Climatic nowym Mitex-em?

Kategorie: Aktualności   | 12 marca, 2014

201308302637Nie ma lewicowych czy socjalistycznych rządów bez afer, w Unii Europejskiej, Polsce czy Polsce w pigułce, czyli Dąbrowie Górniczej.

O tym, że wybuchnie bomba związana z budową Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej byłem pewny, gdy zadziwiająco krytyczny artykuł opublikowano u komunisty tow. J. Urbana półtora roku temu. Dotyczył on co prawda kardiologii (nr 38/2012 z dn. 14.09.2012 r., red. M. Cieślak), ale przedstawiał w złym świetle brak działań p. poseł B. Małeckiej-Libery (PO), w kontekście jak zrozumiałem likwidacji publicznej kardiologii w szpitalu. Obecnie pani poseł (wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia) jest nota bene przewodniczącą struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej, znajdującej się w nieformalnej koalicji z rządzącym w mieście SLD, czyli p. prezydentem Zb. Podrazą (SLD). Autor zaznaczał. że to właśnie pani poseł na pierwszej konferencji po wyborach ogłaszała zamiar budowy ZCO. Dlatego dziwne, że obecnie nie tłumaczy zaistniałej sytuacji, tak albo siak.

Ale nawet ja, znający od podstaw genezę i historie budów: Centrum Administracji, Hali Sportowej czy Aquaparku w Dąbrowie Górniczej przez Mitex S.A. (czyli pomysłów lewicowego p. prezydenta M. Lipczyka, byłego działacza komunistycznego ZSMP i PZPR), nie spodziewałem się, że tu sytuacja będzie wyglądać tak dramatycznie. Ostatnie artykuły p. Judyty Watoły w „Gazecie Wyborczej” uzmysławiają, że znowu król jest nagi. Zresztą nagi (podobnie jak kilkanaście lat temu) z całym orszakiem.

CAM00576Sprawą zajmuje się już wstępnie prokuratura w Jaworznie, z tym że proponowałbym już teraz przenieść prowadzenie śledztwa poza jurysdykcję województwa śląskiego. Wspominając działania prokuratur w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Bielsku-Białej i Gliwicach dotyczących sprawy „Marek Lipczyk i inni” tak po prostu uważam. Tamto postępowanie po wielu latach zostało umorzone, czyli może być wznowione po wyjściu na jaw nowych znaczących dowodów. Przywołuję Mitex S.A. nie bez kozery, bo panoszenie się firmy Climatic sp. z o.o. w trakcie budowy i podpisywania jakichś umów na budowę ZCO nawet przerasta działania Mitex S.A. Tam „trochę” śmieszne było postawienie budynku Centrum Administracji (i wydanie circa 50-60 mln zł) na nie swoim gruncie przez firmę (spółkę córkę Mitex S.A.), która nawet nie uczestniczyła w przetargu. Tu jak wynika z artykułu pani J. Watoły nawet nie ma przetargów! Unieważnienie umów wydaje się niewielkim problemem. I w tym kierunku powinny iść nowe władze miasta po ewentualnej dymisji pana prezydenta Zb. Podrazy (także działacza postkomunistycznego, zobacz) i p.o. dyrektora Szpitala p. Zb. Grzywnowicza. Oczywiście to nie nastąpi, ale w najbliższych wyborach Dąbrowianki i Dąbrowiacy powinni przejrzeć na oczy, tak jak kiedyś przejrzeli na oczy i „skasowali” prezydenta M. Lipczyka.

G’woli ścisłości o prawomocnym unieważnieniu kontraktu na projekt, budowę i eksploatację Centrum Administracji w Dąbrowie Górniczej możesz przeczytać tutaj. W spółkach córkach Mitex-u S.A., czyli „Centrum Administracji” sp. z o.o. i „Centrum Administracji – 2” sp. z o.o. gubił się nawet nasz dąbrowski Urząd Skarbowy.

W przypadku budowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii oprócz firmy Climatic pojawia się nagle następna firma, jak pisze pani redaktor: „Kiedy 31 lipca 2013 r. szpital rozstrzyga przetarg na drugi etap inwestycji, czyli budowę i wyposażenie piwnicy i parteru, są one już w połowie gotowe (na stronie internetowej szpitala są zdjęcia oznaczone datami). Przetarg wygrywa jedyna firma, która się zgłasza – Climamedic. Ma ten sam adres i telefon co Climatic.”. Normalnie kabaret 🙂 . Climamedic jest to sp. z o.o. spółka komandytowa. Ciekawe kto jest komandytariuszem?

CAM00566Będzie jeszcze niejedna okazja zająć się ZCO, dlatego wyjaśnię jeszcze, dlaczego zacząłem wpis od pani poseł B. Małeckiej-Libera (PO). Mianowicie dlatego, ponieważ skromnie „została w tle” ostatnio ujawnionych faktów związanych z ZCO. A przecież podobnie jak p. prezydent Zb. Podraza (SLD) jest urlopowanym dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej (p.o.)! W naszym szpitalu w Dąbrowie Górniczej jest dwóch urlopowanych dyrektorów szpitala, tj. Zb. Podraza i B. Małecka-Libera! A dodatkowo jest p.o. dyrektora Zb. Grzywnowicz, pozostający p.o. od 8 lat! czy to jest normalne, a może jest bity rekord do Księgi Guinessa? Dodatkowo należy wiedzieć, że intencję utworzenia ZCO zgłosiły 4 osoby, w komplecie lekarze, niestety nie biznesmeni, tj.: B. Małecka-Libera, B. Maciejewski, Zb. Podraza i Zb. Grzywnowicz. Przy czym prof. B. Maciejewski prawdopodobnie już odciął się od tej inwestycji.

Jeszcze cena inwestycji szpitala, czyli budowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii: „koszt budowy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) wzrósł od momentu rozpoczęcia z 80 do 220 mln zł”. Na dodatek: „W kwietniu 2012 r. rada miasta zgodziła się na budowę Centrum, ale w uchwale nie ma ani słowa o tym, ile będzie ono kosztować.”. Szpital jest własnością mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale wskutek zapisu do umowy może dosyć szybko stać się własnością firmy, która go wybudowała. Wystarczy, że szpital (czyli mieszkańcy) nie zapłacą 6-ciu kolejnych rat, po niecałym milionie miesięcznie (circa 940 tysięcy zł miesięcznie)! I dotyczy to tylko kosztów piwnic i parteru. Zusammen 169 milionów złotych. Szczęście, że najpierw musi nastąpić odbiór, ale czy w zaistniałej sytuacji nastąpi? Poważnie należy się zastanowić czy dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej lepiej nie byłoby, gdyby takowy nie nastąpił.

Tu dochodzimy do następnych winnych aktualnej sytuacji, poza wcześniej wymienionymi. Mianowicie winni są radni Rady Miasta, a także Rada Społeczna szpitala. To są konkretne osoby, tak samo, jak wcześniej wymienieni celebryci. Mam nadzieję, że przed jesiennymi wyborami do mieszkańców Dąbrowy Górniczej ta wiadomość dotrze.
Ps Zobacz także: http://tomaszpasek.pl/wiadomosci-242-ja_chyba_snie.html,
http://krzysztofmarkowski.blog.pl/2014/03/05/afera-w-zaglebiowskim-centrum-onkologii-cd/.

Komentarze

35 komentarzy do “Climatic nowym Mitex-em?”

 1. iti, 12 mar 2014 o 9:04

  no to rzeczywiście afera.

 2. komentator, 12 mar 2014 o 9:31

  Dobrze że pan spojrzał szerzej na problem gospodarowania budżetem miasta w Dąbrowie Górniczej. Król jest nagi tak jak pan to określił!!!

 3. informator, 12 mar 2014 o 10:08
 4. informator, 12 mar 2014 o 10:35

  z artykułu p. Judyty Watoły:
  „Oczywiście. Podpisanie w imieniu szpitala cyrografu na 170 mln zł, i to bez zgody miasta, to przecież drobnostka! Wpuszczać na budowę firmy bez przetargu? Drobiażdżek! Jeśli nawet działa w tym kraju prawo zamówień publicznych i przepisy o dyscyplinie finansów publicznych, to w Dąbrowie Górniczej nie mają ”ogromnego” znaczenia. Pytanie tylko, jaki prezydent ma w tym cel?”

 5. obserwator, 13 mar 2014 o 10:54

  cieszę się i popieram Pana działalność w tropieniu „czerwonej pajęczyny”
  Szkoda tylko że społeczeństwo (a zwłaszcza Dąbrowy Górniczej) jest tak mało świadome tego co się dzieje wokół. Czekają albo lepiej =obudzą się z ręką w nocniku

 6. info, 13 mar 2014 o 12:37
 7. Zyt, 13 mar 2014 o 17:21

  Profesor Maciejewski z onkologii z Gliwic wydał oświadczenie, że nie popiera już budowy w Dąbrowie G. i to by o nim dobrze świadczyło!!!

 8. Jakub, 13 mar 2014 o 18:32

  dzięki takim ludziom jak Pan ufam, że jeszcze kiedyś w tym kraju będzie lepiej.

 9. Kazimierz Jasionek, 13 mar 2014 o 18:44

  Te wymienione 3 nazwiska gdyby żyły w Chinach już dawno by dostali po kuli w łeb !!! Takie przewałki można tylko robić w państwie bezprawia a jakim jest Polska. Bryluje w tych wszystkich kantach właśnie Dąbrowa Górnicza. Do mieszkańców powinien w końcu dotrzeć sygnał alarmowy (czerwona lampka pali się już od paru lat)że budżet gminny jest marnowany świadomie przez komuchów, którzy zrobili sobie z DG prywatny folwark. Jak czytam że sprawą zainteresowała się przyjazna tym przekrętom prokuratura w Jaworznie to śmiech mnie ogarnia. Jest sprawą oczywistą, że takie machloje powinny być sumiennie prowadzone przez prokuraturę z innego województwa, chociaż nawet do tych innych mam coraz mniejsze zaufanie !!!!Śledząc te wszystkie afery zamiatane pod dywan z Platfuami i tymi od pługa w głównej roli, widzimy że dają one wyraźny sygnał: kradnij, szabruj,łam prawo, bo póki my rządzimy wszystkie nieprawidłowości będą pozamiatane !!!! Co my mamy za radnych którzy zgodzili się na budowę ZCO, lecz nikogo nie zainteresował koszt tej inwestycji??? Przecież oni najlepiej powinni wiedzieć, że komu jak komu, ale tym rządzącym cieniasom w DG wierzyć nie można i należy na wszystkie ich zapędy w wydawaniu kasy patrzeć ze zdwojoną czujnością!!! Od czego i po co oni zasiadają w tych ławach, skoro nawet boją się zapytać Dyzmy Podrazy o wysokość tych kosztów???? Chyba tylko po to, żeby co miesiąc pobrać diete ponad 2500 zł i nie narażać się Dyzmie, bo jeszcze gotów się obrazić (a to wychodzi mu najlepiej). Do pierdla z tymi celebrytami, a raczej machlojami, którzy w prawdziwym państwie prawa już dawno za te wszystkie machloje powinni oglądać świat, ale zza krat !!!!!! Zlicytować ich należy z tych swoich majątków i różnicę w kosztach planowanych, a obecnie wyliczonych w budowie tego ZCO niech pokrywają z własnego majątku. Myślę że byłby to piękny przykład dla innych samorządów szastających publicznym groszem, ale niestety my przecież żyjemy w państwie gdzie aferzystom żyje się najlepiej !!!!!!!

 10. Bogdan, 13 mar 2014 o 18:59

  folwark, folwark, ……..

 11. Greg, 13 mar 2014 o 19:42

  To co z tym komandytariuszem? Może ktoś z powiatu pruszkowskiego wie?

 12. informator-2, 14 mar 2014 o 11:56
 13. Mono, 17 mar 2014 o 8:55

  straszne zarządzanie i tyle w temacie.

 14. info, 17 mar 2014 o 9:39
 15. CBA, 21 mar 2014 o 14:24
 16. ANNA pielęgniarka ś.p., 22 mar 2014 o 0:38

  Szanowny Panie Grzegorzu,
  coś nieprawdopodobnego, odwaga i cierpliwość gratuluję, podziwiam i dziękuję za poświęcanie
  czasu na analizę i śledzenie brudnych spraw miasta. Zwracam również uwagę na gnijące ciała zmarłych po „leczonych w szpitalu „specjalistycznym położonym obok 220mlnPLN, oddział wewnętrzny bagno, pod „czujnym okiem wyzutych z wiedzy i empatii „doktorków,
  pozdrawiam i życzę zwycięstwa dobra

 17. Alik, 22 mar 2014 o 7:22
 18. gacek, 22 mar 2014 o 10:16

  V Ds 20/8 „Marek Lipczyk i inni”

 19. HG, 23 mar 2014 o 11:10
 20. eig, 24 mar 2014 o 20:11

  kto stawia na zamiecenie pod dywan?

 21. ertyk, 28 mar 2014 o 13:30
 22. sprzątaczka, 2 kwi 2014 o 7:34
 23. sprzątaczka, 2 kwi 2014 o 8:37
 24. Zibi, 2 kwi 2014 o 8:44

  Pokazuje to tylko jak funkcjonuje państwo Polskie

 25. rt, 2 kwi 2014 o 12:19
 26. edek, 8 kwi 2014 o 11:39
 27. Zetor, 28 kwi 2014 o 9:28
 28. Zetor, 28 kwi 2014 o 9:28
 29. dotacja UE, 29 kwi 2014 o 19:20
 30. el dotacja, 30 kwi 2014 o 8:56
 31. el ninio, 9 maj 2014 o 14:52
 32. ex post, 14 cze 2014 o 5:27
 33. Gryf, 13 lis 2014 o 20:09

  Straszne, a ci ludzie na nich głosują!!!]

 34. Aleksander Panek, 27 lis 2014 o 18:41

  polityka w firmie climatic jest taka żeby jak najmniej zapłacić pracownikowi,obcinanie premi,nadgodzin i niepłacenie delegacji.
  Firma climatic jest wszedzie zadłużona, wszyscy chcą gotówke o przelewie nie chcą słyszeć, nawet flota paliwowa jest blokowana za nieterminowe wpłaty,nawet nie mają pieniędzy żeby samochody służbowe naprawiać,wiekszość firm podwykonawczych nie dostała wszystkich pieniędzy.Tak sie zachowuje firma climatic-climamedic która obraca milionami.
  http://www.climatic.com.pl/index.php/pl/

 35. nick, 20 mar 2015 o 9:53

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie