„Awantura” o ZCO SS (szpital)

Kategorie: Aktualności   | 14 kwietnia, 2016

20160407_082618Wbrew oświadczeniom pana prezydenta Z. Podrazy (SLD), np. na sesji Rady Miejskiej (np. 16.03.2016 r.), wbrew artykułom w prasie polskojęzycznej ukazującym się lokalnie, a także w innych mediach, wbrew słowom pana p.o. Dyrektora Z. Grzywnowicza, sytuacja w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej wcale się nie poprawia i nie stabilizuje. Wg mnie to się nawet pogarsza. Jak zahamować to pogarszanie się możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego miasta w szpitalu, zastanawiali się uczestnicy spotkania pracowników ZCO SS z radnymi Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej (przybyło 9 radnych). Spotkanie (a właściwie prawie wiec) odbyło się 07.04.2016 r., na korytarzu na 1 piętrze budynku ZCO SS, ponieważ p.o. Dyrektora Z. Grzywnowicz odmówił możliwości udostępnienia lokalu związkom zawodowym ZCO SS na spotkanie z radnymi Rady Miejskiej! Tak zrozumiałem wypowiedź jednej z przewodniczących związku zawodowego, a swoją drogą na komisji ochrony zdrowia, która odbyła się 12.04.2016 r. została o tym poinformowana przeze mnie Z-ca Prezydenta pani I. Krupa.

20160407_082417Co do spotkania. Pracownicy ZCO SS im. Sz. Starkiewicza przedstawili żądania płacowe, moim zdaniem niewygórowane, bo podwyżkę o 300 zł w skali miesiąca dla każdego pracownika (przy czym niektórzy nie mieli podwyżki od 10 lat). Padło też bardzo wiele gorzkich słów na p.o. Dyrektora ZCO SS i pana prezydenta Z. Podrazę, raz jako osoby powołującej p.o. Dyrektora, a dwa jako osoby nadzorującej jego kierowanie tym zakładem opieki zdrowotnej. Zdecydowanie były to opinie rozbieżne z życzeniowym oświadczeniem pana prezydenta Z. Podrazy (SLD) z ostatniej sesji Rady Miejskiej. Zobacz.

20160407_080246Jednakże te słowa i wołanie o pomoc ze strony personelu szpitalnego (4 związków zawodowych działających na terenie ZCO SS) nic nie zmieniły w stanowisku radnych lewicowej koalicji proprezydenckiej Rady Miejskiej. Na powtórzoną ad hoc propozycję podpisania się pod wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej (radnej K. Zagajskiej), poświęconej sytuacji w ZCO SS w Dąbrowie Górniczej wszyscy z tej koalicji propodrazowskiej odmówili! Przy okazji: na spotkanie nie pofatygował się nikt z przewodniczących Rady Miejskiej (A. Pasternak (SLD), Z. Łukasik (TPDG), M. Węgrzynowicz(PO)), także nikt z klubu DWS nie był obecny, z TPDG był tylko radny R. Harańczyk. Wymieniam nazwiska radnych, ponieważ bardzo często jestem proszony, aby to robić, przez Czytelników i Mieszkańców naszego Miasta.

20160407_075624Z mediów było obecne tylko Radio Piekary (ze Śląska), natomiast z Zagłębia Dąbrowskiego nie było żadnego dziennikarza!

Krótko jeszcze o Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (12.04.2016 r.). Komisja poświęcona głównie sprawozdaniu z rocznego wykonania budżetu miasta Dąbrowy Górniczej za 2015 r., informacji o stanie mienia gminy, sprawozdaniu za 2015 r. z wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury i samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (czyli ZCO SS!), rozpoczęła się informacją ze strony pani przewodniczącej K. Stępień (SLD, dawniej UW), że na komisji nie będzie obecny p.o. Dyrektora ZCO SS pan Z. Grzywnowicz, ponieważ jest na wcześniej zaplanowanym urlopie. Na dodatek nie wyznaczył nikogo na zastępstwo! Przecież to chyba nie w ramach wspaniałego kierowania tą placówką, o czym lubi mówić pan prezydent Z. Podraza?

Dodatkowo okazało się to bardzo istotne w kontekście wystąpień przewodniczących związków zawodowych na koniec 4,5 godzinnej komisji. Mianowicie w piątek (15.04.2016 r.) ma odbyć się w Katowicach w Urzędzie Marszałkowskim Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego poświęcona mediacji między związkowcami z ZCO SS w Dąbrowie Górniczej a dyrekcją (konkretnie dyrektorowanie w ZCO SS jest jednoosobowe), czyli Z. Grzywnowiczem. Jak udało mi się dociec, urlop p.o. Dyrektora jest właśnie do piątku włącznie, o czym nic nie wiedziała Z-ca Prezydenta pani I. Krupa. Co dziwne, bo kto w takim razie podpisał panu p.o. Dyrektora wniosek urlopowy, z tego wynika, że pan prezydent Z. Podraza (SLD). Tylko czy pan prezydent nie wiedział, że akurat ma się odbyć komisja nazwijmy ją absolutoryjna związana z sytuacją organizacyjno-inwestycyjno-finansową ZCO SS!!! A być może nie wiedział, o co zresztą zapytałem panią Skarbnik Miasta J. Bronikowską-Radosz, że wskaźniki płynności za 2015 r. w ZCO SS spadły do wartości: płynności bieżącej 0,18 (przy progu zagrożenia przyjmowanym na poziomie 0,8), płynności szybkiej 0,17 (przy progu zagrożenia 0,5) i płynności błyskawicznej 0,09 (przy przyjmowanym progu zagrożenia poniżej 0,2)!!! A może i to, i to?

SKMBT_C224e16041311280_0001O wyniku finansowym ZCO SS można napisać wiele, ale np. że wynosi on minus 24.500.459,58 zł! A odchylenie od zakładanego w planie na rok 2015 wyniosło minus 16.554.739,58 zł! Poziom wykonania inwestycji czy odraczanie ich realizacji też wg mnie koreluje z wartościami wskaźników płynności, o których było przed chwilą. Do tematu jeszcze wrócę.

Ps Informacja z ostatniej chwili, tzn. z wczorajszej (13.04.2016 r.) Komisji Oświaty i Wychowania. Udało mi się uzyskać informację od Z-cy Prezydenta pani I. Krupy, że przekazała moją uwagę (z Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej) o tym, ze pan prezydent Z. Podraza (SLD) powinien ściągnąć pana p.o. Dyrektora Z. Grzywnowicza z urlopu (jeżeli nie przebywa w ciepłych krajach), aby jednak mógł uczestniczyć we wspomnianej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w dniu 15.04.2016 r. 20160407_075343Przedstawiciele związków zawodowych uważają tę szansę na rozmowy z jednoosobową dyrekcją ZCO SS, za ostatnią przed referendum i strajkiem. Przypominam, że pogotowie strajkowe w ZCO SS trwa, a strajk ostrzegawczy już się odbył. Pan Prezydent odwołał pana p.o. Dyrektora z urlopu i sam również będzie uczestniczył w jutrzejszym spotkaniu w Katowicach.

Ps ps Nowa nazwa klubu radnych SLD to WdDG.

Komentarze

6 komentarzy do “„Awantura” o ZCO SS (szpital)”

 1. widz, 14 kwi 2016 o 9:44

  tragedia coraz bliżej

 2. Mieswzkaniec miasta., 14 kwi 2016 o 12:52

  Coraz gorzej ze Szpitalem a radni koalicji propdrazowskiej nie widzą problemy .Dymisja pana dyrektora Grzywnowicza była by wskazana.

 3. Kazimierz Jasionek, 14 kwi 2016 o 17:46

  Tylko prawdziwy idiota nie widzi tych parszywych zagrywek jakie prowadzą w tym ciemnogrodzie zarząd miasta […] na czele, jego kupieni radni i nic nie warty […] !!!! Należy się wstydzić za taką RM z tym g…. wartym zarządem, szkoda tylko że po nich wstydu spodziewać się nie możemy (gdyż oni go nie mają i wszystkie podobne sprawy spływają jak po kaczce). Taka sitwa która dostała się w tym mieście do koryta to olbrzymi skandal, który rzutuje na to całe zapyziałe, bezprawne miasto !!!! […] służący do […] to dla takich za duży luksus !!!!

 4. Dąbrowiak., 28 kwi 2016 o 21:54

  Dyrektor jak by miał trochę honoru i wstydu juz dawno powinien sam się podać do dymisji.Za obecną sytuacje w szpitalu.

 5. szalony, 9 maj 2016 o 16:24
 6. Okiem Jaszczura - ZCOSS – jest wyrok (drugi) - Rolowana Dąbrowa, 7 lut 2020 o 9:24

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie