Ostatnio w Dąbrowie Górniczej pewną normą stały się apele prezydenta Zb. Podrazy (skrajna lewica SLD) do posłów i innych „magicznych” ludzi o wsparcie działań na rzecz miasta. Z jednej strony może to i słuszne, bo pewnych rzeczy samodzielnie zrealizować się po prostu nie da, ale z drugiej strony przydałoby się, by sam „PePe” Podraza, też się czymś od czasu do czasu wykazał. Poddajmy analizie apel prezydenta i kilku radnych w sprawie kolei regionalnej: http://www.dg.pl/news/show/group/1/id/3136/Apel+prezydenta+i+radnych+w+sprawie+kolei Jest to apel z grudnia ub. roku.

Zadajmy sobie pytanie: co robiły władze miasta w tej sprawie wcześniej? Wygląda na to, że nic lub prawie nic. Nie zainteresowano się szczególnie tą sprawą, gdy w 2009 roku występowaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o zmiany w projekcie kolei regionalnej celem włączenia Strzemieszyc Wlk. i Ząbkowic do projektu Lekkiej Kolei Miejskiej. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=377, http://grzegorzjaszczura.pl/?p=484.

Z odpowiedzi jasno wynikało, że władze regionu nie były zamknięte na rozmowy w tym zakresie – odpowiedź w załączeniu obok.

Dlaczego wtedy władze miasta nie podjęły zdecydowanych działań, tylko akurat teraz? Czy to trochę nie za późno? Jak wygląda polityka miasta w tej materii? Wiadomym jest od dawna, że toczone są od kilku lat rozmowy w sprawie przejęcia niektórych budynków dworcowych. Końca tych rozmów niestety nie widać. Czeski film?!

Obecnie w Dąbrowie Górniczej mamy 6 starych budynków dworcowych, w tym kilka perełek architektury. Niestety wszystkie są w opłakanym stanie – fotografie obok http://www.rynek-kolejowy.pl/30517/Dabrowa_Gornicza_Dworce_w_rozsypce.htm.

Coraz częściej mówi się o zburzeniu jednego z nich i to w samym centrum miasta http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/500236,zburza-stary-dworzec-w-dabrowie-gorniczej-co-dalej-zdjecia,id,t.html. Jak się ma burzenie tego ponad 120-letniego zabytku do przykładowo wydania prawie 100 milionów złotych na remont postkomunistycznego Pałacu Kultury Zagłębia, jako zabytku socrealistycznego. W czerwonej Dąbrowie Górniczej to możliwe, jak i utrzymywanie pomników komunistycznych „wyzwolicieli” miasta spod znaku sierpa i młota.

O kolei regionalnej mówi się w naszym regionie od dawna. Najpierw był to projekt Kolei Ruchu Regionalnego http://katedr.republika.pl/krr.htm, teraz jest to projekt władz wojewódzkich dot. Lekkiej Kolei Miejskiej http://www.zm.org.pl/?a=lkm_slask. Warto podkreślić, że ta LKM miała oprócz Górnego Śląska objąć także Zagłębie Dąbrowskie.

Analizując obie koncepcje, tj. KRR i LKM nie da się ukryć, że założenia koncepcyjne KRR były dla Dąbrowy Górniczej dużo bardziej przyjazne. Kolej Ruchu Regionalnego zakładała połączenie aż do samych Ząbkowic, obecnie największego przystanku kolejowego w mieście. LKM w swych założeniach miała dotrzeć najpierw do Tworznia, potem Gołonoga, a teraz nawet nie wiemy czy dotrze do granic miasta! Jak duże jest zaangażowanie innych miast w sprawy LKM niech świadczą działania choćby władz Katowic http://db.tt/f1PEvZP.

Od razu zauważymy różnice pomiędzy władzami Katowic, a władzami Dąbrowy Górniczej. Temat dotyczący kolei jest ostatnio na topie o czym świadczą działania różnych organizacji społecznych w tym zakresie http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/dabrowa-gornicza/dabrowiak-zbiera-podpisy-ws-dworca,1,4,20561, http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/dabrowa-gornicza/gdzie-jest-dworzec,1,4,20470. Pojawiają się również różne wizualizacje nowego budynku dworca http://sosnowiec.gazeta.pl/gazetasosnowiec/1,93867,10891866,Nowy_dworzec_PKP__Bez_gigantomanii__ale_funkcjonalnie.html.

Po co? Do końca nie wiadomo, tym bardziej, że mamy ich w mieście aż sześć i wszystkie niszczeją. Na dodatek pomysł dworca, który wyglądem przypomina swoistego gremlina a la dyskont spożywczy, to wyjątkowe paskudztwo! Nie ulega dzisiaj wątpliwości, że Dąbrowa Górnicza staje się powoli coraz większym kolejowym peryferium. Zob.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=320. W ewentualnej Metropolii Niezagłębiowskiej (śląskiej) będzie tylko gorzej!

Jak temu zaradzić? Trzeba mieć jasną koncepcję rozwoju komunikacyjnego miasta. A tej ze strony władz miasta nie widać. Jak próbowaliśmy rozwinąć koncepcję zapoczątkowaną przez portal pasazer.com http://www.pasazer.com/in-3277-akcja,kolej,na,pyrzowice.php, http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/region/kolej-do-pyrzowic-czyzby-przez-zaglebie,1,4,13216 połączenia kolejowego z lotniskiem Pyrzowice, gdzie jednym z centralnych punktów miał być dworzec w Ząbkowicach http://www.sosnowiec.info.pl/informacje/dabrowa-gornicza/zaglebie-odstawione-na-boczny-tor,1,4,15521 echa ze strony władz miasta nie było. (Tu drobna uwaga, że lotnisko w Pyrzowicach leży na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Na Górnym Śląsku nie mają obecnie lotniska pasażerskiego!).

A należy podkreślić, że to właśnie ząbkowicki dworzec kolejowy stanowi znakomitą i bodajże ostatnią bazę dla zbudowania w mieście liczącej się stacji kolejowej. Swego czasu w Dąbrowie Górniczej mieliśmy trzy stacje węzłowe, mianowicie Dąbrowę Górniczą, Strzemieszyce Wielkie i Ząbkowice. Z trzech dawnych węzłów ostał się tylko jeden – w Ząbkowicach.

Dworzec w Ząbkowicach wraz ze swą infrastrukturą i charakterem węzłowym daje możliwości budowy dogodnej stacji końcowej dla pociągów kolei regionalnej. To na tej stacji mogłyby się zatrzymywać pociągi dalekobieżne i pociągi szybkich kolei, np. TLK jadące w kierunku Warszawy, Częstochowy, Krakowa i Katowic. Ale, żeby do tego doszło musi ulec  zmianie strategia władz miasta w tym zakresie, bądź muszą zająć się tym problemem nowi ludzie, którzy będą myśleć o przyszłości miasta, a tego póki co na razie nie widać.

Odczytując wspomniany apel można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kimś kto przespał sprawę i nagle obudził się z ręką w nocniku – ręką prezydenta i radnych miejskich. Tylko, czy my mieszkańcy mamy ponosić konsekwencje ich lenistwa i braku pomysłów na rozwój miasta?

Dawid Kmiotek, Grzegorz Jaszczura


Komentarze

19 komentarzy do “Kolejowy czeski film w Dąbrowie Górniczej”

 1. Bogdan, 13 lut 2012 o 12:10

  Bardzo ciekawe i nowatorskie spojrzenie na problem. Mam na myśli węzeł kolejowy i dworzec w Ząbkowicach.

 2. Grzegorz Jaszczura, 13 lut 2012 o 12:10

  A może warto przypomnieć, jak pan prezydent Zb. Podraza (skrajna Lewica SLD) publicznie głosi o położeniu Dąbrowy Górniczej na Śląsku!!! Zob. http://grzegorzjaszczura.pl/?p=5353#more-5353. Może tu tkwi problem?

 3. Olek, 13 lut 2012 o 14:00

  Kompletny debilizm burzyć taki zabytek i to w samym centrum Zagłębia !!!!

 4. zibi, 13 lut 2012 o 16:58

  Bardzo dobre. Dzięki za obiektywny artykuł – info, którego brak w lewicowych mediach zagłębiowskich!

 5. mysz, 13 lut 2012 o 18:49

  Olku to nie jest jedyny taki zabytkowy budynek w Dąbrowie G. który został doprowadzony do dewastacji, lub został spalony. Polecam taki o to link: http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1278789,dabrowa-gornicza-bedzin-pozar-siedziby-ks-zaglebianka,id,t.html#a25b836354e0dfee,1,3,5 , jako przykład jak są niszczone stare budynki by potem przejąć działkę po nich. Nie jest żadną tajemnicą, że terenami tego klubu interesuje się deweloper

 6. K Jasionek, 13 lut 2012 o 19:35

  Wystarczy pomyśleć kto zasiada w zarządzie miasta i sprawa wydaje sie bardzo jasne. Co można wymagać od Podrazy i powołanych przez niego swych zastępców w takich dziedzinach gdy zachodzi potrzeba gospodarskim okiem ogarnąć poważne zagadnienia. Uważam że gdyby ci marni gospodarze widzieli w tych inwestycjach sporą dolę dla siebie, która by zasiliła ich „biedne” kieszenie to ich starania by nabrały odpowiedniego tępa.

 7. mieszkanka, 13 lut 2012 o 21:06

  a moze pan grzegorz sie „msci” ? kazdy wie ze zostal usuniety z „wladzy” urzedu miasta i teraz pokazuje prawdziwe swoje oblicze, jak jest pan takim dobrym mieszkancem to moze pan zasponsoruje miasto?? kazdy wie jak jest.. ehh drogi tez pan wielce poblokowal. dobrze ze mamy inna wladze

 8. Sympatia, 13 lut 2012 o 21:16

  Brawo Panowie. Tak trzymać, aż wyborcy sie obudzą. Bo jak narazie to jaki Pan taki kram.

 9. kret, 13 lut 2012 o 21:19

  do myszy: masz rację, pamietam jak spłonąl „małpi gaj” bez wykrycia sprawców. A co stoi w tym miejscu to każdy widzi.
  Jak było z kinami i jeszcze innymi pożarami. Tylko Policja jakaś niemrawa.

 10. mysz, 13 lut 2012 o 21:40

  krecie dla przykładu:
  1. kino Bajka
  2. kino Paw
  3. kino Uciecha
  4. Pałac Naczelnika

 11. świstak, 14 lut 2012 o 13:56

  Pani Mieszkanko DG:) Autor blogu nigdy nie „władał” miastem DG za to był zawsze w konstruktywnej opozycji, skrzyżowania broniliśmy, aby mogli ludzie dojechać do Strzemieszyc z CH real albo co istotniejsze by mieszkańcy mogli robić zakupy bezkolizyjnie.. Nawiasem mówiąc zamknięcie skrzyżowania to lobby CH Pogoria bo ta zgarnęła większość klientów ze Strzemieszyc i okolic, ale long story…vivat korupcja i nepotyzm dąbrowska mieszkanko:)

 12. K Jasionek, 14 lut 2012 o 15:30

  Do mieszkanki. Naprawdę człowieka mdli jak czyta takie idiotyzmy wypisywane przez „panią” na tym blogu. Wydaje mi się, że pani spadła z innej planety i nie posiada żadnej wiedzy ani nie rozumie tego co się działo i dzieje w DG przez ostatnie lata. Otóz z całą stanowczością mogę stwierdzić fakt, że Pan Grzegorz był przez całą poprzednią kadencję w opozycji, do tej samej władzy co rządzi na nasze nieszczęście również i teraz. Żeby wypisywać takie dyrdymały należało chodzić na każdą sesję RM i posłuchać co wyprawiają ludzie Podrazy { ja chodziłem dlatego dużo wiem i widziałem w tym temacie} Oczerniać najlepszego byłego { można tylko zapytać dlaczego byłego} radnego jak się nie ma żadnego pojęcia, to może tylko człowiek mało rozgarnięty albo z rodzinki tej zas…. władzy. Do której grupy ludzi należy panią przypisać??????

 13. halska, 14 lut 2012 o 19:07

  Zdecydowanie Pan Grzegorz się nie mści. Wykonuje tylko swoją misję skierowaną przeciwko skrajnej lewicy. Nikt uczciwy nie lubi socjalistów, choćby faszystów.

 14. zibi, 14 lut 2012 o 19:16

  Brawo halska.

 15. iti, 14 lut 2012 o 19:32

  Prawda jest taka, że pan prezydent wydając prawie miliard złotych w najbliższych kilkunastu latach na inwestycje i pseudoinwestycje wDąbrowie Górniczej doprowadzi do sytuacji jak w Grecji. I jest to wtopa, mając na uwadze wielkość budżetu miasta!!!

 16. gołonoski, 15 lut 2012 o 11:17

  Prawda jest taka że Dąbrowa to republika kolesiów a walka idzie tylko o dostęp do koryta. Lokalny patriotyzm wśród radnych DG to pojęcie nieznane, menadżerami są słabymi, za miedzą Hanystan który trzyma łapkę na pulsie ale tylko żeby jakiegoś buntu nie było wśród goroli, inwestować nie ma po co bo to nie ich ziemie a sami są biedni że ledwie dla Katowic i Gliwic starcza. Wnioski mi się nasuwają kto ma gdzie niech ucieka z tego dąbrowskiego zapadliska bo to już tylko masa upadłościowa na której jeszcze paru cwaniaków nabija sakiewki i niewiele więcej.

 17. iti, 15 lut 2012 o 15:08

  gołonoski: Ty też masz rację!!!

 18. KK, 16 lut 2012 o 5:18

  Z przykrością muszę stwierdzić że Dąbrowa Górnicza to miasto straconych szans. Obecna, jak i poprzednie władze nie mają tak naprawdę pomysłu na to miasto, a to dlatego że radnymi zostają ludzie którzy nie myślą o przyszłości tego miasta tylko myślą jak sobie kapsy nabić. Autorzy tego dość krytycznego artykułu pod adresem prezydenta i radnych jednak jakąś koncepcję mają. Podoba mi się pomysł połączenia z lotniskiem przez Zagłębie i zagospodarowanie w tym celu dworca w Ząbkowicach. To jest jednak jakiś pomysł

 19. CK Dezerter, 24 lut 2012 o 21:25

  Lekarstwo na bolszewickie pomniki: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6390

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie