Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce

Kategorie: Aktualności   | 9 lutego, 2015

Strzemieszyce-1Zadziwiające informacje napływają z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej dla mieszkańców Strzemieszyc. Można by napisać, że wręcz sukcesywnie dostają w policzek raz z jednej, raz z drugiej strony. Szczególnie tyczy się to Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce walczącego o poprawę warunków egzystencji mieszkańców tej dzielnicy Dąbrowy Górniczej (przecież niegdyś sporego miasta).

Zobacz: „Wolne Miasto Strzemieszyce”.

Jeszcze w tamtym roku radni Rady Miejskiej zadecydowali, że nie ma sensu tworzyć doraźnej komisji Rady Miejskiej. Cwanie, zamiast komisji Rady Miejskiej powołano zespół prezydenta. Ewidentnie, żeby mieć większą kontrolę jego działania. Przerost władzy wykonawczej nad uchwałodawczą. Zresztą jest to widoczne na każdym kroku w Radzie Miejskiej, szczególnie gdy radni lewicowej koalicji proprezydenckiej (SLD, TPDG, PO, połowa Niezależnych, czyli DWS) głosują.

W rezultacie Stowarzyszenie „Samorządne Strzemieszyce” postanowiło utworzyć Społeczną Komisję ds. Zagrożeń Środowiskowych i Zdrowotnych oraz Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej.

Jej cele i kierunki działania określiło w następujących punktach:

 1. Identyfikacja zagrożeń: zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, hałas i ich wpływu na poziom zdrowotny mieszkańców.
 2. Wskazanie sytuacji konfliktowych związanych z działaniem firm i tworzeniem nowych inwestycji.
 3. Ocena obecnego stanu badań i wiedzy na temat poziomu skażeń
 4. Analiza i propozycje zmian w planach zagospodarowania przestrzennego
 5. Opracowywanie zadań rewitalizacyjnych
 6. Współpraca z instytucjami mającymi prowadzić badania środowiska i ludzi, w tym przedstawienie propozycji badań w ramach programu opracowanego przez Instytut Medycyny Pracy w Sosnowcu.
 7. Przygotowanie propozycji zmian do Programu Ochrony Środowiska dla miasta  Dąbrowa Górnicza na lata 2013-2017.

CAM03356Są to działania, które stowarzyszenie podejmuje od prawie dwóch lat. Okres, kiedy walczyło o niedopuszczenie do sprowadzenia do Polski odpadów z Salwadoru, doprowadził do nagłośnienia wielu istotnych problemów związanych z ochroną środowiska i degradacją cywilizacyjną Strzemieszyc. Obecnie chcą zidentyfikować i skatalogować stan wiedzy na temat zagrożeń i poziomu badań środowiska w okolicy (Strzemieszyc i szerzej Dąbrowy Górniczej). Stowarzyszenie chce współpracować ze wszystkimi, którzy przyłączyli się do mieszkańców Dąbrowy Górniczej podczas protestów i ofiarowali pomoc. Dlatego przyjęto otwartą formułę działania społecznej komisji, którą będzie tworzyć Rada Programowa (zaproszono do niej przedstawicieli środowisk naukowych i politycznych oraz samorządowych), a także Zespoły, do których stowarzyszenie zaprasza również mieszkańców, którzy nie są członkami Stowarzyszenia.

Komisja będzie zbierać materiały i przygotowywać raporty.

Koordynacja działań i sprawozdawczość prowadzona będzie przez Zarząd Stowarzyszenia.

Zostały powołane Zespoły:

 1. Zespół ds. Monitoringu i Badań  Środowiska
 2. Zespół ds. Nowych Inwestycji
 3. Zespół ds. Środowiskowych Zagrożeń Zdrowotnych
 4. Zespół ds. Rewitalizacji

Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce zaprasza do współpracy!

Salwador-prezydent-1Salwador-prezydent-2W uzupełnieniu informacji o działaniach lewicowego Pana Prezydenta: wychodzi ostatnio, czego można było się domyślać, że Pan Prezydent Zb. Podraza (SLD) wiedział o odpadach z Salwadoru i po prostu do momentu wzmożonych protestów mieszkańców naszego miasta nic nie robił. Obok pismo Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Całość: http://niezaleznidg.pl/bez-komentarza/.

Ps Kończąc przedstawię jeszcze moją interpelację, którą przygotowałem na sesję inauguracyjną Rady Miejskiej obecnej kadencji, a której nie udało mi się przedstawić, ponieważ radni lewicowi odmówili wtedy wprowadzenia do porządku obrad punktu Interpelacje. Jak bardzo „współgra” ona z odpowiedzią zamieszczoną powyżej.

Dąbrowa Górnicza, dn. 27.11.2014 r.

Szanowny Panie Prezydencie! W związku ze sprzecznymi informacjami docierającymi do mnie, a dotyczącymi transportu skondensowanych pestycydów ze środkowych rejonów amerykańskiej „republiki bananowej” Salwadoru (Ameryka Środkowa), proszę pana prezydenta o informację czy był pan (ew. nasz Urząd Miejski) powiadomiony o transporcie, przez właściwe polskie organy ochrony środowiska i kiedy to miało miejsce?

Jeżeli nie, to proszę w imieniu swoim i licznej grupy mieszkańców naszego miasta o wystąpienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o zmianę decyzji co do możliwości wjazdu i przejazdu przez Dąbrowę Górniczą ww. transportu pestycydów. Można zaproponować mu ew. przejazd transportu przez nasze miasto w drodze do spalarni w Gdańsku lub innej np. we Francji. […]

Całość: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=29926#more-29926.

 

Komentarze

5 komentarzy do “Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce”

 1. Kazimierz Jasionek, 9 lut 2015 o 11:45

  Z tych dokumentów jasno wynika, że Dyzma doskonale wiedział o płynących odpadach z Salwadoru i nie wyraził żadnego sprzeciwu na trucie mieszkańców DG. Jak można wywnioskować z przebiegu tego całego zamieszania, tylko ogólnym sprzeciwem mieszkańców (czyli siłowo) można cokolwiek wskórać z taką władzą (tak się działa w całej Polsce)
  Swoją drogą chciałbym przekazać Stowarzyszeniu Samorządne Strzemieszyce wielu sukcesów w obronie nas mieszkańców przed różnymi trucicielami, działającymi z całkowitym błogosławieństwem
  tej g…. wartej władzy w DG !!!!

 2. Gienia, 9 lut 2015 o 15:03

  Kto wybrał pana prezydenta na prezydenta? Czy przypadkiem nie ci mieszkańcy?

 3. myślący, 9 lut 2015 o 19:59

  To mieszkańcy Strzemieszyc w sposób bezkonkurencyjny wybrali Pana Padrazę i Panią Szaniawska na uprzywilejowane stanowiska, zamiast ich ,,docenić” i dać im zasłużony urlop…

 4. Michał, 11 lut 2015 o 9:23

  Słuszna uwaga!

 5. Lucyna, 13 lut 2015 o 8:26

  Niestety.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie