Koniec rundy jesiennej tzw. Ekstraklasy, jest okazją do spojrzenia na polską piłkę nożną, bez przypominania katastrofy w trakcie Mistrzostw Europy, zresztą nie tylko stricte sportowej. Zagłębie i Górnik, to na obszarze zagłębiowsko-śląskim, jedne z wiodących klubów piłkarskich. Przynajmniej, jeśli chodzi o mapę kibicowania. Różnica pomiędzy Zagłębiem Dąbrowskim, a Górnym Śląskiem przejawia się w piłce tym, że w Zagłębiu Dąbrowskim zawsze był i jest tylko jeden wiodący klub sportowy – Zagłębie Sosnowiec, natomiast Górny Śląsk zasadniczo podzielony jest pomiędzy drużyny Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów. Znaczącą rolę odegrały również Polonia i Szombierki Bytom, GKS Katowice, GKS Tychy czy AKS Chorzów (pomijamy niemiecko-rasiowski 1 FC Kattowitz).

Największe sukcesy krajowe odnosiły Górnik i Ruch, odpowiednio po 14 tytułów mistrzowskich, Górnik także 6 x PP, międzynarodowe – Górnik: finał PZP, Polonia: Puchar Karla Rappana, Puchar Ameryki i Zagłębie: Puchar Interligi Amerykańskiej. Problem polega na tym, że wspomniane sukcesy to już melodia przeszłości. Ostatnie mistrzostwo Polski to rok 1989 r. Po tej dacie incydentalnie kluby z regionu lądowały na pudle i było to zawsze uznawane za sporą niespodziankę. A łączny dorobek jest bogaty: 84 medale MP, w tym 31 złotych, 25 srebrnych i 28 brązowych. Mistrzostwa Polski zdobywały Górnik, Ruch, Polonia i Szombierki. Zagłębie nigdy po koronę nie sięgnęło, chociaż 4 x było wicemistrzem, 4 x zdobyło też PP.

Gdzie tkwi przyczyna obecnej posuchy? Wydaje się zasadniczo, że w braku odpowiedniej infrastruktury sportowej. Z jednej strony swoje zrobiły przekształcenia gospodarcze, a tym samym utrata dotychczasowych darczyńców, np. kopalń, a z drugiej strony niezbyt gospodarna polityka, której ofiarą padło wiele małych klubów piłkarskich. Bardzo często ich obiekty przechodziły w niejasnych okolicznościach w prywatne ręce. Na podobny przykład już zwracaliśmy uwagę przy okazji omawiania sprawy podpaleń na stadionie Zagłębianki Dąbrowa Górnicza http://grzegorzjaszczura.pl/?p=15669, http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnowiec/1,93867,11692803,Dwa_pozary_na_starej_Zaglebiance__To_nie_przypadek_.html. Scenariusz w takich przypadkach jest bardzo podobny: najpierw doprowadza się obiekt do ruiny, a potem za bezcen się go odsprzedaje.

Dużym błędem politycznym w regionie było również to, że postawiono na kosztowną przebudowę jednego obiektu – Stadionu Narodowego w Chorzowie, idącą w grube miliony, przy jednoczesnym braku zainteresowania budową stadionów dla klubów piłkarskich. Obiekt ten należało zburzyć i wybudować w jego miejscu nowoczesny stadion z widownią na około 30-40 tys. ludzi, na którym mógłby grać np. Ruch.

Pierwsi po rozum do głowy poszli Gliwiczanie. Pomijając fakt iż w samym centrum miasta popada w coraz to większą ruinę Stadion XX – lecia, to jednak w Gliwicach wybudowano dla Piasta kameralną „tesco arenę” z widownią na 10 tys. widzów http://www.piast-gliwice.eu/stadion-miejski-w-gliwicach.html. Na więcej nie było potrzeby, gdyż Piast, był i jest w cieniu sąsiada zza między, czyli Górnika Zabrze. Podobny kierunek obrano w Tychach, ale tam dopiero co rozstrzygnięto przetarg na budowę stadionu http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/i-liga/i-liga-wybrano-wykonawce-stadionu-w-tychach,1,5278921,wiadomosc.html.

Co innego natomiast jest w Zabrzu: http://gornikzabrze.pl/start. Tam prace nad budową nowego stadionu idą pełną parą. I to obiektu z docelową widownią na 32 tys. widzów. Wydaje się, że to Zabrze w przyszłości będzie głównym ośrodkiem piłkarstwa w regionie. Władze miasta z Panią prezydent M. Mańką-Szulik na czele nie bały się zainwestować w duży nowoczesny obiekt piłkarski, co w połączeniu z historią klubu, sukcesami i rzeszą kibiców może w przyszłości przynieść wymierne korzyści. Kto wie być może to Górnik pierwszy przełamie impas braku tytułu mistrzowskiego dla aglomeracji zagłębiowsko-śląskiej.

A co w Zagłębiu Dąbrowskim? Tragedia! Na razie nic się zasadniczo nie dzieje. A raczej dzieje, mianowicie coraz to więcej klubów popada w niebyt. Ostatnie przykłady to Czarni i Górnik Sosnowiec http://www.sosnowiec.info.pl/sport/pilka-nozna/oswiadczenie-zarzadu-kks-czarni-,1,4,21649. Również infrastruktura sportowa jest w fatalnym stanie. Stadion Ludowy to już staruszek, lekko zretuszowany, celem spełniania wymogów licencyjnych. Zagłębie Sosnowiec pałęta się w ogonie II ligi (czyli dawnej 3.) i na więcej klubu dziś nie stać. Zainteresowanie sponsorów jest też ograniczone, bo kto zainwestuje w klub, gdzie brak jest nowoczesnej infrastruktury, a stosunek władz miasta do klubu jest niedwuznaczny. Władze interesują się sprawami klubu tylko przed wyborami samorządowymi, by kolejnymi obietnicami „kupić” sobie głosy kibiców. A wyborcy – kibice za każdym razem dają się nabrać tym postkomunistom.

Co należy zrobić, by odbudować pozycję Zagłębia Sosnowiec? Mianowicie wziąć przykład z Zabrzan. Należy mocno akcentować potrzebę budowy dużego nowoczesnego stadionu, mniej więcej na 30 tys. widzów. Jeśli Zagłębie Sosnowiec ma coś kiedyś jeszcze znaczyć na piłkarskiej arenie Polski to musi dysponować dużym nowoczesnym obiektem, jednoznacznie identyfikującym się z mieszkańcami Zagłębia Dąbrowskiego. Taki obiekt powinien nazywać się Areną Zagłębia Dąbrowskiego i być wizytówką całego Zagłębia. Dopiero wtedy będzie można liczyć na łaskawszą przychylność znaczących sponsorów. Budowa mniejszych obiektów, np. Areny Sosnowiec http://stadiony.net/aktualnosci/2010/11/sosnowiec_jest_nowa_wizja_stadionu mija się z jakąkolwiek racjonalnością, gdyż o przyszłości polskiej piłki będą decydowały kluby dysponujące bogatą infrastrukturą i dużą rzeszą kibiców. Stadion taki powinien powstać w miejscu obecnego Stadionu Ludowego, tym bardziej że wokół stadionu już wybudowano nowoczesne centrum treningowe. Tylko po co centrum treningowe bez stadionu? Ale żeby doszło do zmian w tym zakresie to konieczna jest w tej sprawie rzeczowa i konsekwentna dyskusja i to ponad podziałami politycznymi. W przeciwnym razie będziemy po raz kolejny wysłuchiwać przedwyborczych bajek obecnego prezydenta miasta Sosnowiec K. Górskiego (lewica SLD) i jego świty o potrzebie budowy stadionu.

Dawid Kmiotek, Grzegorz Jaszczura

Z mojej kolekcji:

Komentarze

14 komentarzy do “Stadion Zagłębia Sosnowiec a Górnika Zabrze”

 1. m., 10 gru 2012 o 11:10

  tylko budowa 30 tysięcznego obiektu może zwiastować nadejście lepszych czasów dla klubu

 2. Robert, 10 gru 2012 o 11:20

  Lepszą lokalizacją stadionu jest Zagórze. Po co stadion Zagłębia Dąbrowskiego budować pod Katowicami ? Lepiej bliżej serca Zagłębia… Miejsce po stadionie Górnika Sosnowiec się świetnie nadaje. Jest to też dobre rozwiązanie logistyczne bo na czas budowy nowego obiektu pozostaje do dyspozycji obecny obiekt, który po oddaniu nowego stadionu będzie współtworzył bardziej rozwiniętą bazę treningową. Po co niszczyć coś co już kosztowało i można na tym szkolić?

 3. Gryf, 10 gru 2012 o 11:42

  Uważam, że Zagórze to dobry pomysł. Ale nadrzędne jest wzięcie się do roboty przez władze miasta, a najlepiej wspólnie kilku zagłębiowskich miast. Rządzi jedna opcja to się powinni zrozumieć.

 4. m., 10 gru 2012 o 12:04

  Lepiej jest przy obecnym Ludowym, bo tam już jest nowoczesna baza treningowa, brakuje tylko nowoczesnego stadionu

 5. Kazimierz Jasionek, 10 gru 2012 o 15:53

  Gwoli przypomnienia wspomnianego stadionu „Zagłębianki” Jestem głęboko przekonany że dwukrotne podpalenie budynku zarządu tego obiektu nie było przypadkowe. Myślę że ktoś bardzo zżyty z obecną władzą w DG, już miał obiecane, że teren ten będzie mógł wykupić po zaniżonej cenie, tylko należy zniszczyć wcześniej wszystko, co tą cenę może zawyżać .Dla zainteresowanego podobno dewelopera liczył się tylko ten cały teren gdzie podobno chciał budować osiedle domków jednorodzinnych. Sprawa utknęła w miejscu po moim zgłoszeniu tego incydentu (szfindlu) do prokuratury. Po olbrzymich przepychankach ( gdyż miała to zgłoszenie o ironio rozpatrywać miejscowa prokuratura w DG) zdecydowano w końcu że sprawie przyjrzy się prokuratura rejonowa w Jaworznie. Oczywiście po moich zeznaniach nie podjęto żadnych działań i odmówiono wszczęcia postępowania w tym zakresie. Dla nikogo nie powinno być żadną tajemnicą że powiązania między tymi organami są silne i trudno było się spodziewać innej decyzji. Na to postanowienie wniosłem zażalenie i parę dni temu dostałem z Sądu Okręgowego w Katowicach Postanowienie o wyłączeniu sędziów Sądu Rejonowego w DG w przedmiocie zażalenia na postanowienie Prokuratora Rejonowego w Jaworznie o odmowie wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie i przekazać sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Jaworznie..Dziwne są to łączenia tej samej sprawy z prokuraturą z Jaworzna która nic nie chce zrobić, z sądem również z Jaworzna, który z całym prawdopodobieństwem utrzyma to w mocy Policja w DG jak zwykle nie ma się czym wykazać a takich podpaleń w DG było już sporo i żadne nie zostało wyjaśnione, a sprawcy ukarani. To bardzo prymitywny lecz skuteczny sposób na obce przejęcie wielu nieruchomości w mieście (czyżby z cichym błogosławieństwem władz w mieście?? ) To pytanie zostawiam bez odpowiedzi. Zainteresowanych tym tematem informuje, że z działalnością na rynku nieruchomości w DG związane są takie nazwiska jak Koćma, Lipczyk, Pasternak, czyli osoby publicznie znane szerokiemu gronu mieszkańców w DG

 6. Fela, 10 gru 2012 o 19:23

  Nieudolność policji w przypadku tych podpaleń poddaje w wątpliwość sens jej istnienia, czyli ściganie przstępców.

 7. Marek Soltysiak, 11 gru 2012 o 2:07

  Czesc. Intrygujacy artykul. Nie zaluj pióra. Wyczekuje na kolejny tekst.

 8. z daleka, 12 gru 2012 o 10:38

  [Dużym błędem politycznym w regionie było również to, że postawiono na kosztowną przebudowę jednego obiektu – Stadionu Narodowego w Chorzowie]
  Chodzi o stadion Narodu Slaskiego? 🙂

 9. historyk, 12 gru 2012 o 10:47

  Stadion w Chorzowie, przy granicy z Katowicami posiada status Stadionu Narodowego. Nie chodzi o naród śląski. Ślężanie obecnie ślązacy są Polakami.

 10. Tom of Ayr, 13 gru 2012 o 20:16

  Plany budżetowe miasta Tychy na rok 2012
  Miasto planuje wydać w tym roku 650 mln zł. Wydatki bieżące pochłoną 441 mln zł, inwestycyjne – 209 mln zł.
  A w roku 2013 Tychy buduja stadion za 120 mln .
  http://tychy.naszemiasto.pl/tag/budzet- … -2012.html
  Plany budżetowe miasta Sosnowiec na rok 2012
  Przyszłoroczny budżet Sosnowca wyniesie 776,5 mln zł, z czego na inwestycję miasto planuje wydać 145,6 mln zł.
  http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnow … z2Ex7n2200
  A w roku 2013 Sosnowiec zadnego stadionu nie wybuduje . I w 2014 , i 2015 , i w 2016 i w latach kolejnych . A czy powstanie coś innego Pewnie znowu jakaś kupa … Piachu do zjeżdzania na dupie .

 11. historyk, 15 gru 2012 o 11:39

  Proszę tak przy okazji zwrócić uwagę na wspaniałą korelację pomiędzy chorągwią Zagłębia Dąbrowskiego a logiem klubu Zagłębia Sosnowiec. Doskonałe ujęcie i cztery kolory będące symbolem Zagłębia Dąbrowskiego.

 12. kibic Zagłębia, 16 gru 2012 o 11:24

  Rzeczywiście historyk masz rację. Pięknie to wygląda.

 13. siwy, 25 paź 2015 o 20:54

  Gratuluje i źycze awansu do ekstraklasy ,Warszawa ,zawsze z wami !!!!!!!!!

 14. Filip, 19 mar 2021 o 10:07

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie