04
19
Konferencja Ekologiczna – Strzemieszyce
Kategorie: Aktualności | 19 kwietnia, 2015
Kolejna konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce odbyła się w dniu 18 kwietnia 2015 roku w sobotę o godz. 15.00. Zgromadziła jeszcze poważniejsze grono prelegentów (bez obrazy oczywiście), niż konferencja organizacji ekologicznych z 10.09.2014 r. Była zatytułowana: „Zagrożenia ekologiczne i zdrowotne występujące w Strzemieszycach i okolicy”, czyli ściślej dotyczyła zapaści ekologicznej w tej dzielnicy Dąbrowy Górniczej.
Podczas konferencji zostały wygłoszone referaty przez ekspertów ochrony środowiska i przez członków stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce. Pani Halina Mucha w bardzo uczuciowym wystąpieniu „Aspekty etyczne i historyczne rozwoju przemysłu w Strzemieszycach” zwróciła uwagę na kilka bardzo charakterystycznych faktów historycznych związanych z ciągłą (szczególnie od 1974 r.) polityką władz zmierzającą do degradacji tego wcześniej zalesionego i rolnego terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Początki przemysłu w Strzemieszycach to XI wiek i górnictwo. Oczywiście hekatombą dla środowiska była budowa Huty Katowice (obecnie ArcelorMittal) i Koksowni Przyjaźń. Warto wiedzieć, że strefa ochronna (mająca zostać zalesiona) wokół huty pierwotnie miała obejmować 9000 ha (51% stanowiły w tej strefie grunty rolne!), natomiast w 2002 r. wojewoda z Górnego Śląska likwiduje ją do wielkości jedynie 74 ha!!! I kogo teraz dziwi, że antypolskie rządy po 1989 r. doprowadziły do sytuacji, gdy firmy niepolskie czują się tu jak u siebie – oczywiście u siebie takiej degradacji środowiskowej by nie prowadziły, dlatego muszą działać u nas! Lokalnie, władza, także nie próżnowała w stwarzaniu Niemcom, Francuzom, Europejczykom (jak lubi ich nazywać Z-ca Prezydenta H. Zaguła (od PZPR-u do PO) jak najlepszych warunków do tej jakże szkodliwej dla mieszkańców działalności. Pani H. Mucha zakończyła cytatem z Ojca dominikanina prof. M. Krąpca o tym, że człowiek jeżeli zniszczy przyrodę zniszczy siebie.
Następnie zostały pokazane dotychczas nie publikowane wyniki badań, wpływ zanieczyszczenia środowiska na zdrowie ludzi, program badań, który ma zostać sfinansowany przez Ministerstwo Środowiska oraz propozycje rewitalizacji Strzemieszyc i zmiany przestrzeni publicznej.
Po raz pierwszy zostały zaprezentowane publicznie wyniki badań przeprowadzonych przez Panią Prof. dr hab. Katarzynę Sawicka-Kapustę (UJ w Krakowie), dotyczące stopnia zanieczyszczenia powietrza Dąbrowy Górniczej na podstawie zawartości metali ciężkich (i siarki) w transplantowanych porostach. Wyniki stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce pewnie opublikuje, ale kilka liczb: stężenie Fe przekracza 19 x, Ni 9 x, Pb 15 x stężenie z porostów przywiezionych z Borów Tucholskich (czego można się było spodziewać), ale także przekracza wyniki z podobnych badań przeprowadzonych kilka lat temu w Zawierciu (rejon huty). Wnioski Pani Profesor były także takie, że główny wpływ na te złe wyniki ma istniejący przemysł z rejonu Strzemieszyc. Właśnie metale ciężkie to skrajnie negatywne oddziaływanie na kobiety w ciąży i ludzi chorych na choroby układu krążenia.
Również po raz pierwszy zostały przedstawione wyniki badań Pana dr. n. biol. Grzegorza Dziubanka, dotyczące środowiskowych czynników ryzyka zdrowotnego w Dąbrowie Górniczej. Pokazują one dynamiczny wzrost zachorowalności w Dąbrowie Górniczej na raka prostaty, raka piersi czy raka płuc (Dąbrowa G. wśród mężczyzn, wyszła na pierwsze miejsce pod tym niechlubnym względem w województwie, obejmującym przecież także b. zanieczyszczone miasta śląskie!). Z ciekawostek warto odnotować fakt, że autochtoni z naszego miasta są narażeni 2-krotnie mniej na ryzyko zachorowania na nowotwory, w stosunku do osób napływowych, przybyłych do Zagłębia Dąbrowskiego. Pan doktor wyciągnął z tego wniosek o uodpornieniu się już autochtonów na degradację środowiska, ale wg mnie w tym temacie można dyskutować.
Na konferencji obecni byli obok ekspertów przedstawiciele Sejmu RP (troje posłów, senatorów zero dla ścisłości), władz samorządowych (siedmioro radnych Rady Miejskiej), natomiast zabrakło kogokolwiek ze służb szeroko pojętej ekologii Urzędu Miejskiego. Co jest charakterystyczne dla stosunku Pana Prezydenta Zb. Podrazy (SLD) do mieszkańców Strzemieszyc. Jeszcze raz wyrażę zdziwienie, że go wybrali na prezydenta na drugą kadencję! Mnie by taka ewentualność nawet nie przyszła do głowy, a w końcu mam spore IQ.
Wystąpiła także Pani Prof. dr hab. n. med. Danuta Mielżyńska-Svacha czy dr n. med. Anna Szade-Klimasińska.
Ale nie mogę w nieskończoność przedłużać wpisu. Konferencja była ważnym wydarzeniem w życiu Strzemieszyc. Jestem przekonany, że prężne działania stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce z prezesem J. Sobczykiem, J. Reszke czy H. Muchą przyniosą pozytywne efekty dla wszystkich Strzemieszyczan. Optymalne byłoby oddzielenie się Strzemieszyc od Dąbrowy Górniczej, rządzonej od pokoleń przez lewicowe władze, czego jako urodzony w Małych na Kazdębiu wszystkim życzę.
Komentarze
6 komentarzy do “Konferencja Ekologiczna – Strzemieszyce”
Zostaw komentarz
Grzegorz, czekam na ciąg dalszy . Wystąpienie Pani Prof. Mielżyńskiej-Svach wymaga osobnego omówienia. Pani profesor przedstawiła program, który może wreszcie pokazać prawdę o Strzemieszycach. O stanie zagrożeń ekologicznych i zdrowotnych. Program, który daje nadzieję. Trzeba wszystko zrobić, żeby ten program został zrealizowany. Ponieważ na Konferencji było tyle ciekawych wystąpień, które sie przedłużyły, zdecydowaliśmy się na kontynuację jako jej II część w dniu 6 maja 2015 roku o godz. 17.30 w Motelu Kwadrat.. Nie mogliśmy przeciągać konferencji do 5 godzin. Zapraszamy, będą omawiane równie ważne sprawy. Udział tylu wybitnych ekspertów to nobilitacja dla Strzemieszyc. Jest w tej chwili inny poziom dyskusji. Za udział dziękujemy wszystkim ekspertom i gościom. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Maliszewskiemu za wzorowe przygotowanie sali. Ta konferencja pokazała, ze jeżeli zbierze się grupa osób, która chce działać wspólnie, może dużo zrobić mimo wielu przeciwności. Dlatego ta druga część konferencji będzie tak samo ważna i liczymy na zainteresowanie mieszkańców.
Brawa dla wszystkich mieszkańców Strzemieszyc za walkę o swoje życie!!! Podraza też w końcu przestanie być prezydentem.
Podrazę już dawno powinni wywieść na taczkach, a obok Dyzmy powinni siedzieć burak Zaguła i reszta tego zgniłego zarządu !!!! Taczek w DG z pewnością nie powinno zabraknąć, by ta sitwa poznała zasłużone swoje miejsce w swym niegodnym życiu !!!!
Film pokonferencyjny już gotowy: https://www.youtube.com/watch?v=Sh7PqOoU_e4 Jeśli chodzi o medialność tego typu wydarzeń, to lepiej organizować krótsze wystąpienia. Im krócej trwa konferencja czy protest, tym łatwiej potem dziennikarzom ogarnąć materiał i w konsekwencji można puścić w eter coś dłuższego. To co wygłoszone na żywo szybko wylatuje ludziom z pamięci i tak naprawdę liczy się później głównie tylko to co zostało utrwalone jako film czy pisemna publikacja. A przecież chodzi właśnie o to, jak sądzę, żeby jak najwięcej osób zwróciło uwagę na to co dzieje się w Strzemieszycach.
Walka mieszkańców Strzemieszyc o przetrwanie. Dąbrowa Górnicza bije rekord EKO-MIASTA! Emisja pyłów w tonach/km2/rok:
Dąbrowa Górnicza – 18,53 tony/km2/rok
Rybnik – 8,32 tony/km2/rok
Zabrze – 3,89 tony/km2/rok
http://strzemieszyce.info/?p=423