05
11
Strzemieszyce, II cz. Konferencji Ekologicznej
Kategorie: Aktualności | 11 maja, 2015
Bardzo duży i pozytywny wydźwięk Konferencji Ekologicznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce spowodował, że nieodzowne stało się jej dokończenie. II część Konferencji połączona z zebraniem stowarzyszenia odbyła się 6 maja 2015 r. w motelu „Kwadrat” w Strzemieszycach, ul. Puszkina 41.
Problemy poruszone na Konferencji „ZAGROŻENIA EKOLOGICZNE I ZDROWOTNE WYSTĘPUJĄCE W STRZEMIESZYCACH I OKOLICY” przedstawiłem we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=32412#more-32412.
Jednakże nie zmieścił mi się wtedy program badawczy opracowany pod kierunkiem pani dr hab. n. med. Danuty Mielżyńskiej-Švach: Ocena środowiskowych zagrożeń zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Strzemieszyce Wielkie i Małe. Dlatego przedstawię go w formie streszczenia – niestety i tak dosyć dużo tego jest. Ale myślę że warto się z tym zaznajomić (szybko w prasie lokalnej pewnie nie będzie).
Uzasadnienie podjęcia badań. Przedmiotem narastającego konfliktu lokalnego w mieście Dąbrowa Górnicza jest zły stan środowiska i poczucie braku bezpieczeństwa ekologicznego mieszkańców dzielnic Strzemieszyce Wielkie i Małe. Powstanie w 2013 roku Stowarzyszenia „Samorządne Strzemieszyce” było społeczną reakcją na bezskuteczne apele mieszkańców do władz miejskich odnośnie utworzenia strefy ochronnej wokół zespołu uciążliwych zakładów przemysłowych i właściwego inwestowania zapewniającego równowagę pomiędzy warunkami życia mieszkańców a realizacją koniecznych dla lokalnej gospodarki inwestycji.
Mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich i Małych postrzegają swoje miejsce zamieszkania jako szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zarówno ze względu na historyczne zanieczyszczenie tego rejonu, jak i na przedsiębiorstwa obecnie funkcjonujące na tym obszarze i w jego otoczeniu, które emitują lub potencjalnie mogą emitować do środowiska substancje szkodliwe. W strefie zlokalizowano podmioty gospodarcze zajmujące się m.in. transportem, składowaniem, przetwarzaniem i recyklingiem odpadów komunalnych i przemysłowych oraz termicznym unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych.
W opinii mieszkańców obu dzielnic zły stan i postępująca degradacja środowiska oraz brak działań zapobiegawczych i naprawczych ze strony samorządu miasta, to główne, ale nie jedyne powody ich niezadowolenia. Podkreślają oni również pogarszającą się jakość życia w dzielnicach, co może świadczyć o tym, że konflikt dotyczący stanu środowiska w dzielnicach Strzemieszyce Wielkie i Małe, stanowi element głębszego problemu społecznego.
Analizując historyczne uwarunkowania zmian jakości środowiska w Dąbrowie Górniczej, wynikające z budowy i eksploatacji kompleksu przemysłowego byłej Huty „Katowice” i Koksowni „Przyjaźń”, a następnie rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej na terenach byłej strefy ochronnej huty, należy stwierdzić, że obecna wiedza na temat skali zagrożeń powodowanych emisją przemysłową, a w szczególności emisją rozproszoną i wtórną jest niekompletna. W strefie zlokalizowano podmioty gospodarcze zajmujące się m.in. transportem, składowaniem, przetwarzaniem i recyklingiem odpadów komunalnych i przemysłowych oraz termicznym unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych. Ich uciążliwość dla środowiska, przy braku odpowiedniej informacji i działań poprawiających jakość życia mieszkańców, budzi uzasadniony niepokój społeczny.
Analiza danych nt. stanu zdrowia mieszkańców wykazuje, że standaryzowany współczynnik umieralności ogólnej w latach 1995-2010 dla mężczyzn z Dąbrowy Górniczej był wyższy od wojewódzkiego i ogólnopolskiego, a dla kobiet – niższy od wojewódzkiego, ale wyższy od ogólnopolskiego. W latach 2005-2010 standaryzowany współczynnik umieralności z powodu nowotworów dla mężczyzn zamieszkujących Dąbrowę Górniczą był wyższy w porównaniu do współczynnika umieralności zaobserwowanego w województwie śląskim, Polsce oraz Unii Europejskiej. Natomiast wśród kobiet standaryzowany współczynnik umieralności z powodu nowotworów w Dąbrowie Górniczej był porównywalny z województwem śląskim i nieco wyższy w porównaniu z Polską.
Ten stan rzeczy powoduje napięcia społeczne i jest źródłem szeregu sprzecznych stanowisk prezentowanych przez strony zaangażowane w lokalne konflikty, na linii mieszkańcy, podmioty gospodarcze, inwestorzy, samorząd itd.
Jedynym sposobem rozwiązania konfliktu w Dąbrowie Górniczej jest wypracowanie kompromisu między stronami, w oparciu o wyniki badań naukowych dotyczących emisji zanieczyszczeń do środowiska i wynikających z niej stężeń imisyjnych zanieczyszczeń w różnych komponentach środowiska, czynników mikro- i makroklimatycznych oraz analizy sytuacji zdrowotnej populacji pod kątem środowiskowych czynników ryzyka, a także oceny stanu ekosystemów.
Podejście. Prezentowany projekt został przygotowany zgodnie z priorytetami obszarów badawczych w dziedzinie zdrowia środowiskowego. Zdrowie środowiskowe zajmuje się oceną, poprawą, kontrolowaniem i efektywnym zapobieganiem występowania w środowisku czynników, które mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń.
Ocena skutków zdrowotnych wynikających z przewlekłego narażeniem na niskie, nierzadko podprogowe stężenia lub natężenia środowiskowych czynników szkodliwych jest procesem złożonym i bardzo trudnym. Dlatego zaprojektowane badania będą mieć charakter interdyscyplinarny i będą obejmować zarówno nauki podstawowe, jak i stosowane. W odniesieniu do wielu szkodliwości środowiskowych nie zawsze możliwe jest skrajne ograniczenie narażenia, aż do pełnego wyeliminowania zagrożenia zdrowotnego. Działania podejmowane w dziedzinie zdrowia środowiskowego muszą mieć charakter wielokierunkowy i wymagają współpracy oraz koordynacji pomiędzy wieloma sektorami, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz zdrowia. Dla uzyskania jak największej skuteczności takich właśnie, ukierunkowanych działań, konieczna jest dogłębna znajomość problemu i ciągła wymiana informacji i doświadczeń.
W przypadku problemów związanych ze zdrowiem środowiskowym, znacznie częściej niż w innych dziedzinach, pojawiają się wyrazy zaniepokojenia społecznego, a nawet alarmujące opracowania na temat faktycznego i postrzeganego zagrożenia. Nierzadko utrudnia to racjonalna ocenę sytuacji i wskazywanie priorytetowych obszarów badań czy interwencji, dlatego tak ważne jest uzyskanie naukowych podstaw procesów decyzyjnych dotyczących problemów zdrowia środowiskowego, podejmowanych przez przemysł, samorządy, jak i opinię publiczną. Wyniki uzyskane w wyniku realizacji niniejszego projektu powinno ułatwić identyfikację obszarów, dla których powinny zostać zaplanowane specjalne działania naprawcze i ochronne.
Cel projektu. Głównym celem projektu będzie rozpoznanie, kwantyfikacja i ocena środowiskowych zagrożeń zdrowia mieszkańców miasta Dąbrowa Górnicza, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic Strzemieszyce Wielkie i Małe, w celu zaplanowania działań na rzecz środowiska i zdrowia oraz informowania społeczeństwa.
Celami szczegółowymi będą:
• zebranie i opracowanie informacji o stanie środowiska oraz zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej w oparciu o dane historyczne,
• przeprowadzenie zintegrowanego rocznego monitoringu środowiska i oceny stanu zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic Strzemieszyce Wielkie i Małe,
• kompleksowa ocena ryzyka zdrowotnego oraz oddziaływania środowiska na zdrowie mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic Strzemieszyce Wielkie i Małe,
• określenie wpływu poszczególnych źródeł emisji zanieczyszczeń do środowiska na stan zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej i ich ranking dla potrzeb zarządzania zdrowiem środowiskowym,
• wsparcie dla procesu dialogu społecznego pomiędzy mieszkańcami miasta, podmiotami gospodarczymi oraz administracją samorządową,
• opracowanie wytycznych w celu eliminacji lub ograniczenia narażenia ludności na działanie szkodliwych czynników środowiskowych poprzez:
‐ działania administracji samorządowej – np. zmiany prawne wpływające na obniżenie poziomu emisji i imisji;
‐ działania informacyjne i edukacyjne wpływające na kształtowanie zachowań ludności zmniejszających ryzyko narażenia.
Planowany zakres badań.
- Wstępna diagnoza stanu środowiska i zdrowia mieszkańców miasta Dąbrowa Górnicza obejmująca identyfikację zagrożeń, opracowanie strategii pomiarowych oraz wybór metod badawczych na podstawie dostępnych danych.
- Zintegrowany, roczny monitoring środowiska i stanu zdrowia mieszkańców miasta Dąbrowa Górnicza.
- Określenie wpływu poszczególnych źródeł emisji zanieczyszczeń do środowiska na stan zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz ranking źródeł emisji dla potrzeb zarządzania zdrowiem środowiskowym.
- Wsparcie dialogu społecznego – działania informacyjne i edukacyjne, przygotowanie wytycznych do komunikacji społecznej.
Przewidywane wyniki. Realizacja projektu pozwoli na zgromadzenie informacji o środowisku i jego wpływie na zdrowie mieszkańców Dąbrowy Górniczej, które umożliwią zaplanowanie działań mających na celu:
- eliminację lub ograniczenie narażenia ludności na działanie szkodliwych czynników środowiska poprzez wpływanie na poziom emisji i imisji,
- wczesne wykrywanie nadmiernego narażenia i skutków zdrowotnych w badaniach populacyjnych w celu natychmiastowego reagowania metodami interwencji środowiskowej i medycznej.
- usprawnienie komunikacji społecznej poprzez podnoszenie świadomości, komunikowanie o ryzyku oraz edukację,
- stworzenie podstaw dla działań mających na celu poprawę jakości środowiska poprzez ograniczenie lub eliminację ryzyka zdrowotnego wśród populacji dzieci,
- uwzględnienie w planach zagospodarowania przestrzennego minimalizacji konfliktów wynikających z sąsiedztwa poszczególnych obszarów funkcjonalnych.
W ramach projektu dla potrzeb zarządzania środowiskiem i zdrowiem oraz informowania społeczeństwa zostaną przygotowane i udostępnione wszystkim zainteresowanym zbiory danych o:
- narażeniu ludności na szkodliwe czynniki środowiska,
- skutkach zdrowotnych tego narażenia,
- wielkości środowiskowego ryzyka zdrowotnego.
Dla obszarów nie spełniających standardów bezpieczeństwa ekologicznego zostanie opracowany program zintegrowanego monitoringu środowiska i zdrowia pozwalający na śledzenie dynamiki zmian środowiskowych zagrożeń zdrowia.
Zostaną opracowane programy działań na rzecz środowiska i zdrowia mające na celu eliminację lub przynajmniej ograniczenie środowiskowego ryzyka zdrowotnego. Będą one dotykać polityki administracji państwowej i samorządowej, a także działań w odniesieniu do poszczególnych segmentów środowiska oraz sektorów gospodarczych.
Termin realizacji. Szacowany czas realizacji planowanych badań i działań komunikacyjnych przewidziany jest na 3,5 roku.
Koszt projektu. Wstępna kalkulacja kosztów planowanych badań oraz działań – 3,5 mln PLN.
Wracając do II części Konferencji. Zaprezentowano kilka wystąpień i referatów zarówno członków stowarzyszenia jak i zaproszonych gości. M.in. część swoich pytań do Marszałka Województwa przedstawiła radna sejmiku wojewódzkiego p. B. Dziuk (PiS). Jednakże jej wiara w dobroć przepisów i wytycznych lewackiej Unii Europejskiej zraża mnie co do możliwych, ewentualnych pozytywów dla mnie (w dziedzinie gospodarki odpadami), po wprowadzeniu przepisów socjalistycznej UE! Uważam, że to niemożliwe! Wystarczy przypomnieć i uświadomić sobie do czego doprowadziła polityka UE, w tym Buska, Tuska, Kopacz et consortes, np. w dziedzinie górnictwa!!!, aby było bez niedomówień, towarzystwa wykonującego polecenia byłej komsomołki A. Merkel.
Referaty wygłosili także panowie: Lucjan Latos (o zanieczyszczeniu powietrza, punktach pomiarowych, monitoringu biologicznym) i Jerzy Reszke (o wpływie miejscowych zakładów produkcyjnych na zaistniałą sytuację zanieczyszczenia środowiska w Dąbrowie Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem Strzemieszyc).
Znowu nie zauważyłem nikogo z Urzędu Miasta, czyli od p. prezydenta Zb. Podrazy (SLD). Było trzech radnych Rady Miejskiej, oprócz mnie, R. Warwas (PiS) i wspomniany J. Reszke (bezpartyjny).
Prezes Stowarzyszenia „Samorządne Strzemieszyce” p. Jacek Sobczyk zażądał podania się do dymisji funkcjonariusza Urzędu Miejskiego, konkretnie Z-cy Prezydenta p. Henryka Zaguły. Była to odpowiedź na jego odzywkę na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Strzemieszyc: „Strzemieszyce nie są pępkiem świata!”. Pan H. Zaguła (lewica) reprezentował na tym spotkaniu z mieszkańcami Strzemieszyc Pana Prezydenta Miasta Zb. Podrazę (SLD)!!! Prezes J. Sobczyk jednoznacznie uważa, że Strzemieszyce są pępkiem świata, czego niestety pochodzący ze Śląska mieszkaniec okolic Bielska-Białej (H. Zaguła) na 100% nie zrozumie. Najgorsze, że nie do końca chwyta to także, mieszkaniec od kilku lat Strzemieszyc, celebryta i prezydent pan Zb. Podraza (SLD). Przynajmniej wg mnie na to wygląda.
Komentarze
7 komentarzy do “Strzemieszyce, II cz. Konferencji Ekologicznej”
Zostaw komentarz
Bardzo słuszne uwagi dotyczące zaguły.
Panie Grzegorzu co to jest to SLD???
Szkoda, że pępkiem świata dla wyborców w Dąbrowie i Strzemieszycach jest pan Podraza i sld – PO.
Wypowiedź tego […] Zaguły świadczy tylko w jakim poważaniu takie koryciarze mają mieszkańców DG !! Cytat: „„Strzemieszyce nie są pępkiem świata!”. Pan H. Zaguła (lewica) reprezentował na tym spotkaniu z mieszkańcami Strzemieszyc Pana Prezydenta Miasta Zb. Podrazę (SLD)!!!”. No cóż jaki pan taki kram, a Burak jest tylko pracownikiem tego Dyzmy (Podrazy)i dla mieszkańców tyle znaczy, co zeszłoroczna zima !!! Sam się wyprowadził w tereny górskie do Jaworza (koło Bielska)i oddycha górskim czystym powietrzem, więc wynoś się z tego zatrutego miasta, niech po tobie nawet […] nie pozostanie !!! A pępkiem świata ty też nie jesteś chyba że tylko tych co niedawno z drzewa zeszli !!!!! I pomyśleć jak mocno muszą mieć mieszkańcy DG zatrute swe umysły by wybierać takich Dyzmów i radnych z SLD oraz Tow.Nieprzyjaciół DG !!! Proszę nie kropkować żadnego wyrazu !!!!
Pisałem o zajściu tym na FB:https://www.facebook.com/groups/559701670750027/permalink/819334481453410/
Szkoda ,ze mieszkancy Dabrowy Gorniczej -uwazaja ze problem Strzemieszyc -to nie NASZ a warto czasem wychylic NOS poza swoje mieszkanie . Pozdrawiam mieszkancow calej DABROWY GORNICZEJ
Pełna zgoda.