04
14
niegospodarność w Gminie, cz. 2
Kategorie: Aktualności | 14 kwietnia, 2021
I druga interpelacja wraz z odpowiedzią rządzących mieniem Gminy Dąbrowa Górnicza, dotycząca najmu mienia Gminy ze sporym uszczupleniem wpływów do budżetu. Również w kontekście zbliżającego się absolutorium można się zastanowić czy dobrze jesteśmy zarządzani. Poprzedni wpis, czyli część 1 zobacz Szanowny Czytelniku: niegospodarność w Gminie, cz.1.
Dąbrowa Górnicza, dn. 09.03.2021 r.
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka
Szanowny Panie Prezydencie,
na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w nawiązaniu do odpowiedzi Pana Prezydenta na interpelację Klubu Radnych PIS: BRM.0003.790.2020 z dnia 15.02.2021 r. (odp. Pana Prezydenta z dnia 26.02.2021 r.),
prosimy o doprecyzowanie udzielonych informacji poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy wyjaśniając, że „przez lata wynajmowany teren pod składowisko ewoluował, co spowodowało, że skarpa znajdująca się po zewnętrznym jego obrysie zmieniła swój zasięg” – miał Pan na myśli fakt, iż obrys składowiska odpadów hutniczych „Lipówka” od roku 2010 zmienił się, poszerzając swój obszar o tereny będące poza jego granicami?
Na jakiej podstawie Pan Prezydent zawarł takie stwierdzenie w odpowiedzi na interpelację – skoro do tej pory (jak przedstawiał Pan i Pańscy zastępcy w odpowiedziach na interpelacje radnego Grzegorza Jaszczury) nie było możliwości kontrolowania granic składowiska przez Gminę?
2. Na czym polega określona przez Pana Prezydenta w odpowiedzi na naszą interpelację „procedura doprowadzenia do zgodności ze stanem faktycznym”?
3. Jeśli składowisko odpadów hutniczych „Lipówka” „zabrało” teren (nieogrodzony) poza wytyczonymi dla niego granicami, to w jaki sposób Gmina Dąbrowa Górnicza:
3.1 zamierza ustalić, w jakim czasie i jaka część działek poza początkowym obrysem skarpy została wchłonięta przez składowisko?
3.2 zamierza wyliczyć należność za „zabrane” tereny?
3.3 zamierza doprowadzić do stanu początkowego, o czym pisze Pan Prezydent, skoro ta skarpa (składowisko) to tysiące metrów sześciennych odpadów, o ciężarze rzędu kilku milionów ton??
oraz o informację:
4. Gdzie znajdują się tablice informacyjne o zakazie wejścia na teren prywatny od strony skarp oraz o prowadzonym monitoringu, umieszczone przez zarządzającą terenem spółkę ArcelorMittal Poland S.A.? Prosimy o udokumentowanie tego faktu, tj. ich umiejscowienia w terenie.
Informacje o istnieniu tych zabezpieczeń ujęte są w przekazanej odpowiedzi Pana Prezydenta na interpelację radnego Grzegorz Jaszczury nr BRM.0003.697.2020 z dn. 16.10.2020 r. (odp. uzupełniająca Pana Prezydenta z dn. 25.11.2020 r.), a hałda zgodnie z Instrukcją prowadzenia składowiska odpadów zatwierdzoną przez Marszałka Województwa Śląskiego nie posiada ogrodzenia. (zobacz).
Ponadto zwracamy uwagę Pana Prezydenta, że odpowiedź udzielona na naszą interpelację jest nie na temat – NIE DOTYCZY zadanych pytań, gdyż Klub Radnych PIS pytał o działki gminne ujęte umową z ArcellorMittal Polska S.A., a o obrysy skarpy (składowiska odpadów hutniczych) pytał radny Grzegorz Jaszczura w swoich interpelacjach. Były to (dla przypomnienia) interpelacje z dnia:
- 29.09.2020 r.
- 16.10.2020 r.
- 9.11.2020 r.
- 7.12.2020 r.
za Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość
Może teraz odpowiedź. Pewnie spodziewają się Drodzy Czytelnicy (nie lewacy) takiej właśnie:
„[…] wyjaśniam, że ewaluacja składowiska przyczyniła się do zmiany zajętej powierzchni działek gminnych. (niesamowite!, po pół roku doszli do wniosku, który ja wyciągnąłem po pierwszym rzucie okiem na hałdę i działki gminne – przyp. mój).
Dokonano aktualizacji pomiarów (kto (i czy to była jednostka z uprawnieniami) dokonał tych pomiarów?, trzeba będzie dopytać – przyp. mój), ustalono wysokości należności za zajmowany teren, obciążono użytkownika za bezumowne korzystanie z gruntu za okres od 01.01.2018 r. do 31.03.2021 r. oraz wezwano go do złożenia stosownego wniosku i zawarcia umowy najmu (co z latami od 2008 do 31.12.2017 r.? – przyp. mój).
Pozostałe poruszone przez Panów kwestie wyjaśnione zostały w odpowiedziach na poprzednie interpelacje. (urzędniczy żart?, albo oni mają Mieszkańców czy radnych spoza lewicowej koalicji rządzącej za „gorszy sort” umysłowy – przyp. mój)„.
III Zastępca Prezydenta Miasta
Wojciech Kędzia
Ps Zobacz także:
umowy najmu AMP – decydujące starcie?,
umowy najmu AMP – zwycięstwo (prawie)!,
niegospodarność w Gminie, cz. 1.
Komentarze
Zostaw komentarz