06
8
tor motocrossowy – interpelacja 12.05.2022 r.
Kategorie: Aktualności | 8 czerwca, 2022
Prawie miesiąc minął od mojego wpisu poświęconego terenowi w Strzemieszycach Małych Zakawiu, użyczonego przez Pana Prezydenta w części pod działanie toru motocrossowego (quadowo-crossowego). Chociaż właściwie w tzw. międzyczasie pisałem o zadziwiającym wydzieleniu tego terenu z projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=60111#more-60111, co miało miejsce na sesji Rady Miejskiej w dniu 18.05.2022 r. Coś jest na rzeczy, zresztą jak we wszystkim o czym piszę, albowiem nie chcę zanudzać Szanownych Czytelników, jak lewackie miejscowe media.
Ponieważ zająłem się szczegółowo tym tematem w moich interpelacjach, przedstawię tego efekty. Niestety, tak jak się spodziewałem, są one słabawe, a odpowiedzi Pana Prezydenta bezczelne w kontekście faktów. Dzisiaj treść i odpowiedź na moją interpelację z dnia 12.05.2022 r.:
INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka
dot.: umów użyczenia ze stowarzyszeniem obsługującym tor motocrossowy w Strzemieszycach Małych
Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz Pana odpowiedzi na moją interpelację z dnia 08.04.2022 r. (Pana odpowiedź z dnia 25.04.2022 r., WGN-I.0003.10.2022.MG) proszę o odpowiedź na następujące pytania dotyczące umowy użyczenia (umów użyczenia) nieruchomości gruntowej niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Dąbrowa Górnicza, położonej w Dąbrowie Górniczej, obręb Strzemieszyce Małe, działka nr 2335, zawartej między Prezydentem Miasta Dąbrowa Górnicza a Stowarzyszeniem „Moto Dąbrowa”:
1. Analizując załączniki graficzne do umów użyczenia oraz aneksów do nich – zapytuję co się stało z tzw. torem UTV, który od pierwszej umowy z dnia 24.10.2014 r. do ostatniego aneksu umowy z dnia 24.10.2017 r. (aneks z 2.11.2018 r.) istnieje, a później (pomimo zapisów z tegoż aneksu pkt. 2 par. 2: „[…] Biorący do używania zobowiązany jest do przedłożenia uaktualnionego załącznika graficznego, niezwłocznie po podjęciu decyzji o konieczności zmiany trasy toru, ale przed rozpoczęciem tych prac w terenie.”) ZNIKA i na nowej umowie użyczenia z 24.11.2020 r. już go nie ma? Czy to oznacza, że – zgodnie z zapisami umów użyczenia – teren został przywrócony do stanu pierwotnego i wyrównany? Jeśli tak – to gdzie jest protokół z tego zdarzenia? Proszę o dostarczenie ksera protokołu.
„[…] Odpowiadając na Pana interpelację […], informuję, że tor „UTV” wykorzystywał naturalne ukształtowanie terenu a w związku z zaprzestaniem korzystania z niego nie został on objęty umową.” (tylko tyle, reszty pytania Pan Prezydent raczej nie zrozumiał, co źle świadczy o nim – przyp. mój).
2. Skąd się wzięły różnice w wielkości użyczanej powierzchni przedmiotowej nieruchomości – w umowie z 2014 r. są to 4 ha, a w umowach z 2017 i 2020 r. to 5,58 ha? Z załączników graficznych do umów to nie wynika. Z map dostępnych w internecie wynika natomiast, że teren zajmowany przez tzw. tor motocrossowy (czy tzw. tor quadowo-crossowy) zdecydowanie przekracza 10 ha nieruchomości gminnej.
„Stowarzyszenie korzysta z gminnego terenu o powierzchni objętej umową.” (nie uważam, że tak jest, Pan III-ci Z-ca Prezydenta W. Kędzia, który sygnuje te bzdury w imieniu Prezydenta Miasta M. Bazylaka, chyba nie był jeszcze w Małych, zresztą jako górnik w ogóle jest dziwne, że dostał tę fuchę w Dąbrowie Górniczej. Chyba, że nazwa miasta zobowiązuje. Zobacz: bezczelność prezydenta c.d. – przyp. mój).
3. Cel – urządzenie i prowadzenie toru quadowo-crossowego – wymaga spełnienia pkt. 4 par. 6 umów z 2017 i 2020 roku (oraz pkt. 4 par. 5 umowy z roku 2014), tj. m.in. „uzyskanie i posiadanie wszelkich zgód, pozwoleń, zezwoleń, a także innych wymaganych prawem dokumentów, niezbędnych do realizacji tego celu, […] leżą wyłącznie po stronie Biorącego do używania, który ponosi z tego tytułu pełną odpowiedzialność”.
Na realizację takiego obiektu, czyli toru offroadowego, zaliczanego do budowli sportowych w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlanego, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak wynika z odpowiedzi Pana Prezydenta na moją interpelację z dnia 18.03.2022 r., Stowarzyszenie „Moto Dąbrowa” nigdy o takie pozwolenie nie wystąpiło – na jakiej zasadzie zawierało z Gminą kolejne umowy użyczenia?
Czy wg Pana Prezydenta nie była to samowola budowlana? Czy Prezydent Miasta nie łamał prawa zawierając takiej treści umowy?
„Ponadto ponownie wyjaśniam, że grunt objęty umową wykorzystywany jest jako teren do uprawiania sportów motorowych.” (wychodzi na całkowity „odlot” Pana Prezydenta w zrozumieniu sensu pytania – przyp. mój).
Grzegorz Jaszczura
W następnym wpisie następna interpelacja i pseudoodpowiedź Pana Prezydenta, sygnowana zresztą tak jak powyższa przez Pana III-go Z-cę Prezydenta W. Kędzię.
Komentarze
2 komentarze do “tor motocrossowy – interpelacja 12.05.2022 r.”
Zostaw komentarz
Panie Grzegorzu jak mawiali starzy górale „jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o dutki”. Finansowanie sportu jest potrzebne, ale nie w taki sposób. Najlepiej za prywatne pieniądze a nie cudze czyli podatników. Chyba że ktoś kogoś chce „wydutkać”.
Pan III zastępca W. Kędzia przywieziony z tzw. „warszawki”, to może tam należy szukać odpowiedzi czy rozwiązania.
Z dokumentów / odpowiedzi na Pana interpelacje / wynika iż tor motokrosowy w Strzemieszycach Małych jest samowola budowlana. Dlaczego Prezydent Bazylak nie likwiduje samowoli budowlanej czy oznacza to iż ma długi wdzięczności po wyborach samorządowych ? Czy te długi wdzięczności są w stosunku do członków motokrosu czy do firm które zwożą tam odpady ? Kiedy Prokuratura Dąbrowska zajmie się torem motokrosowym i urzędnikami Magistratu którzy do dziś nie dopełnili obowiązków służbowych i Śmieja się z prawa gdyż uważają ze są bezkarni ? Czy wice wice wice Prezydent Dąbrowy Górniczej Wojciech Kędzia nie powinien odpowiadać karnie za potwierdzanie nieprawdy w dokumentach urzędowych ?