01
16
podwyżki cen wody i odpr. ścieków – uzupełnienie
Kategorie: Aktualności | 16 stycznia, 2011
Podwyżki cen wody i odprowadzenia ścieków, które opisałem nie tak dawno, w kontekście utajnionej umowy Porozumienie Wspólników jeszcze z kwietnia 2002 roku, będą odbijać się czkawką nie tylko panu prezydentowi i rządzącej Lewicy SLD-TPDG, ale i mieszkańcom miasta, tj. dąbrowiankom i dąbrowiakom. Chwilowo ustosunkował się do tego radny T. Pasek (PO) na swoim blogu. Przytoczę obszerny fragment dotyczący dotacji unijnej. I tak miałem niezależnie to opisać, tzn. problem czy mamy dotację czy nie, ponieważ nie jest to takie oczywiste. W nawiązaniu do pytania, które zawarłem we wpisie http://grzegorzjaszczura.pl/?p=7693#more-7693, w moim post scriptum, radny T. Pasek m.in. pisze:
„Warto sobie (i władzom Dąbrowy Górniczej) zadać powyższe pytania… Zwłaszcza w kontekście czynszu dzierżawnego jaki płacą wodociągi za użytkowanie miejskiej infrastruktury. Dość wspomnieć, że ma ona wysokość amortyzacji, jest więc praktycznie zabiegiem czysto księgowym i po raz kolejny powoduje, że miasto inwestuje w rozwój wodociągów, lecz niestety inwestycje te się gminie nie zwracają, tak jak mogłyby.
Pojawiają się też kolejne wątpliwości w sprawie dofinansowania tej inwestycji, której wartość szacuje się obecnie na 750 mln zł.
Jeszcze w październiku ubiegłego roku radni minionej kadencji Halina Głowacka i Jerzy Talkowski wystosowali pismo do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Zainteresowani byli szczegółami dopiero co podpisanej umowy o dofinansowanie uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej. Niepokój dąbrowskich przedstawicieli opozycji wzbudził w umowie m.in. brak załącznika nr 6 (wymienionego w spisie załączników), którym jest decyzja Komisji Europejskiej w sprawie dotacji.
NFOŚ stwierdził co następuje (cytat za Haliną Głowacką): Do umowy o dofinansowanie nr.POIS.01.01.00-00-103/08-00 nie jest dołączona decyzja KE ponieważ nie została jeszcze wydana. Beneficjent projektu skorzystał z możliwości, zawarcia umowy o dofinansowanie przed uzyskaniem decyzji KE. Z chwilą otrzymania przedmiotowej decyzji, zostanie ona automatycznie dołączona do umowy jako załącznik nr 6.
Wniosek dotyczący projektu pn.„Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza” – etap I zostanie prawdopodobnie przekazany do KE na przełomie 2010 i 2011 r. i w związku z tym decyzji KE, zatwierdzającej dofinansowanie, należy spodziewać się w II połowie 2011 r.
Zgodnie z treścią umowy – gdy decyzja KE będzie negatywna, wówczas Dąbrowa Górnicza zobowiązana jest do zwrotu wpłaconych do tej pory pieniędzy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Tymczasem kilka dni temu – jak informuje strona internetowa miasta – takie środki już wpłynęły. – Przypomnijmy, że unijne wsparcie na realizację I etapu inwestycji wynosi blisko 282 mln PLN, z czego prawie 7, 1 mln PLN w ostatnich dniach zasiliło dąbrowski budżet.
Otrzymane pieniądze są refundacją kosztów poniesionych przez Gminę na przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji. Kolejnej transzy oczekiwać będzie można w II kwartale br – czytamy na specjalnej stronie UM poświęconej kanalizacji.
Nie pozostało nam już chyba nic innego jak tylko się modlić, by KE wydała w naszej sprawie pozytywną decyzję (w końcu).
Czy w tej sytuacji dąbrowskie wodociągi zaprzestanie całkowitego pokrywania kosztów budowy, modernizacji i eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Dąbrowy Górniczej?
Może panowie Koćma i Zaguła powinni poinformować władze RPWiK (w których sami zasiadają), że do miasta dotarły już „miliony z Unii” i trwają inwestycje…
No bo po co się dublować?
Tomasz Pasek„
Rzeczywiście, modlitwa nigdy nie zaszkodzi wg mnie, ale może też w tym wypadku nie wystarczyć! „Częste” wizyty pana prezydenta Zb. Podrazy (SLD) na mszach w Bazylice w okresie kampanii wyborczej trochę mnie dziwiły. Czyżby radny T. Pasek coś przewidział?
Stosunek lewicowej UE do chrześcijaństwa i jego wartości nie jest jak dla mnie pozytywny i możemy tylko modląc się zostać zaskoczeni decyzjami KE. Tym bardziej, że zawsze może zdarzyć się wyjątek i ten pierwszy raz. Mam na myśli to, że jeszcze się nie zdarzyło, żeby pozytywna opinia Komisji Jaspena (autorytetu KE z Wiednia) nie została potwierdzona i zaakceptowania przez właśnie KE!
Komentarze
5 komentarzy do “podwyżki cen wody i odpr. ścieków – uzupełnienie”
Zostaw komentarz
Kiedy rządziła komuna, to żaden z komuchów chcący się utrzymać na kierowniczym stołku, nie pomyślał nawet żeby się udać do kościoła. Kiedy czasy świetności czerwonych zdrajców narodu mineły fałszywi SLD-owcy udają że się modlą, ale chyba tylko o to, jak by tutaj wykiwać mieszkańców, a przy okazji sowicie się obłowić. Chciałbym tylko zaznaczyć, że skład zarządu miasta jak i prezydium RM jest skandaliczny. Za wszystkie machloje i przekręty tych cieniasów i cwaniaczków i tak zapłacą mieszkańcy (bardzo dobrze że się tak dzieje, w ciemnogrodzie gdzie mieszkańców nic nie interesuje najlepiej się kręci lody, śpijcie dalej)
Paranoja.
Co do panów Koćmy i Zaguły, to niech także poinformują pana prezydenta Podrazę najlepiej na porannej odprawie. A może radny Pasek poinformuje wszystkich radnych na sesji o tym – ale to już żart. Radni i tak nie chwyca.
Do „czytelnik” Zastanawiam się o czym by należało powiadomić Podrazę w sprawach Koćmy i Zaguły. Przecież nikt inny lepiej nie wie niż on sam, jakimi przekrętami się otacza. Ciućma cały czas powtarza, że to już jest ostatnia podwyżka cen wody w DG. Tak mijają lata i co roku mamy to samo, a mianowicie nowe podwyżki. Tak będzie zawsze, dopóki mieszkańcy będą sobie pozwalać robić przez tą mafię to na co mają ochotę. Kiedy nastąpi rozliczenie tej bandy z wszystkich szfindli jakich się dopuścili? Kiedy prokuratura położy rękę na ich majątkach?
Aż boję się najbliższego rachunku za wodę. Ale zgadzam się ze Sprawiedliwym, że mieszkańcy są sobie sami winni.