06
16
skarga do Marszałka Województwa
Kategorie: Aktualności | 16 czerwca, 2021
Ostatnio mogli Szanowni Czytelnicy dużo poczytać na moim blogu o hałdzie odpadów hutniczych „Lipówka” w Strzemieszycach Małych. Pewnie wyciągnęli Państwo różne wnioski z tych opisów i może nawet mają mieszane odczucia w odbiorze. Nie piszę oczywiście o lewakach, którzy wszystkie moje wpisy i interwencje, jako radnego Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej oceniają jednoznacznie negatywnie. Osobiście zauważyłem jedno, brak zainteresowania tematem, brak wsparcia, zresztą głównie u urzędników. A przecież to wbrew pozorom problem wszystkich Mieszkańców Naszego Miasta i lewaków, i prawaków.
W rezultacie postanowiłem złożyć skargę u Marszałka Województwa Pana Jakuba Chełstowskiego. Może większe nagłośnienie spowoduje poważniejsze zajęcie się tematem, także przez media, polskie i inne.
Oto pełna treść pisma:
Dąbrowa Górnicza, dn. 15 czerwiec 2021 r.
Grzegorz Jaszczura
Radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej
Marszałek Województwa Śląskiego
Jakub Chełstowski
Urząd Marszałkowski w Katowicach, ul. J. Ligonia 46
40-037 Katowice
Szanowny Panie Marszałku,
dotyczy: hałdy odpadów hutniczych „Lipówka” w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach Małych,
jako radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, biorąc pod uwagę, m.in. docierające do mnie głosy Mieszkańców Mojego Miasta zająłem się jakiś czas temu problemem, z którym borykają się Mieszkańcy tego obszaru Zagłębia Dąbrowskiego, czyli hałdą odpadów hutniczych „Lipówka”, znajdującą się w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach Małych. Obszar ten ze względu na kilkudziesięcioletnie oddziaływania dwóch największych zakładów przemysłowych w województwie, w którym pełni Pan zaszczytną rolę Marszałka Województwa, czyli byłej Huty „Katowice” i Koksowni „Przyjaźń” jest w bardzo złej kondycji środowiskowej.
Niestety zaniedbań z czasów gospodarki komunistycznej nie udało się naprawić po quasi upadku komunizmu w 1989 roku. „Beneficjentami” tego stanu środowiska naturalnego są niestety Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Na wysokości zadania nie stają także władze Dąbrowy Górniczej. I piszę to z pełnym przekonaniem, wynikającym także z mojej wiedzy, jako radnego Rady Miejskiej, którą powziąłem w trakcie licznych interpelacji do Pana Prezydenta Dąbrowy Górniczej. Zresztą nie tylko w temacie hałdy odpadów hutniczych o powierzchni 27,8 ha, na terenie obecnie prywatnego przedsiębiorstwa ArcelorMittal Polska S.A. i terenie podnajmowanym przez ArcelorMittal Polska S.A. od gminy Dąbrowa Górnicza, ale także w innych tematach z tym związanych.
Wynikiem codziennego życia przez wiele lat przy wspomnianych zakładach przemysłowych, mających ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska, jest naprawdę zły stan zdrowotny Mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Do tego dochodzi doprowadzenie szpitala miejskiego ZCOSS im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej do fatalnego stanu finansowego przez rządzącą w mieście lewicę, źle rokującego na zakończenie budowy oddziału Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Działania związane z oddaniem nowego budynku Szpitala do użytku dla pacjentów z D. G. i całego Zagłębia Dąbrowskiego miały wpisać się w strategię onkologiczną dla Zagłębia Dąbrowskiego, natomiast ew. upadek tej placówki zdrowotnej (zadłużonej na ponad 200 mln złotych) źle wpłynie na dostępność do świadczeń onkologicznych na tym obszarze. A jest to u nas naprawdę duży problem! Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że budowa oddziału ZCO trwa już 7-8 lat i konieczna już staje się wymiana wyeksploatowanych urządzeń diagnostycznych, a pomocy ze strony władz Miasta – Podmiotu Tworzącego nie ma!
Piszę o tym nie tak sobie, lecz aby przekazać Panu Marszałkowi, że Pana decyzje środowiskowe mogły pomóc Mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, a niestety tak się nie stało. Mianowicie z decyzji Marszałka Województwa Śląskiego: Nr 3125/OS/2008 z dnia 5.12.2008 r. i Nr 1386/OS/2010 z dnia 20.04.2010 r. dotyczących wyrażenia zgody na zamknięcie części składowiska odpadów hutniczych „Lipówka” wynika, że z dniem 01.01.2006 r. zaprzestano przyjmowania do składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, a zamknięcie części składowiska odpadów „Lipówka” nastąpi do końca 2013 roku i końca 2017 roku (odpowiednio dla obszarów objętych decyzjami).
Niestety rzeczywistość jest inna i stąd wynika moja skarga do Pana Marszałka.
Dotyczy ona następujących spraw:
1. Nieprzestrzeganie przez podmiot prywatny firmę ArcelorMittal Poland S.A. zapisów zezwolenia na zamknięcie pozostałej części składowiska odpadów hutniczych „Lipówka” – składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne zarządzanego przez spółkę ArcelorMittal Poland S.A. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej udzielonej decyzją Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 20.04.2010 r. nr 1386/OS/2010, a w szczególności:
– harmonogramu zamknięcia składowiska – rok 2017, a później 2020 został niedotrzymany i możliwe, iż mogło to być działanie zamierzone; sytuacja ta uderza bezpośrednio w zdrowie Mieszkańców Miasta,
– braku zabezpieczenia terenu przed wejściem na teren składowiska osób postronnych (można stwierdzić nawet dziś leżące i niszczejące nieliczne oznakowanie, brak siatki czy innego wyodrębnienia terenu, itp.),
– prawdopodobnie nie zaprzestano dalszego przyjmowania do składowiska odpadów hutniczych – łamiąc zapisy wydanego przez Marszałka Województwa zezwolenia; odpady były dowożone do składowiska i dopiero fakt wszczęcia postępowania administracyjnego przez Śląski Urząd Marszałkowski po złożeniu przez ArcelorMittal Poland S.A. wniosku o wydłużenie terminu zamykania składowiska „Lipówka” w 2020 r. sprawił, że odpady te zaczęto wywozić.
2. Zmiany granic składowiska odpadów hutniczych „Lipówka” w latach 2018-2021 (przynajmniej w tej dacie – faktycznie moim zdaniem dużo wcześniej) – wywołanej niezabezpieczeniem przez użytkownika granic hałdy i stwarzanym niebezpieczeństwem dla osób poruszającym się drogą publiczną na działce oznaczonej nr geod. 882/13 karta mapy 9 obręb Strzemieszyce Małe oraz brakiem nadzoru ze strony Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, jako organu, na którego terenie znajduje się w/w składowisko, a także Marszałka Województwa Śląskiego, jako organu wydającego zezwolenie podmiotowi prywatnemu na zarządzanie tym składowiskiem.
3. Braku kontroli ze strony służb ochrony środowiska Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, dot. stanu składowiska odpadów hutniczych, tj.
– granic jego obszaru,
– wielkości gromadzonych odpadów (przez lata zarządzania przez ArcelorMittal Poland S.A. składowiskiem rzucało się raczej w oczy przybywanie – a nie zmniejszanie się jego wielkości/wysokości),
– rodzaju przechowywanych odpadów,
– terminów zagospodarowania terenu i – ostatecznie –
– kolejnego przesunięcia daty likwidacji składowiska odpadów „Lipówka”.
Jako radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej wyrażam zdziwienie, a nawet oburzenie, że Marszałek Województwa Śląskiego nie zrobił i w dalszym ciągu nie robi nic, aby zdyscyplinować urzędy i instytucje zaniedbujące swoje obowiązki dot. ochrony środowiska oraz nie doprowadził do skutecznego zamknięcia składowiska odpadów hutniczych „Lipówka”, a w konsekwencji spowodował przedłużenie tego terminu o 9 lat (czyli do końca 2026)!
Grzegorz Jaszczura
Komentarze
4 komentarze do “skarga do Marszałka Województwa”
Zostaw komentarz
Brawo Panie radny!
a aktywista lewacki z Greenpeais stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi na meczu pilkarskim! To jest dopiero zakłamanie.
Najlepszy radny
[…] Województwa Śląskiego (PIS) nie dość, że nie ukarał ArcelorMittal Poland za „celowe” opóźnienie zamknięcia składowiska odpadów, to jeszcze przedłużył jego funkcjonowanie do roku 2026! Jeśli wydłużenie […]