ZWYCIĘSTWO! – pomniki sowieckie won!

Kategorie: Aktualności   | 26 marca, 2022

ZWYCIĘSTWO! Jest odpowiedź na moją interpelację dotyczącą konieczności likwidacji pomników sowieckich, które ze względu na opór władz Dąbrowy Górniczej ostały się niestety jeszcze w przestrzeni publicznej Naszego Miasta. Z interpelacją Szanowny Polaku możesz zaznajomić się tutaj: pomniki sowieckie – paszoł won. Przy okazji moje oświadczenie w tej sprawie z sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej: oświadczenie – sesja 07.03.2022 r.

Piszę o oporze władz, ponieważ decyzje Wojewody o obowiązku usunięcia pomników/obelisków były jeszcze z 2019 r. (15 października i 5 września), a władze Dąbrowy Górniczej, właściwie prezydent, chciały być dziwnie czyste wobec Federacji Rosyjskiej i umów z nią naszego państwa, występując jeszcze ostatnio z wnioskiem do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „o stwierdzenie nieważności wspomnianych wcześniej decyzji”.

Jednakże odpowiedź Ministerstwa pozbawiła złudzeń Pana Prezydenta.

I jak przyznaje na końcu odpowiedzi na interpelację:

„Mając powyższe na uwadze stwierdzam, że pomniki żołnierzy radzieckich (tłumaczę: sowieckich – przyp. mój) zlokalizowane w Gołonogu i Strzemieszycach zostaną usunięte.”

Trochę zadziwia mnie wzmianka, którą w odpowiedzi umieścił Pan Prezydent:

„[…] Jako reprezentant Miasta Dąbrowa Górnicza nie byłem stroną aktywną i nie odwoływałem się od ich treści. Nigdy bowiem nie czułem się i nie stawiałem na pozycji obrońcy tych pomników.

Muszę przyznać, że miałem inne wrażenie, ale przyjmijmy do wiadomości stwierdzenie (oświadczenie) Pana Prezydenta M. Bazylaka (obecnie bezpartyjny, dawniej SLD) i zapiszmy je na plus. A podejrzewam, że nie było to dla niego łatwe. Ja mogę jedynie w tym momencie podziękować Panu Prezydentowi za przyznanie mi racji w moich wieloletnich staraniach o usunięcie tych komunistycznych, sowieckich symboli i odkłamaniu historii w Zagłębiu Dąbrowskim.

W uzupełnieniu informacji chciałbym podkreślić, że w tzw. międzyczasie w dniu 10 marca 2022 r. wystosowałem pismo do Wicepremiera Piotra Glińskiego, w którym protestowałem, jako Polak, przeciwko pozostawieniu tych sowieckich symboli w przestrzeni publicznej miasta Dąbrowa Górnicza.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pan Wicepremier Piotr Gliński

Szanowny Panie, jako radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej na sesji Rady Miejskiej w dniu 07.03.2022 r. przedstawiłem oświadczenie dot. usunięcia pomników upamiętniających żołnierzy sowieckiej Armii Czerwonej z przestrzeni publicznej w Dąbrowie Górniczej, które przesyłam Panu w załączeniu. Niezależnie od tego złożyłem do Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza interpelację dotyczącą konieczności usunięcia ww. pomników (również w załączniku).

Uważam (a szczegółowiej uzasadniłem to w oświadczeniu oraz interpelacji), że w związku z agresją zbrojną wojsk rosyjskich na Ukrainę, a także w nawiązaniu do zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – usunięcie symboli zbrodniczego „wyzwalania” Polski w latach II wojny światowej jest zgodne z interesem Państwa Polskiego i dodatkowo wymownym gestem dla ginącego wskutek dzisiejszych działań „wyzwoleńczych” armii rosyjskiej Narodu ukraińskiego.

Wynikiem powyższych moich działań była m.in. wypowiedź rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Pana Bartosza Matylewicza na portalu „Dąbrowa Górnicza nasze miasto”, w której twierdzi on, że:

[…] minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jednocześnie wicepremier Piotr Gliński prowadzi obecnie postępowanie dotyczące unieważnienia decyzji o wyburzeniu pomników znajdujących się na terenie Dąbrowy Górniczej.

Proszę o informację czy rzeczywiście Pan Premier prowadzi takie postępowanie w stosunku do pomników propagujących totalitarne symbole komunistyczne, czyli czerwone gwiazdy w Dąbrowie Górniczej i ewentualnie na jakim jest ono etapie? Jednocześnie, jako Polak protestuję przeciwko pozostawieniu ich, w moim mniemaniu niezgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, w przestrzeni publicznej miasta Dąbrowa Górnicza.

Mam nadzieję, że Pan Premier wesprze mnie w tej niezmiernie ważnej symbolicznie sprawie w sposób adekwatny i konkretny.

Grzegorz Jaszczura

Załączniki:

1. Oświadczenie z sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej z dn. 07.03.2022 r.

2. Interpelacja do Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej z dn. 07.03.2022 r.

3. Foto pomników propagujących sowieckie totalitarne symbole.

Do wiadomości:

 1. Prezes ”Prawa i Sprawiedliwości” Pan Jarosław Kaczyński
 2. Poseł Ziemi Zagłębiowskiej Pani Ewa Malik
 3. Poseł Ziemi Zagłębiowskiej Pan Waldemar Andzel
 4. Poseł Ziemi Zagłębiowskiej Pani Danuta Nowicka
 5. Poseł Ziemi Zagłębiowskiej Pan Robert Warwas

Muszę jeszcze napisać, że interweniowałem także pismem u Pani Poseł E. Malik (PIS), szefowej partii rządzącej, czyli PIS w okręgu nr 32. Niestety bez odzewu. Być może miała mało czasu, ale przecież sytuacja w związku z agresją postsowiecką na niepodległą Ukrainę jest dynamiczna i trzeba decyzje podejmować szybko. Wicepremier RP potrafił odpowiedzieć. Mam nadzieję, że jednak otrzymamy wsparcie ze strony Posłów PIS Ziemi Zagłębiowskiej, w celu dopilnowania jak najszybszej realizacji decyzji Pana Prezydenta M. Bazylaka, którą przedstawił mi w odpowiedzi na interpelację.

Ze swej strony informuję Szanownych Czytelników, że złożyłem kolejną interpelacje do Pana Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza o podanie terminu do kiedy te symbole zbrodniczego komunizmu zostaną usunięte z przestrzeni publicznej Dąbrowy Górniczej. To może w oddzielnym wpisie na blogu. Aczkolwiek pomnik został też aktualnie „zapakowany do wysłania” do tow. W. Putina. Jakoś Mieszkańcy szybciej chwycili do kogo należy ten pomnik, w przeciwieństwie do władz. Foto na początku wpisu oraz obok.

Ps. Jeszcze w uzupełnieniu moja interpelacja (foto obok). Zobacz.

Komentarze

6 komentarzy do “ZWYCIĘSTWO! – pomniki sowieckie won!”

 1. Polak, 26 mar 2022 o 8:44

  BRAWO!!!

 2. Tomasz, 26 mar 2022 o 8:55

  Miejmy nadzieję, że z przestrzeni publicznej znikną również komunistyczne nazwy ulic…

 3. Polak, 26 mar 2022 o 10:08

  oby

 4. komentator, 26 mar 2022 o 11:50

  Trzeba było aż wojny i ludobójstwa popełnianych przez ruskie żołdactwo na Ukrainie żeby nasi umiłowani przywódcy odkleili się od sowieckiej propagandy „wyzwolenia Polski” i podjęli bohaterskąa decyzję o wyburzeniu tych pomników wstydu kolaborantów komunistycznych.
  Nie dało rady podczas wojny w Gruzji pomimo składanych wniosków przez radnych KONGRESU NOWEJ PRAWICY ale pod takim ciśnieniem jak obecnie to władza nie mogla utrzymywać dalej dotychczasowego stanowiska bo byłby to jej całkowity blamaż .
  Krótko mówiąc: czas najwyższy ale że dopiero teraz to właściwie zażenowanie.

 5. Rolowana Dąbrowa, 26 mar 2022 o 11:55
 6. Upierdliwy, 28 mar 2022 o 8:55

  Czerwoni że wstydu powinni być zagłębiowscy parlamentarzyści z PiS, bo nie zrobili NIC w tej oczywistej sprawie. Ale to chyba już za rok wybory? Czas najwyższy, żeby czegoś w tej kadencji dokonać – przynajmniej symbolicznego.
  Prezydent (lewicowy) dał rady….

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie