Brak bezpieczeństwa w Strzemieszycach

Kategorie: Aktualności   | 21 grudnia, 2012

Pan Prezydent Zb. Podraza (postkomunistyczna lewica SLD) w ramach celebrowania funkcji, którą sprawuje, odbywa co jakiś czas spotkania z mieszkańcami (złośliwie można by napisać: ze swoją „trzódką”). Nie tak dawno na spotkaniu w Gimnazjum nr 10 na terenie Strzemieszyc Wielkich jednym z tematów była likwidacja posterunku policji. Pewnie dlatego zaszczycił je swoją obecnością także nowy Komendant Miejski Policji inspektor inż. Marek Walczyński. Nota bene wstąpił jeszcze do Milicji O. w 1982 r.

Pomimo ogromnego sprzeciwu mieszkańców, podtrzymano projekt likwidacji placówki w Strzemieszycach Wielkich. Na osłodę jednak zapowiedziano powołanie do życia punktu kontaktowego, który miał być ulokowany w tymże gimnazjum. Za realnego socjalizmu w Polsce panowała zasada, że jak partia mówi że bierze to bierze, jak mówi że daje, to mówi (to taki przypis). Co niektórzy dowcipni uważają, że komunizm w Polsce skończył się 4 czerwca 1989 r.

Otóż proszę państwa mamy już grudzień, a poczucie bezpieczeństwa mieszkańców drastycznie spada. Punkt kontaktowy jest, ale jak by go nie było. Co chwilę słychać o kolejnym włamaniu w okolicy. Bo gdy kot śpi, to myszy harcują. W tym przypadku kot nie śpi – jego po prostu nie ma. Warto pamiętać, że w okresie zimowym ma to jeszcze większe znaczenie, z uwagi na szybszy zachód słońca. Tym bardziej, że w dalszym ciągu są w Strzemieszycach rejony pozbawione oświetlenia. Przeniesienie odpowiedzialności za ten rejon na posterunek w Ząbkowicach spowodowało, że czas oczekiwania na ewentualną interwencję funkcjonariuszy policji został znacznie wydłużony. Nie musimy chyba dodawać, jakie to pociąga za sobą konsekwencje.

Dlatego posterunek (docelowo komisariat Policji) w tej ważnej, kilkunastotysięcznej dzielnicy Dąbrowy Górniczej, powinien być przywrócony. Jednakże powinien on objąć obszarem działania, oprócz jak to było przed jego likwidacją Strzemieszyc Wielkich i Strzemieszyc Małych, także teren Łośnia, Łęki, Okradzionowa, Kuźniczki oraz Błędowa. Odciążyłoby to komisariat w Ząbkowicach, który obejmuje obecnie ogromny obszar  Ząbkowic, Ujejsca, Trzebiesławic, Antoniowa, Tucznawy, Sikorki, Łeki, Łośnia, Okradzionowa, Kuźniczki, Błędowa, Staszica, Strzemieszyc Wielkich i Małych.

Skąd ten Staszic? To już chyba w celu zabetonowania getta, jakim Staszic stał się po zamknięciu skrzyżowania łączącego go bezpośrednio z Centrum i Gołonogiem. Zobacz wyczyny pana prezydenta i Policji przy zamykaniu skrzyżowania! (np. opis: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=3#more-3 lub konsekwencje: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6426#more-6426).

Zapyta ktoś, skąd wsiąść pieniądze na dodatkowy posterunek i to w czasach szalejącego kryzysu. Recepta jest bardzo prosta. Należy zlikwidować niepotrzebną i niezwykle korupcjogenną dąbrowską straż miejską i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na utrzymanie tego posterunku i dodatkowe etaty (patrz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=16268). Jedynym problemem byłoby dopłacanie do etatów policyjnych z budżetu miasta, a co za tym idzie upolitycznienie tej służby. Takie są niestety obecne odczucia wynikające z powiązań Policji z Miastem.

Jednym z głównych zadań rządzących jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Jednak w przypadku tej władzy priorytety wydają się być zupełnie inne. Wpadki Policji dąbrowskiej ze wspomnianym skrzyżowaniem czy większe: z pożarami na Zagłębiance, że o prześladowaniu mieszkańca, pana K. Jasionka też wspomnimy, prawdopodobnie są wyżej w służbowej hierarchii zauważane, bowiem nastąpiła ostatnio zamiana komendantów policji. Komendant Policji z Sosnowca (kiedyś Mysłowic) przeszedł do Dąbrowy Górniczej i na odwrót, ale efektów jeszcze nie widać.

Niestety dla nich, organy ścigania nie powinny być upolitycznione i uzależnione finansowo od władz miasta, powinny być bezstronne. Tyczy się to także np. Prokuratury Rejonowej i Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, korzystającej z „dumpingowych” cen za podnajem swoich powierzchni. A prawomocny wyrok Sądu unieważniający Kontrakt na projekt, budowę i eksploatację budynku Centrum Administracji powinien być respektowany i wykorzystany przez władze miasta do renegocjacji ceny z Ministerstwem Sprawiedliwości, oczywiście z korzyścią dla budżetu i mieszkańców płacących podatki.

Co do dziwacznego oskarżenia przez Policję mieszkańca Dąbrowy Górniczej, pana K. Jasionka za złośliwe doniesienie do Komendy Wojewódzkiej Policji o piciu przez radnych Rady Miasta alkoholu w przerwie sesji Rady Miasta w dniu 20.06.2012 r., tuż po uchwaleniu kontrowersyjnej uchwały o likwidacji MZPOK Lipówka II, powrócę do tematu po uprawomocnieniu się wyroku uniewinniającego mieszkańca. Krótko: Policja nie podjęła czynności sprawdzających wobec radnych, nie skontaktowała się nawet z osobą prowadzącą obrady Rady Miasta czyli jej Przewodniczącym Panią A. Pasternak, a oskarżyła mieszkańca o złośliwe intencje!!! Totalny absurd i nieporozumienie. Tak przynajmniej wynikało z zeznań policjantów. – przypis mój.

201307022062Wracając do meritum, czyli pogarszającego się bezpieczeństwa w Strzemieszycach Wielkich, to wydaje się, że powrót posterunku policji, a w przyszłości komisariatu jest niezbędny, aby Strzemieszyczanie poczuli się bezpieczniej w miejscu swojego zamieszkania. Dlatego podejmę się zbierania podpisów pod pismem – petycją do Komendy Wojewódzkiej Policji w tej sprawie. – przyp. T. Fortoński.

Tomasz Fortoński, Grzegorz Jaszczura

Komentarze

10 komentarzy do “Brak bezpieczeństwa w Strzemieszycach”

 1. Mirek, 21 gru 2012 o 14:23

  Jako mieszkaniec Strzemieszyc potwierdzam przypadki kradzieży i włamań w ostatnim okresie. Posterunek policji powinien powrócić do Strzemieszyc na ulicę Hetmańską.

 2. ironiczny, 21 gru 2012 o 16:25

  Jak Podrazie zrobią włam do domu w Strzemieszycach to szybko reaktywuje komisariat Policji w Strzemieszycach

 3. KNP, 21 gru 2012 o 16:52

  Likwidacja Straży Miejskiej to doskonały pomysł. Powodzenia!

 4. Kazimierz Jasionek, 21 gru 2012 o 20:42

  Ciekawe czy doczekamy się czasów w których policja stanie się rzeczywiście apolityczna, nie finansowana w dużej części z budżetu Gminy i ochraniająca miejscowych kacyków.W obecnej chwili z całą stanowczością twierdzę że KMP w DG jest na usługach rządzących w tym mieście, a do pomocy mają jeszcze Sąd Rejonowy i Prokuraturę w DG. […] Dochodziło do tego, że większość moich pytań do świadków czyli tych marnych gliniarzy uznawał za bezzasadne celowo wybijając mi argumenty z ręki i próbując wyprowadzić mnie z równowagi. Natomiast idiotyczne tłumaczenia gliniarzy skrupulatnie kazał protokułować. Gliniarze nie wykonali żadnej czynności, żeby zbadać alkomatem radnych, nawet z żadnym z nich nie rozmawiali. Idiotyczne było ich tłumaczenie ,że nie widzieli żeby któryś z bezradnych spożywał alkohol i osób nietrzeźwych również nie widzieli w budynku. Na moje pytanie jak według nich wygląda osoba nietrzeźwa, i po czym to rozpoznają – odpowiedź brzmiała że mają swoje procedury w/g których mogą stwierdzić czy dana osoba spożywała czy nie. Pytanie zasadnicze jakie musi paść w tym momencie – to dlaczego tych procedur nie zastosowano wobec radnych ??? Odpowiedź brzmiała, że słuchali swych przełożonych. Takich kpiarskich tłumaczeń było dużo więcej, co tylko utwierdziło każdego oglądającego i wsłuchującego się w ten marny spektakl, komu tak naprawdę służy w mieście policja. Według zgodnej opinii ośmieszyli się mundurowcy dokładnie i mimo wielkiej niechęci ze strony sądu wyrok mógł zapaść tylko jeden NIEWINNY !!!! Jeżeli KMP w DG chce jeszcze bardziej się ośmieszyć może od wyroku się odwołać – jestem przygotowany by jeszcze bardziej ich ośmieszyć i pogrążyć. A w Strzemieszycach z pewnością jest potrzebny komisariat policji, byle nie z taką samą uległą obsadą wobec UM. Jakim kosztem ???? Oczywiście kosztem zlikwidowania Ormowców w mieście i już pieniądze są jak znalazł,samochody również !!!! Mądrzy włodarze w wielu już miastach polikwidowali tą skorumpowaną formacje i ludzie ich za to chwalą. Ale za rządów Podrazy nie możemy się takich posunięć spodziewać. Anioła z „Alternatywy4” na to nie jest stać.

 5. mieszkaniec, 22 gru 2012 o 12:31

  Zmienić to trzeba by w tym mieście wszystko, nie tylko Straż Miejską i Policję!!!

 6. Chuck, 23 gru 2012 o 11:48

  Oszczędza się na wszystkim m.in: bezpieczeństwie, edukacji – natomiast na urzędasach, (ciotkach pociotkach, synach, córeczkach) osadzonych w urzędzie miejskim, pracy, CSIR i innych tworach – się nie oszczędza i pieniądze z państwowej kasy zawsze się dla nich znajdą. Nepotyzm, koligacje, i poprostu czysta cyniczna głupota urzędasów od szczebla centralnego po gminny nam niestety wszędzie towarzyszy. Niedługo pozamykają: komisariaty,przychodnie, szkoły i otworzą np. urzędy do spraw: bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i edukacji…. PS. Zdrowych, Spokojnych Świąt dla wszystkich z sercem po prawej stronie życzę!!

 7. Kazimierz Jasionek, 23 gru 2012 o 12:28

  Aby zrozumieć brak zaangażowania i jakiejkolwiek interwencji policji w DG należy wiedzieć, że z naszych podatków rządzący w tym mieście opłacają 20 etatów policyjnych, kupują im nowe samochody i dają pieniądze na paliwo. Jak w takiej sytuacji mieszkańcy mogą się spodziewać akcji przeciwko swym chlebodawcom ??.Pies nie gryzie ręki która go karmi i dlatego zamiast wykonać swe czynności zgodnie z procedurami podwinęli ogony i wystąpili do sądu o ukaranie mnie, a łaskawy kolesiowski sąd rządzących tylko to przyklepał i dlatego musiałem się od tego nikczemnego wyroku odwoływać i sądzić. Tak działają w DG organy powołane do ścigania przestępstw (policja)oraz Sąd Rejonowy dla którego mieszkańcy się nie liczą wcale i bez jakiegokolwiek przesłuchania i rozpatrzenia zgłaszanej sytuacji Wyrokiem Nakazowym uznają mieszkańca winnym. Tak wygląda demokracja w wydaniu dąbrowskich służb, którzy przekonani o swej wielkości i mądrości próbują gnębić mieszkańców. Kolesie w DG trzymają się mocno- KPINA !!!!!!

 8. mieszkaniec, 23 gru 2012 o 14:54

  Po prostu kabaret z pieniedzy mieszkańców. Jak w całym państwie.

 9. KNP, 23 gru 2012 o 15:43

  Brawo, brawo Chuck. Jak zawsze Chuck trafił w sedno i to w kilku zdaniach.

 10. gość, 26 gru 2012 o 20:39

  Pan komendant Walczyński to kolega Koćmy? Tak się tylko pytam.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie