09
11
Konferencja organizacji ekologicznych
Kategorie: Aktualności | 11 września, 2014
Pisałem już o stowarzyszeniu Samorządne Strzemieszyce, które wydaje mi się obecnie najprężniejszą i najbardziej logicznie działającą organizacją – stowarzyszeniem w Dąbrowie Górniczej w aspekcie samorządności lokalnej. Pomijam w tej ocenie Konfederację Dąbrowską. Niestety lewicowe rządy w mieście, zarówno komunistyczne jak i postkomunistyczne doprowadziły na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat, do ekologicznej zapaści właśnie w obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej, czyli Strzemieszycach. Stowarzyszenie „Samorządne Strzemieszyce”, już potrafiło, w niecały rok od zarejestrowania (bez żadnych dotacji!) zorganizować konferencję organizacji ekologicznych. Odbyła się ona wczoraj (10.09.2014 r.) w motelu Kwadrat i zgromadziła kilkanaście organizacji walczących z ochroną człowieka przed działalnością uciążliwych i szkodliwych zakładów. Konferencja otrzymała także wsparcie pisemne od wielu podobnych stowarzyszeń działających w Polsce.
Obecne były i poparły tworzenie Platformy Współpracy Ekologicznej następujące organizacje:
Konfederacja dla Dąbrowy Górniczej – Dąbrowa Górnicza
Stowarzyszenie Aktywne Zagłębie Dąbrowskie – Sosnowiec
Stowarzyszenie Dąbrowa na Plus – Dąbrowa Górnicza
Stowarzyszenie Mieszkańców Dąbrowy Górniczej Dąbrowiak – Dąbrowa Górnicza
Stowarzyszenie „Dla Ziemi Pszczyńskiej” – Pszczyna
Stowarzyszenie Na Rzecz Pszczyny – Pszczyna
Stowarzyszenie Rudzianie Razem – Ruda Śląska
Unia dla Sosnowca – Sosnowiec
Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza
Stowarzyszenie Stop Barycz – Kraków
Stowarzyszenie Zielona Trzebinia – Trzebinia
Związek Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy – Sławków
Stowarzyszenie „Atmosfera w Lipnikach” – Bielsko-Biała
Stowarzyszenie Eko-Lu Chrzanów – Luszowice
Stowarzyszenia Czyste Bielany – Warszawa
Stowarzyszenie Czyste Radiowo – Warszawa
Stowarzyszenie Ekologiczne Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej – Śmiłowo
Stowarzyszenie „Czyste Ciółkowo” – Ciółkowo gm. Radzanowo
Stowarzyszenie Zielona Mogiła – Kraków
Fundacja Na Rzecz Dzieci – Miasteczko Śląskie.
Uczestnicy konferencji przyjęli apel do władz państwowych o podjęcie pilnych działań na rzecz zmiany obecnej sytuacji i uporządkowanie przepisów. Organizacje obecne na konferencji w Strzemieszycach wyraziły stanowczy sprzeciw wobec braku wystarczającej ochrony w Polsce praw człowieka i ochrony jego zdrowia i majątku przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji zakładów uciążliwych i szkodliwych dla środowiska naturalnego. Dotyczy to również ochrony przed skutkami działania zakładów już istniejących i wynika z braku odpowiednich regulacji prawnych i stanowiska władz samorządowych i państwowych często nie biorących pod uwagę opinii mieszkańców i ich protestów.
„Apelujemy do Prezydenta, Sejmu i Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie niezwłocznie działań w zakresie:
1. Urzeczywistnienia w przepisach prawa konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju określonej w art. 5 Konstytucji RP.
2. Ustanowienia stref ochronnych wokół inwestycji zabezpieczających bezpieczną odległość od zabudowań.
3. Wprowadzenia stref oddziaływania wokół zakładów i wprowadzenia obowiązkowego monitorowania poziomu zanieczyszczenia środowiska w tych strefach oraz umożliwienie dobrowolnych bezpłatnych badań dla mieszkańców tych stref.
4. Ograniczenia wielkości regionów gospodarki odpadami komunalnymi (RGOK) do obszaru zamieszkałego przez maksimum 300 000 mieszkańców.
5. Dostosowania wymagań ustawowych najlepszej dostępnej techniki do poziomu Unii Europejskiej i poziomu najlepszych rozwiązań światowych.
6. Wprowadzenia instytucji referendum lokalnego dającego możliwość wstrzymania budowy przez mieszkańców na poziomie dzielnicy lub osiedla.
7. Uwzględniania przy wydawaniu decyzji o inwestycjach skumulowanego ich oddziaływania w danym miejscu uwzględniającego wpływ istniejących zakładów w zakresie zanieczyszczenia środowiska, hałasu i obciążenia sieci transportowej.
8. Wprowadzenia obowiązku opracowywania raportów środowiskowych przez licencjonowane firmy posiadające odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia.
9. Wprowadzenia odpowiedzialności materialnej inwestorów na rzecz mieszkańców, którzy stracili zdrowie i ponieśli straty materialne na skutek lokalizacji w ich pobliżu zakładów zanieczyszczających środowisko.
10. Kontroli wydawania środków UE na inwestycje pomagające ochronie środowiska, ale jednocześnie będące obciążeniem dla mieszkańców.
11. Przeprowadzenia konsolidacji instytucji powołanych do ochrony środowiska i nadanie nowej agencji uprawnień policji środowiskowej.
12. Odblokowania prac nad Ustawą o odorach i jej jak najszybsze wprowadzenie do przepisów prawnych oraz przyjęcie jako obowiązujących standardów ochrony powietrza.”
Wpis się wydłuża, to jeszcze tylko moje uwagi dotyczące zlekceważenia konferencji przez przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej, w szczególności przez radnych Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej – zero obecnych!!!
Rozpowszechniano także bardzo ciekawy, acz przerażający, raport o stanie zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej w latach 2004-2011 (wybrane zagadnienia), opracowany przez pana L. Latosa. Porównywał on w nim, źle wyglądające dla mieszkańców naszego miasta, statystyki w zakresie m.in. przyrostu naturalnego, zgonów i urodzeń żywych, zachorowań na nowotwory złośliwe czy stanu zdrowia dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat będących pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Większość z tych porównań wygląda naprawdę tragicznie.
Komentarze
3 komentarze do “Konferencja organizacji ekologicznych”
Zostaw komentarz
Radnych można by tak w 99% zmienić w listopadzie!!!
Mieszkańcu DG – pytasz się dlaczego tak się również dzieje w naszym mieście ??? To puknij się w czoło i zapytaj sam siebie – dlaczego do samorządów wybierasz kpiarzy ?????
Dlaczego ci co powinni być już po I kadencji wywaleni na mordę, panoszą się w mieście przez kilka kadencji i jeszcze za to kpiarstwo pobierają obfite diety ????
http://strzemieszyce.info/krzywda-wyrzadzona-srodowisku-to-krzywda-wyrzadzona-czlowiekowi-krzywda-wyrzadzona-srodowisku-to-krzywda-wyrzadzona-czlowiekowi/