniczno-urbanistycznego. Pomysł powstał w Stanach Zjednoczonych, jak wiele dobrych, nie socjalistycznych pomysłów (nie mam na myśli rządów demokraty (socjalisty) o czarnym kolorze skóry, pana Obamy, podobno zresztą urodzonego w Stanach). Aczkolwiek nie tylko dlatego zainteresowałem się opisywanymi warsztatami. Warsztaty charrette polegają na stworzeniu od podstaw koncepcji zabudowy lub zagospodarowania terenu, nad którą pracują wspólnie architekci i urbaniści. Głównym zamierzeniem charrette jest współpraca wszystkich tych, których dany projekt bezpośrednio dotyczy, a więc lokalnych władz i społeczności, inwestorów, właścicieli terenów. Warsztaty zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu dni, podczas których uczestnicy mają możliwość poznania i zrozumienia potrzeb każdej ze stron oraz wypracowanie odpowiednich parametrów projektu, tak, aby promować dobro ogólne, a nie rozwiązania jednostronne. Zobacz więcej, co powstało w wyniku podobnych warsztatów w Siewierzu: http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/przyjazne-ludziom-i-przyrodzie_63671.html.

Wynik warsztatów będzie pewnie lepiej podany do wiadomości niż informacja o tym, że coś takiego ma się odbyć. Brak informacji spowodował, że oprócz naczelników i dyrektorów instytucji zależnych od pana prezydenta, kilku radnych (też zależnych), innych potencjalnych autorów zgłosiło się mało. Podstawą do pracy miał być Lokalny Program Rewitalizacji, strategia rozwoju miasta do 2020 r., studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego naszego miasta i tzw. Wieloletnia Prognoza Finansowa (2011-2015). Warsztaty prowadził pan dr hab. inż. arch. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej metodą partycypacyjną.

Jeżeli chodzi o zakres obszarowy to Śródmieście było rozumiane jako obszar między dworcem PKP (włącznie) a Sztygarką i między al. Róż a ulicą Sienkiewicza. Obejmuje on 15 660 mieszkańców (2009 r.) i podobnie jak liczba całej Dąbrowy G. ulega zmniejszaniu, ciekawy jest mały wskaźnik bezrobocia (tylko 5%).

Słabości i przedsięwzięcia strategiczne tego obszaru przedstawił jeszcze przed rozpoczęciem warsztatów pan naczelnik Wydziału Promocji Miasta M. Bazylak. Muszę przyznać, pomijając problem inwestycji stricte wyborczych, a także Parku Hallera, Hali Sportowej i Aquaparku (co opisywałem z mojego punktu widzenia wielokrotnie, tu z kolei problem lokalizacji i kosztów, i dofinansowywania prywatnych firm), że urząd ma to dobrze zdiagnozowane!

Słabości (nota bene opracowanie powstawało jeszcze w 2007 roku) to m.in.: niski poziom identyfikacji z miastem ludności napływowej, zły stan techniczny układu drogowego, nieuregulowane stany prawne gruntów w centrum, wzrastające zadłużenie MZBM.

Strategiczne przedsięwzięcia obejmują: obiekt hotelowo-konferencyjny (jako zaplecze targów w Sosnowcu), utworzenie w mieście wyższej uczelni zawodowej (?), przebudowa układu komunikacyjnego Centrum – Zielona – Pogoria, publiczne punkty dostępu do Internetu, rozbudowa monitoringu wizyjnego w mieście (?), niestety rewitalizacja Pałacu Kultury Zagłębia.

To tak w skrócie, tylko informacyjnie. Bardzo często jestem proszony o zamieszczanie właśnie takich krótkich informacji o naszym mieście. Dlatego o tym piszę. Niestety dowiedziałem się, że np. wartość uaktualniona remontu postkomunistycznego zabytku, czyli tego wspomnianego „Pałacu” wynosi już 60 167 000 zł (przy czym nadal twierdzę że dodatkowo dojdzie z 50 mln zł kosztów kredytu na to, ponieważ prace nie będą wykonywane z  bieżących wpływów budżetu miasta!). Dalsza adaptacja Kopalni ćwiczebnej w Sztygarce 5 500 000 zł.

Z właścicieli (inwestorów), którzy planują duże przedsięwzięcia w Śródmieściu stawili się: Centrum Stomatologiczne „Jomadent” i ET Nieruchomości, DPI Polska.

Nowa siedziba „Jomadentu”, znanego niestety tym, co przeżywali ból zęba, albo dziury po zębie, jest zaplanowana na działce po byłym Szpitalu Psychiatrycznym przy ul 3-go Maja. Trzeba przyznać, że 3-kondygancyjna budowla o pow. zabudowy prawie 500 m2 robi wrażenie.

Zostaliśmy także zapoznani z dynamicznie zmieniającymi się planami 3 inwestorów prywatnych w rejonie Parku Hallera i ul. 3-go Maja, przez przedstawiciela reprezentującego te warszawskie firmy, chcące inwestować w Dąbrowie G. Tak przynajmniej to zrozumiałem.

Pokrótce. Na działce po budynku Wydziału Komunikacji (góra 3-go Maja) planowany jest apartamentowiec: 4-kondygnacje, 56 mieszkań, parter usługowy, parking podziemny (80 samochodów), z tyłu naziemny. Usługi m.in. winiarnia i kawiarnia.

Na działce, na skarpie, obok Aquaparku, jeżeli dobrze pamiętam to sprzedanej przez pana prezydenta J. Talkowskiego ma powstać hotel (2 owalne budynki) sieci Holiday Inn, przy (bliżej) al. Róż 7-kondygnacyjny, dwie kondygnacje podziemnych garaży, z widokiem na Park (pan prezydent J. Talkowski stwierdziłby, że jego resztki) z zielonym dachem, mającym prawdopodobnie współgrać z otoczeniem i natchnąć nadzieją przeciwników tej inwestycji.

Jeżeli chodzi o działki po byłych kortach tenisowych w Parku, to planowany jest na dzień dzisiejszy obiekt (3 korty tenisowe, 3 x squash, kawiarnia itp.). Przedstawiciel inwestora odrzucił ewentualny kolejny market (hiper, super czy giga).

Ps. Żeby jeszcze coś politycznego dodać na koniec, to dodam, że uczestnicy warsztatów charrette dot. Śródmieścia Dąbrowy Górniczej, miasta w Zagłębiu Dąbrowskim, dostawali książkę zatytułowaną „Silesia”, od razu z tłumaczeniem na drugiej stronie: Śląsk. I dominującym motywem przez całą tą pozycję jest śląsk, we wszystkich przypadkach i odmianach, i językach! Nie chcę przedłużać, ale dowiedzieć się możemy, że zamek średniowieczny w Będzinie leży na Śląsku, czego bym się naprawdę nie spodziewał!!! Platforma Obywatelska przegrała podobno wygrane wybory w Będzinie, czy przypadkiem to nie jest jakiś mały przyczynek do tej porażki?

Ps.Ps. Kilka migawek ze Śródmieścia:

Komentarze

Komentarze (1) do “Warsztaty charrette w Dąbrowie Górniczej”

  1. m., 12 lut 2011 o 16:31

    Interesujące.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie