Fabryka Pełna Życia?

Kategorie: Aktualności   | 17 października, 2019

W dniu 16.10.2019 r. w odnowionej hali (a właściwie zrewitalizowanej od podstaw) – foto obok, przekształconej w Centrum konferencyjne kosztem 6-7 mln zł, na terenie byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek „Ponar-Defum” w tzw. centrum Dąbrowy Górniczej, odbyła się prezentacja zamierzeń władzy dąbrowskiej co do tego ok. 4. hektarowego z hakiem obszaru. Spotkanie było przeznaczone, jak się zorientowałem, dla wierchuszki dąbrowskiego Urzędu Miejskiego oraz radnych Rady Miejskiej.

Projekt tzw. Fabryki Pełnej Życia jest po kilku latach konsultacji i pracy nad nim rzeczywiście b. zaawansowany i widać światełko w tunelu w kwestii zagospodarowania ruin fabryki. Zobacz jak do tego, tzn. tej dewastacji i likwidacji fabryki ze 140-letnią tradycją dochodziło (rok 2010): http://grzegorzjaszczura.pl/?p=2223#more-2223, ew. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=9434#more-9434 czy możesz zobaczyć trumnę tej przeszło stuletniej fabryki, jaką pracownicy wnieśli na sesję Rady Miejskiej (31.03.2010 r.): http://grzegorzjaszczura.pl/?p=2256#more-2256.

Ale przejdę do teraźniejszości. Trzeba wstępnie oddzielić sprawę rewitalizacji obszaru w centrum (jakby nie patrzeć) miasta i jego zagospodarowania od sposobu dojścia do tego. Jak się zorientowałem prezentacja była potrzebna, ponieważ na najbliższej sesji Rady Miejskiej dojdzie do uchwalenia uchwały o powołaniu spółki prawa handlowego, w 100% miejskiej, do której jak zrozumiałem, w postaci aportu zostanie przekazany teren i nieruchomości (zabytkowe) oraz „drobne” 4 mln złotych na rozruch. Radni muszą udźwignąć odpowiedzialność i podjąć taką uchwałę. Dla wyjaśnienia w momencie pisania tego wpisu nie mam projektu uchwały ani uzasadnienia. Spółka ta, która będzie zawiadywać majątkiem gminy, przeprowadzi kolejne etapy inwestycji, tzn. od wyburzeń poprzez wybudowanie i rewitalizację, do korzystania przez miasto z profitów. Z tym, że co ciekawe, spółka ma być non for profit, czyli właściciel nie będzie czerpał z niej zysków w postaci np. dywidendy.

Tylko, że jak się przyjrzeć spółkom prawa handlowego, w których nasza Gmina ma udziały, nie wygląda to różowo, przynajmniej moim zdaniem. Bo trudno powiedzieć, że spółki gminne „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” czy Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL S.A. działają dobrze i tanio, a w przypadku MZUM-u na terenie naszego miasta. Hitem ostatnich miesięcy są wśród kierowców jeżdżących po drogach usianych dziurami w Dąbrowie Górniczej słupki ostrzegawcze, które roboczo nazywane są pachołkami Prezesa Sołtysika ( 🙂 ), które stoją w dziurach na jezdni po kilka miesięcy!!! i nic się nie dzieje. Słupki są własnością właśnie PM MZUM.PL, jak wynika z napisu na nich. Idzie zima, a one stoją w dziurach, tzw. przełomach wiosennych. 🙂 . Oczywiście wiem, że wszystkich obowiązują przetargi, tylko co z tego i po co było kiedyś było powoływać przedsiębiorstwo wydawałoby się stricte miejskie i na potrzeby stricte Mieszkańców Naszego Miasta, i po co takie przedsiębiorstwo istnieje?

Wraz z 9. innymi spółkami prawa handlowego z udziałem mienia komunalnego Gminy Dąbrowa Górnicza wartość udziałów miasta wynosi w 11. spółkach w sumie ponad 215 mln zł.

Wracając do meritum, czyli Fabryki Pełnej Życia. Plany są, b. zaawansowane, będzie jeszcze można do nich wracać, opisy w dąbrowskich mediach reżimowych będą szerokie, dlatego nie przedłużam. Przy zwiedzaniu zabytkowych hal, o fantastycznych konstrukcjach budowlanych zauważyłem kolejne życie na hali (poprzednio był to kot), czyli paprotkę – foto obok. Niech będzie to zwiastun nowych czasów dla tego obszaru! 🙂 .

Ps Uzupełniając wpis: I etap wprowadzania życia w Fabryce Pełnej Życia ma kosztować w granicach 100 milionów złotych.

Komentarze

3 komentarze do “Fabryka Pełna Życia?”

  1. Ciekawy, 18 paź 2019 o 16:02

    Tak swoją drogą – ciekawe, który inspektor nadzoru budowlanego podpisywał się przez ostatnie lata pod imprezami, które odbywały się na terenie Fabryki? Przecież cegły, tynk i co tam jeszcze grozi(ły) śmiercią lub kalectwem….

  2. Dąbrowiak, 18 paź 2019 o 16:15

    Inwestycja na bogato ciekawe jakie koszty finansowe będą z budżetu miasta.Czy będzie to kolejny projekt studnia bez dna finansowy promowany tak prz Władze miasta.

  3. Okiem Jaszczura - Nowy kredyt EBI (sesja 23.10.2019 r.) - Rolowana Dąbrowa, 24 paź 2019 o 14:42

    […] głosowania doszło przy projekcie uchwały w sprawie utworzenia Fabryki Pełnej Życia Sp. z o.o. Opisywałem to niedawno (zobacz) i muszę przyznać, że pomyliłem się, ponieważ uchwała póki co przepadła. Nagle obudził […]

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie