SKMBT_C20314021812430Zacznijmy od tego, jak to kiedyś dawno dawno temu, na przyjaciela zieleni (w tym dębów) kreował się znany celebryta dąbrowski, czyli pan prezydent Zb. Podraza (Lewica!). Czy ktoś to jeszcze pamięta? Czy coś z tej idei jeszcze pozostało? Jeżeli – to tylko wspomnienie. Czy z innych planów pana prezydenta pozostanie coś więcej niż wspomnienie, to się okaże – tak gdzieś około 2035 roku po ewentualnej spłacie zadłużenia miasta przez moje dzieci. Papier i lewicowe media wszystko przyjmują, każdą obiecankę – cacankę, każdy cud (no może poza cudami Jana Pawła II, to akurat u nich jest problematyczne i kontrowersyjne).

Wracając do zieleni, trudno przy tak licznych, dynamicznych wycinkach drzew w mieście być optymistą co do pozytywnej przyszłości akurat zieleni (płuc) miasta, wciąż w znacznym stopniu uprzemysłowionego. Prawidłowe gospodarowanie zielenią przez pana prezydenta poddaję w wątpliwość, zresztą jak spora część mieszkańców, wyrażająca raz po raz niezadowolenie z tego powodu. Niestety oczekiwania biznesu, jak się domyślam, idą także w kierunku obranym przez pana prezydenta i radnych z Rady Miasta. Taka polityka jest dokładnie przeciwieństwem tej preferowanej od wielu lat na tzw. zachodzie Europy, że o Ameryce i Kanadzie nie wspomnę. Tam wydaje się spore pieniądze nie tylko na zachowanie zieleni w centrach urbanistycznych, ale także na jej odtwarzanie i pielęgnowanie. W Dąbrowie Górniczej co innego się mówi, a co innego robi. Na moje oko wytworzyła się taka postkomunistyczna tradycja. 🙂

PH081. Wycięcie drzew w Parku Hallera. Słynna sprawa. Telewizje: TV Trwam, TVP Info, TV Zagłębie.  Prawie 5 tysięcy podpisów mieszkańców zebranych pod protestem przeciwko wycince. Liczne wystąpienia na sesjach R.M. byłego prezydenta J. Talkowskiego, innych radnych, także moje. Niestety, moja propozycja wybudowania tunelu została wyśmiana przez p. doktora ortopedę Zb. Podrazę. Drzewa wycięto, drogi przez park wybudowano, dodatkowo przy wyjeździe, na ul Kościuszki postawiono sygnalizację świetlną – w rezultacie płynnie ulicą Kościuszki przejeżdża się tylko w razie awarii tych świateł (tak zauważyłem!). Tak naprawdę przydałyby się one tylko po meczach w Hali Sportowej prywatnego zespołu Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza (przepraszam, jeżeli coś pominąłem w nazwie) siatkarek. Ale i tak przecież wtedy jest obstawa Policji.

2. Słynne nie tylko w lokalnych mediach, wykaszanie samosiewów w grudniu 2010 r., w śniegu, potraktujmy jako kabaretowy przerywnik. Prowadzono je, wg pracownika urzędu, w celu właściwego wykonania kontraktu przez firmę zajmującą się utrzymaniem zieleni w mieście. Przy okazji kradzieży bratków przez mieszkańców Dąbrowy Górniczej (także wg tego samego urzędnika p. B. Matylewicza), nie zwalajmy na karb „walki” z zielenią w mieście prowadzonej przez pana prezydenta (przecież trudno w to uwierzyć), ale warto o powyższych faktach pamiętać.

Mobilne drzewa3. Betonowe donice, firma jak wyżej. W donicach mobilne drzewka. Niestety nie spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Jak szybko się pojawiły, tak szybko je wcięło. Podejrzewam, że są składowane, gdzieś na Zielonej. Tak jak słynna konstrukcja hali do piłki plażowej, zakupiona z Ameryki(?) bez odpowiednich certyfikatów spełnienia polskich norm, która nigdy nie zafunkcjonowała! Mimo tak zakochanego (jak mniemam z bilbordów) w siatkówce żeńskiej, doradcy pana prezydenta kol. R. Koćmy. Żaden urzędnik nie poniósł konsekwencji tej rozrzutności i nieroztropności.

2013022017054. Wycinki pod hiper i ogólnie markety. Na to zawsze jest zgoda, jak nie urzędników z Dąbrowy Górniczej, to „kumple” z Sosnowca wydadzą odpowiedni „papierek”. Przykład marketu Aldi, obok hipermarketu „Pogoria” w Małpim Gaju. O tym jak kiedyś na warsztatach „Charette” określono ten obszar (zwany także, chyba z przesadą: Parkiem Śródmiejskim) jako jeden z ważniejszych w centrum miasta, zobacz we wpisie radnego T. Paska: http://tomaszpasek.pl/wiadomosci-209-miasto_przyszlosci.html.

0035. Wycinka prawie 1000 (tysiąca) drzew na Pogorii (tym razem chodzi o jezioro) za circa 1.000.000,00 zł(?). Szczęśliwie(?) wg pana prezydenta i urzędników gros to drzewa chore, a tak w ogóle to samosiejki 🙂 .

0156. I aktualnie także Aleje, imienia sowieckiego, piewcy komunizmu, poety tow. W. W. Majakowskiego. Aż 52 miliony złotych (bez odsetek od kredytów) będzie kosztować przebudowa odcinka długości ok. 800 m. Niewątpliwie poprawi się w wyniku tej inwestycji dojazd do Galerii Reden (dojazd do targu dla bardziej przeciętnej klienteli chyba bez zmian, nadal będzie zły) oraz rozładuje się (mam nadzieję), przejazd w okresie Święta Zmarłych przy cmentarzu, czyli skrzyżowania alei tow. Majakowskiego z ul. 11 Listopada – bowiem powstanie tam rondo. Oby rondo było rondem a nie pararondem, które powstało przy wspominanym wcześniej Aldim czy Biedronce (przy ul. Konopnickiej). Te podejrzewam, trafią do książek dla studentów, jako przykłady, jak nie należy ich projektować. Ale mogę się mylić, przedmiot Drogi (Konstrukcje lądowe) miałem na studiach tylko przez rok. Zresztą podobnie jak Podstawy mostownictwa i budowli podziemnych (mosty, wiadukty, tunele, itp.).

Odchodząc od tych dywagacji, ad rem. Zaczęto od wycinania drzew na alejach, prawie 300 sztuk pójdzie (poszło) pod piłę. Może później trafią tutaj te betonowe donice z mobilnymi drzewami, wcześniej opisywanymi przeze mnie? To taka moja czarna koncepcja 🙂 .

Zresztą wyciąć to nie problem. Tylko, że za pasem wybory samorządowe!!! Dlatego spodziewam się lada miesiąc jakiegoś spektakularnego sadzenia dębów przez „podrazowców” i ich sympatyków. Może także pani poseł B. Małecka-Libera i „platformiarze” pomogą?

Aby być pierwszym (jak zwykle), oznajmiam, że o Alejach w Dąbrowie Górniczej, w tym o ich przebudowie jeszcze usłyszymy! A czy „Eurovia” zakończy inwestycję tak sprawnie jak zaczęła, to też zobaczymy.

I tym pesymistycznym akcentem kończę ten pesymistyczny z punktu widzenia „szczególnie” lewicowych ekologów wpis.

Komentarze

26 komentarzy do “Zielono-dębowa Dąbrowa Górnicza (wg Zb. Podrazy?)”

 1. iti, 24 lut 2014 o 10:36

  Wiosna tuz tuż, „spektakularne sadzenie dębów” także. utrafił Pan w sedno. Igrzyska, igrzyska…

 2. Sympatia, 24 lut 2014 o 11:20

  Wspaniale Panie Grzegorzu. Wspaniale!

 3. informator, 24 lut 2014 o 12:55
 4. Kazimierz Jasionek, 24 lut 2014 o 14:24

  Podrazowcy jak słusznie ich nazwałeś Grzegorz to są takie chwasty, którym przeszkadza wszystko co z ziemi wyrasta oprócz nich samych !!!! Mieszkańcu tej nieszczęsnej DG kiedy juz skierujesz swoje kroki do urn wyborczych pamiętaj ile zieleni, ile tlenu pozbawił Was ten najmarniejszy z gospodarzy Dyzma, albo Anioł z ” Alternatywy 4. Zastanówcie się czy chcecie dalej żyć w tym mieście pod takimi rządami komuchów, żeby w powietrzu którym oddychacie był tylko smród siary z koksowni i wieczorem nie można było przewietrzyć mieszkania !!!!! Myślę że czego jak czego, ale taczek w DG z pewnością nie zabrakło, by wywieść to całe szemrane towarzystwo, tą całą rządzącą sitwę na śmietnik historii. Oczywiście nie możemy zapomnieć o rozliczeniu tych cwaniaczków z wszystkich niegodziwości jakie zrobili pod swoimi rządami !!!!!Czy do zrobienia porządku z tymi cienkimi Bolkami też jest potrzebny Ukraiński Majdan ???????

 5. skansen komunizmu, 25 lut 2014 o 10:47

  A kiedy z centrum Dąbrowy zniknie ten pomnik Czerwonych Sztandarów autorstwa ziomala zza Brynicy? Już nawet na Ukrainie się takich pamiątek pozbywają. Zamiast usuwać drzewa może o tym by pomyśleli „geniusze” z Granicznej czy może chcą zrobić z Dąbrowy trwały skansen? Właściwie to sami mieszkańcy go robią wybierają ciągle towarzyszy i to jest sprawa którą powinni zbadać socjologowie. Remont alei będzie taki jak wszystkie inne remonty i inwestycje tutaj. Nikt się chyba nie spodziewa że klubik III ligowy zacznie nagle grać w Lidze Mistrzów. Poziom naszych samorządowców oceniam na III ligę polską. Nawet jakby chcieli to by nie umieli. W tym mieście brak prawdziwej inteligencji. Takiej dobrej, przedwojennej, patriotycznej szkoły.

 6. antylewak, 25 lut 2014 o 15:30

  skansen komunizmu: masz rację.
  Pomnik Czerwonych Sztandarów, dokładna nazwa to: „Postacie z Międzynarodówką na ustach, pod czerwonym sztandarem”,który propaguje zbrodniczy komunizm,autorem jest ślązak Dyrda niestety wciąż stoi, a na Ukrainie może być niedługo czysto.

 7. a.abramski, 25 lut 2014 o 21:31

  Panie Jasionku !
  Ą co zrobić z chwastami które są takimi pasożytami co to nic nie robią a INO krytykują, krytykują i mają receptę na wszystko chociaż są życiowymi nieudacznika mi.
  Ps. A co Panowie mają za osiągnięcia na rzecz rozwoju i upiększania miasta. Nie wyliczajcie tylko zasług bezzasadnej krytyki, niczym nie uzasadnionej i nastawionej na negację wszystkiego co nie Wasze.

 8. antylewak, 26 lut 2014 o 7:49

  Panie a.abramski pańskie rozumowanie, że wycinanie drzew jest upiększaniem miasta to kabaret na najwyższym poziomie. Pomijam już skąd są te pieniądze dla firmy wycinajacej drzewa. Absurd i lewactwo.

 9. antylewak, 26 lut 2014 o 7:52

  Ukraińcy znowu będą przed Polską, jak w nogę: http://www.youtube.com/watch?v=AQSf1thKNjk

 10. mieszkaniec, 26 lut 2014 o 8:19

  a.abramski: miasto to przede wszystkim nie jest wasze, lecz wszystkich mieszkańców płacących na nie podatki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. leszek55, 26 lut 2014 o 13:29

  Witaj Grzesiu.
  Dzięki za wiadomości o moim mieście.To samo dzieje sie u nas.Także trwa wycinka drzew pod hasłem „drzewa chore”chociaż według mnie to hasło winno brzmieć „chory urzędnik „.
  Obecnie obserwuje się,że obecna władza wiedząc ,że już w wyborach przepadnie to kradnie nasze na wszystkie sposoby.Trzeba jak najszybciej to ukrócić bo wygrani w nadchodzących wyborach nie będą mieli czym zarządzać.Pozdrawiam i oczekuję następnych wiadomości

 12. Tomasz Fortoński, 26 lut 2014 o 14:27

  Chcialbym wiedzieć który geniusz wymyslil te rondo przy aldim

 13. Kazimierz Jasionek, 26 lut 2014 o 16:02

  Do „abramski”
  Życiowym nieudacznikiem może i jesteś ale ty!! Pytasz o osiągnięcia na rzecz rozwoju i upiększania miasta ???? Widocznie spadłeś z innej planety, bo gdybyś żył dłużej w DG to byś wiedział, że do łbów rządzących betonów i tak nic nie dociera i zrobią to co sobie zaplanowali.Przypomnę ci tylko kosmito ile już było różnorakich sprzeciwów mieszkańców, zbierania podpisów, protestów mieszkańców nie zgadzających się z pomysłami tych kpiarzy. I co to dało ?? I tak zrobili to co w swych łbach sobie zaplanowali !!!! Piszesz o jekiejś negacji wszystkiego co nie jest nasze. A co jest twoje albo wasze ??? Czyżbyś należał do tej sitwy z Koćmą na czele, którzy już w niedługim czasie wykupią pół DG ??? Ja chociaż zawsze miałem tą prywatną odwagę żeby zwrócić uwagę rządzącym żeby nie robili z DG prywatnego folwarku. A gdzie ty do tej pory byłeś ??? w psiej budzie ?????

 14. mieszkaniec, 26 lut 2014 o 16:18

  co racja to racja

 15. Grzegorz P., 26 lut 2014 o 18:59

  Czesc Grzegorz,
  jak zwykle utwierdzasz mnie, ze najlepsza decyzja w zyciu jaka podjalem wychowac dzieci za zachodnia granica.
  Czy nie ma w Dabrowie dobrego boksera, ktory tez potrafilby zrobic porzadek jak na Ukrainie?
  Pozdrawiam…

 16. BL, 26 lut 2014 o 19:06

  @abramski prezydent i radni zostali wynajęci przez mieszkańców na 4 lata aby zarządzali naszym miastem. Jest normalne, że pracodawca (społeczeństwo) patrzy im na ręce i ocenia. Ja naprawdę nie wiem za co ich chwalić? Mając do dyspozycji tak wielki budżet odwalają baraninę.

  Co do Dąbrowy to jeszcze mam takie spostrzeżenie ogólne: Dąbrowa ucieka od siebie samej. Ludzie wymyślają nazwy typu „Pentagon” – urząd miejski, wcześniej na Kościuszki był Biały Dom, jest tu też Manhattan, Brodway, jakiś „Bronx”, Trójmiasto (Łęka, Łosień, Okradzionów), była Huta Katowice, wkrótce będzie Hotel Katowice, DG udaje też że jest Śląskiem chociaż nie jest. Ciekawe tylko dlaczego Pentagon a nie Kreml? Kreml by lepiej pasował, ewentualnie stodoła. Plac przed kulturą – plac czerwony, zamiast Manhattanu – Pekin itd. Trzeba by to upowszechnić bo naprawdę pasuje. Pozdro dla ekipy z Kremla.

 17. Fred, 26 lut 2014 o 19:40

  kontynuując myśl BL:
  Plac Wolności pod pomnikiem zniewolenia przez sowietów, …

 18. iti, 27 lut 2014 o 8:20

  BL: nie ma co ich pozdrawiać, potrzebny Majdan. A potem zwiedzanie posiadłości.

 19. EZ, 27 lut 2014 o 8:59

  do obrazu niszczenia zieleni w Dąbrowie dodałabym jesienią 2012r.wycięcie 5 zdrowych, dorodnych drzew i systematyczne wycinanie samosiejek przy ul. Skibińskiego, tj. w strefie śmierci z uwagi na sąsiedztwo głównego ruchu samochodowego.

 20. Mieszkaniec DG, 27 lut 2014 o 9:04

  Zapraszam na EKOPORTAL wpisanie Dąbrowa Górnicza i są tam wszystkie decyzje publikowane dotyczące wycinki drzew jak się popatrzy całościowo to tych drzew z terenu naszego miasta znika sporo ilościowo.

 21. ZW, 27 lut 2014 o 9:15

  A jako symbol „piękności” Dąbrowy ,obok pobliskich 2 wiaduktów ( jak do obozu?),króluje na placu Wolności (wolności od wartości ?)pomnik narkomana, który udławił się własnymi wymiocinami.

 22. a.abramski, 27 lut 2014 o 21:20

  Jestem prostym czlowiekiem, ale Milo mi że wbilem wam kółek w zupę w tym samouwielbieniu Pana Grzegorza. Swoją zjadliwościa zajęcie obraz tego kto zaglada na ta stronę.
  Czołem opozycji!!!

 23. zsuedat, 27 lut 2014 o 23:49

  Pański tekst dotyczący niszczycielskiej wycinki drzew jest napisany na czasie i porusza problem naruszania równowagi w gospodarce drzewostanem w naszym mieście. Podstawowym elementem zrównoważonego rozwoju także w dziedzinie gospodarowania zasobami drzew, krzewów i innych elementów drzewostanu, to zasada nakazująca, aby ilość drzew wycinanych z drzewostanu na danym obszarze była mniejsza, a niżeli suma przyrostu rocznego drewna powiększone o nowe nasadzenia.
  Ponieważ u nas w mieście tej elementarnej zasady się nie przestrzega to niedługo władze przekształcą nam miasto w „pustynię” asfaltu, betonu i kostki brukowej.
  Wytworzenie takiego stanu pomijając wszelkie inne aspekty będzie prowadzić do lokalnych podtopień po każdym długo trwałym i nawalnym opadzie atmosferycznym.
  Dzieje się tak dlatego, iż powierzchnia ziemi pokryta nieprzepuszczalnymi materiałami prowadzi do utraty komunikacji po miedzy powierzchnią, a miejscami podziemnej retencji wody.
  Dobrze, że Pan poruszył ten temat bo może nareszcie Pan Prezydent jako były lekarz a obecnie praktykant zarządzania dostrzeże swoje mankamenty i przestanie uprawiać politykę doboru kadry z „klucza” koleżeńskiego na „klucz” pod tytułem wiedza i kompetencje.
  Skutki takiej, a nie innej polityki jest dobrze zobrazowana sytuacją budżetową miasta.
  Jeśli się inwestuje w taki sposób, że powstają obiekty stanowiące swoiste perpetuum mobile na koszty utrzymania, to i w tej dziedzinie trudno dostrzec elementy polityki zrównoważonego rozwoju.

  Panie Prezydencie!
  Ponieważ dość dawno zaniechał Pan praktyki lekarza ortopedy traumatologa to niech Pan jak najprędzej zaniecha obdarzania traumą mieszkańców miasta.
  Mam nadzieję, że blog P. Jaszczury zmusi Pana do rewizji swojej polityki i sięgnięcia po rozum do głowy!

  Panie a.abramski !
  Wielka szkoda , ze nie rozróżnia Pan konstruktywnej krytyki w stosunku do władz miasta opartej na faktach od bełkotu pochwał wynikających z braku w wielu wypadkach wiedzy i umiejętności krytycznego spojrzenia przebiegu procesu inwestycyjnego w tym mieście. Pan uważa, że krytyka jaką uprawia wielu mieszkańców miasta np. Pan Jasionek jest bezcelowa, tymczasem prawda jest taka że „fala” bezkrytycznych pochwał może może utopić pańskiego idola- Prezydenta Miasta
  Pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę, że prawdziwy idol krytyk się nie boi , względów się wyrzeka , wielbi urząd, czci Króla- Prezydenta, lecz sądzi człowieka.
  Szanowny Panie pozwolę sobie Panu zarekomendować na przyszłość przestrzeganie zasady, iż internet to nie śmietnik dla przechowywania bezmyślności, bzdur i ubliżania innym ludziom

 24. antylewak, 28 lut 2014 o 9:04

  do ZW: Jaka idea taki wzór.

 25. zsuedat, 28 lut 2014 o 9:23

  Panie Prezydencie!
  Ponieważ dość dawno zaniechał Pan praktyki lekarza ortopedy traumatologa to niech Pan jak najprędzej zaniecha obdarzania traumą mieszkańców miasta.
  Mam nadzieję, że blog P. Jaszczury zmusi Pana do rewizji swojej polityki i sięgnięcia po rozum do głowy!

 26. Kazimierz Jasionek, 28 lut 2014 o 16:04

  Żeby sięgnąć po rozum do głowy należy go przede wszystkim jeszcze mieć !!!!Najprościej go utracić, gdy zewsząd tzw d…lizy układają hymny pochwalne na cześć swego bożka, a wtedy i on łasy na pochwały wpada w samouwielbienie, co oznacza wtedy tylko jedno- żegnaj rozumie !!!!! Tak władza uderza do głowy, że traci się całkowicie kontrolę nad swoim zachowaniem !!!!!

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie