Zdjęcie0100Dzisiaj przedruk z biuletynu Prawym Okiem o sytuacji kadrowej w spółkach w całości gminnych lub z udziałem Gminy Dąbrowa Górnicza, czyli

Krótka ławka Dąbrowskiej Lewicy, czyli

KŁOPOTY KADROWE PREZYDENTA PODRAZY

Jurek R. 008Tyle tych spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Dąbrowa Górnicza (wykaz na końcu artykułu) i tak duże są ich potrzeby personalne na zarządzanie i nadzór, że aż dno w worku z tutejszymi kadrami zobaczył kiedyś Prezydent Miasta Zbigniew Podraza! Ale może po kolei…

Do spółek prawie całkowicie gminnych wysłał on kwiat dąbrowskiej lewicowej elity. Zaczął od byłego Prezydenta Miasta (a wcześniej prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej LOKATOR) Marka Lipczyka, którego tuż po swoim wyborze na Prezydenta Dąbrowy Górniczej w 2006 roku skierował do pracy w ALBA Sp. z o.o. Marek Lipczyk dla pana Z. Podrazy to mentor, a także poprzednik na stanowisku przewodniczącego miejskiego SLD (obecnie jest nim M. Bazylak).

Były (przed Jerzym Talkowskim) prezydent Marek Lipczyk, wsławił się za swojej kadencji głównie sprowadzeniem do miasta firmy Mitex S.A., związanej z budową Centrum Administracji oraz aquaparku Nemo (pominiemy na razie ten wątek, ponieważ wymagałby kilku numerów „Prawym Okiem” naraz!). Sprzedał on także Niemcom z RWE Aqua GmbH za około 31 mln zł znaczną część wodociągów dąbrowskich – konkretnie 34% udziałów uprzywilejowanych do pobierania 51% dywidendy! Było to w kwietniu 2002 r. Mniej więcej za tyle samo Gmina po 10 latach odkupiła te udziały, wypłacając w tzw. międzyczasie sporo złotych dywidendy niemieckiej spółce (forma odsetek?).

Tak na marginesie – ALBA Sp. z o.o. w 2011 roku przejęła wybudowany za komunalne pieniądze (33 miliony złotych) Miejski Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II, wydzierżawiła też dla EXPO SILESIA wniesiony aportem do Spółki przez Gminę teren.

Wracając jednak do spraw osobowych i ALBA Sp. z o.o. – żeby p. Lipczyk nie czuł się osamotniony, to w jej radzie nadzorczej usadowiono następczynię p. Marka na stanowisku prezesa SM LOKATOR Teresę Horbowy (swoją drogą SM LOKATOR to prawdziwa kuźnia talentów, bo w radzie nadzorczej Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia Sp. z o.o. z ramienia Gminy D.G. zasiada też Zygmunt Ziomecki).

W innej sztandarowej spółce komunalnej PM MZUM.PL Zarząd stanowią dwaj byli Wiceprezydenci Dąbrowy Górniczej: Paweł Gocyła i Tomasz Sołtysik. T. Sołtysik zasłynął już dawno z oryginalnego podejścia do prawa pierwokupu przez Gminę terenów przy Pogorii IV (zainteresowanych odsyłamy do artykułu na Facebooku na stronie Rolowana_Placze_i_Placi_2017 pt. „Polski biegun głupoty”), tak więc zarządzanie mieniem komunalnym nie jest mu obce. Robi to skutecznie i szczęśliwie (bo np. PM MZUM.PL wygrał – o 0,22% przed EUROVIA POLSKA S.A. – przetarg „Kompleksowe przygotowanie terenu inwestycyjnego Tucznawa w Dąbrowie Górniczej” za circa 78 mln złotych plus zamówienia uzupełniające za kilkanaście milionów), ma też już do pomocy Pawła Gocyłę, pełnego wigoru po rozstaniu się w ub. roku z fotelem Zastępcy Prezydenta D.G. oraz dobre rady nadzorującego Spółkę innego b. wiceprezydenta Marka Piotrowskiego – tak więc o ten odcinek Z. Podraza może być spokojny. Warto też wspomnieć, iż Tomasz Sołtysik pomaga w tzw. międzyczasie Prezydentowi Będzina, zasiadając swoją osobą w radzie nadzorczej MZBM Sp. z o.o. w Będzinie.

Drugi (a właściwie to I-szy) z byłych zastępców włodarza Naszego Miasta Henryk Zaguła (kiedyś zresztą też Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, pochodzący z Dolnego Śląska, obecnie góral beskidzki z krwi i kości oraz miejsca zamieszkania), tuż po hucznym pożegnaniu na sesji Rady Miejskiej z powodów, jak wyglądało zdrowotnych…, przeszedł do zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.!!! Zdrowa woda siły doda, a do emerytury też można COŚ TAM dorobić…

Jego były podwładny, Patryk Kuzior, Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej został natomiast wybrany do rady nadzorczej „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o.

Niestety braki ilościowe w odpowiednio wykwalifikowanej kadrze wśród dąbrowskiej elity, spowodowały konieczność nadgodzin u tych jeszcze dostępnych profesjonalistów. I tak prezes Dąbrowskich Wodociągów Andrzej Malinowski musi po godzinach szefować radzie nadzorczej wspomnianego „Nemo…” (P. Kuzior nie zasłużył?), a Robert Koćma – pełnomocnik, a teraz doradca Prezydenta Miasta, współwłaściciel „Parku Reden” – jest prezesem MKS Sp. z o.o., jednocześnie szefując radzie nadzorczej u A. Malinowskiego w Dąbrowskich Wodociągach! Tak swoją drogą – Robert Koćma to jedyny urzędnik wyższego szczebla (czyli osoba opłacana z publicznych pieniędzy), który nie składa oświadczenia majątkowego… Bo doradca podobno nie musi… (bo nie zarządza finansami???)

Ale to był już prawdziwy koniec. Zdesperowany Prezydent Podraza zapytał swoich urzędników, czy może ktoś z ich rodzin nie mógłby wspomóc Gminy w odpowiedzialnym zadaniu zapewnienia wysoko wykwalifikowanych kadr do zarządzania i nadzoru spółek z udziałem dąbrowskiego samorządu. Odzew nie był zbyt duży, bo na wysokości zadania stanęli tylko Zastępca Prezydenta Marcin Bazylak, którego ojciec Jerzy Bazylak (będący jeszcze przed prezydenturą Z. Podrazy w radzie nadzorczej Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu), wsparł PM MZUM.PL jako prokurent oraz Rafał Zwoliński, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich, który namówił swoją żonę Marzenę Zwolińską do zostania prokurentem w tymże MZUM.PL (tak nawiasem mówiąc, oboje są też pracownikami tej Spółki), oraz Arkadiusz Wandasiewicz, Główny Specjalista Wydziału Urbanistyki i Architektury, którego ojciec Ryszard Wandasiewicz został zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej wspomnianego PM MZUM.PL (gdzie panuje rodzinna atmosfera?).

Niestety, żadnych więcej kandydatur z Dąbrowy Górniczej rządząca koalicja samorządowa nie mogła już znaleźć – a wakaty ciągle były…

Cóż było robić – Zbigniew Podraza sięgnął po „legię cudzoziemską”, czyli osoby spoza naszego Miasta. Do nadzoru dąbrowskich spółek prawa handlowego z udziałem Gminy D.G. zaprosił kolegów partyjnych z SLD z Sosnowca – byłego Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego do rady nadzorczej Dąbrowskich Wodociągów, a byłego dyrektora MZBM-TBS Sosnowiec Grzegorza Starkowskiego do rady nadzorczej Nemo. Natomiast Marcin Szulik (syn pani Prezydent Zabrza?) został poproszony przez Prezydenta Podrazę o zasiadanie w radzie nadzorczej PM MZUM.PL.

Prawdziwym rarytasem, wisienką na torcie, została Katarzyna Sobstyl, menadżer sportowy, była prezes Ruchu Chorzów. Nie wiemy, jak Prezydent Dąbrowy Górniczej przebił ofertę czołowych polskich klubów piłkarskich – ale ściągnął ją do dąbrowskiego sportu (chwała mu za to!) na wiceprezesa Miejskiego Klubu Siatkarskiego Sp. z o.o., zachęcając także panią Katarzynę funkcją prezesa w „Nemo…” (transakcja wiązana?). Choć to ostatnie to raczej kara… Tak czy inaczej przy okazji Pani Prezes powróciła do rodzinnego miasta.

Jak Państwo widzicie, niełatwe jest życie Prezydenta Miasta (skądinąd Przewodniczącego Zgromadzenia Tramwaje Śląskie S.A).– nie są to tylko problemy związane z wieloosobowym zarządzaniem spółkami prawa handlowego z udziałem Gminy Dąbrowa Górnicza (oprócz członków zarządu prawo decydowania o losach takiej firmy mają również dwaj prokurenci łącznie), trzeba także pogodzić różne interesy osób, także tych spoza dąbrowskiego zaplecza politycznego…

Ale Szanowna Dąbrowska Lewica sama jest sobie winna – z pustego (kadrowo) i Salomon (czytaj: Z. Podraza) nie naleje!!!

Wykaz spółek prawa handlowego z udziałem mienia komunalnego Gminy Dąbrowa Górnicza z grudnia 2016 roku (z procentowym udziałem w kapitale zakładowym Gminy D.G.)

 • Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL S.A., Dąbrowa Górnicza, Al. Zagłębia Dąbrowskiego 15 – 100,00%
 • Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 1 – 100,00%
 • Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Powstańców 13 – 86,34%
 • ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Starocmentarna 2 – 48,92%
 • RAPZ  Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza, ul.Przybylaka 12 – 37,41%
 • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o., Sosnowiec, ul.Lenartowicza 73 – 24,44%
 • Agencja Rozwoju Lokalnego S.A., Sosnowiec, ul.Teatralna 9 – 23,12%
 • Miejski Klub Siatkarski S.A., Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 3 – 16,67%
 • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna  S.A., Katowice, ul.Wojewódzka 42 – 4,99%
 • Tramwaje Śląskie S.A., Chorzów, ul.Inwalidzka 5 – 3,90%
 • REGNON  S.A., Katowice, Al. Roździeńskiego 188C – 0,02%

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku Prawymokiemdg (po wyciągi z KRS również).

Sporo tego. Myślę, że jeżeli w tekście są jakieś nieścisłości i braki, to można je oczywiście poprawić i uzupełnić.

Ps https://web.facebook.com/Prawymokiemdg-239532873136116/

Komentarze

2 komentarze do “Dąbrowski biznesowo-samorządowy establishment”

 1. Ewa, 23 lut 2017 o 15:10

  Brawo.

 2. Kazimierz Jasionek, 23 lut 2017 o 17:48

  Tak się dzieje gdy Dyzma sięga tylko po swych […] i nie ważne co mają w swoich łbach tylko liczy się ich czerwony kolor !!! Ludzi mądrych i co najważniejsze uczciwych, w tak dużym mieście z pewnością nie brakuje. Jednak dla Dyzmy nie ma to najmniejszego znaczenia. Dla niego liczy się tylko wierność […].

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie