Ocena prezydentury Z. Podrazy

Kategorie: Aktualności   | 14 listopada, 2016

Jurek R. 008Lewicowe, z reguły niepolskie media żyją z propagowania swoich. Ale od czasu do czasu trzeba przecież wprowadzić w nich jakiś pluralizm. I po dłuższym czasie przestoju zamieszczono moją ocenę działań Pana Prezydenta Dąbrowy Górniczej Z. Podrazy (SLD) w Dzienniku Zachodnim. Kiedyś nazwa ta kojarzyła się tak dobrze w kontekście, np. skrajnie komunistycznej Trybuny Robotniczej. Obecnie sądzę, że już tak dla Polaków nie jest.

Pretekstem oceny stała się połowa kadencji samorządu 2014-2018. Wywiad z Panem Prezydentem okraszony został moją wypowiedzią:

jaszczura-grzegorz-4Trudno znaleźć pozytywy zarządzania budżetem mieszkańców przez prezydenta. Odnoszę wrażenie, że jego celem jest wydawanie dla samego wydawania – komentuje Grzegorz Jaszczura, radny z klubu PiS.

W 2006 roku prezydent zaczynał pierwszą kadencję z zadłużeniem 41,4 mln zł, a w 2016 osiągnął circa 300 mln zł długu.

Aquapark to basen bez dna, kosztujący nas prawie 70 mln zł. Szpital ZCO SS jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a dziesiątki milionów przeznaczane na strefę ekonomiczną w Tucznawie i zaledwie 70 zapewnionych tam miejsc pracy na dzień dzisiejszy.

Centrum Administracji i olbrzymi czynsz z budżetu Gminy płacony spółce miejskiej MZUM.PL. A ciekawostką jest 0 zł dywidendy z tej spółki w tym roku do kasy Gminy! Dochodzi przegrana sprawa sądowa za „zaległości” do C.A. sp. z o.o. (na ok. 17 mln zł z odsetkami).

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i wciąż niespełniony efekt ekologiczny, wymagany przez dotację z UE, a nad mieszkańcami wisi 50-proc. „topór” opłaty adiacenckiej, tak wspieranej przy jej zatwierdzaniu przez prezydenta. Wykup udziałów od Niemców w wodociągach i brak przełożenia na zmniejszenie cen za wodę i odprowadzanie ścieków.

Mimo deflacji podanej przez GUS, podatki i opłaty lokalne nie maleją. Opłata targowa została zlikwidowana z mojej inicjatywy i klubu PIS.

Goście przyjeżdżający do naszego miasta podziwiają odnowione elewacje bloków mieszkalnych. Ale to przecież zasługa wysokich czynszów w spółdzielniach i zadłużenia wielu wspólnot mieszkaniowych a nie budżetu Gminy. Zresztą sytuacja w MZBM nie jest optymistyczna.

Dziennik Zachodni, 10-11.11.2016 r.

Oczywiście na pełne przedstawienie faktów brakło „trochę” miejsca. Temat mógłbym kontynuować i rozwijać przy użyciu wielokrotnie większej ilości znaków i liter układanych w wyrazy i zdania. Co niewątpliwie nastąpi.

Komentarze

5 komentarzy do “Ocena prezydentury Z. Podrazy”

 1. Inka, 14 lis 2016 o 9:52

  Jedni nie maja odwagi, aby nazywać rzeczy po imieniu, drudzy nie mają w tym interesu 🙁
  Prawda zakłamywana, a elity tworzone sztucznie – oto obraz naszego miasta.
  W końcu przeczytałam prawdziwą, rzetelną i merytoryczną ocenę prezydenta.
  A czytelnicy lokalnych „mediów” żyją w błogiej nieświadomości ciesząc się, że zarządza naszym miastem wspaniały fachowiec i rozsądny gospodarz 🙂
  Można wykreować rzeczywistość jaką się chce?

 2. iti, 14 lis 2016 o 11:36

  Oczywiście utrafił Pan w sedno Panie Radny.

 3. Kazimierz Jasionek, 14 lis 2016 o 11:39

  A czego można się było spodziewać po Zarazie w wypowiedzi do Dziennika Zachodniego, jak nie „piania z zachwytu” nad swą (wątpliwej wartości) działalnością !!!! Słusznie Pan wygarnął temu pawiowi (te nie wszystkie) niekompetencje w szastaniu publicznym groszem (naszym)i udowodnił mu jakim rzeczywiście jest marnym gospodarzem !!! Szkoda tylko, a jestem przekonany znając tego strusia, że ta prawdziwa krytyka spłynie po nim jak woda z kaczki i że po takiej kąpieli rozumu za grosz nie przybywa !!!!

 4. antylewak, 14 lis 2016 o 20:06

  Brawo Panie radny.

 5. boszka, 15 lis 2016 o 9:08

  Witam jak t czytam to cały czas to się dzieje Aqua Park już w 1 roku dawał straty,Gdyby sie pan zainteresował nauczycielami,ich warunkami pracy, konkursom dla Dyrektorów szkół kto je wygrywa w naszym mieście ludzie znikąd dostają posady,a za chwile nowe konkursy i co się stanie- nic mimo ze jest Was coraz więcej w Radzie Miasta -opozycji do SLD to co będzie dalej?

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie