Zb. Podraza – jak zawsze podwyżki.

Kategorie: Aktualności   | 5 stycznia, 2011

20100327084Nie mogę (niestety dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej!), nie zauważyć na tym blogu podwyżek cen, które przewidywałem, a które szybko pan prezydent Zb. Podraza (SLD) i jego otoczenie realizują w praktyce w mieście. Jeszcze na ostatniej sesji Rady Miasta poprzedniej kadencji zdążyłem zasugerować  nieuchronność podwyżek cen wody i odprowadzenia ścieków w Dąbrowie Górniczej i to wg mnie znacznych. Było to przy okazji uchwalania i wycofywania (też) projektów uchwał dot. ustalania czynszu dzierżawnego, potencjalnie płaconego przez PWiK sp. z o.o. naszej Gminie, za wyremontowanie i wybudowanie nowej infrastruktury „rur” wod.-kan. w naszym mieście.  Zob.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=6593#more-6593.

Z wrażenia prezydent Zb. Podraza (SLD) napomknął nawet coś o ew. rozważaniu zmiany formy własności wodociągów. Niestety mam wątpliwości, czy prezydent zapoznał się z notarialnym, utajnionym Porozumieniem Wspólników podpisanym w dniu 17.04.2002 r., czyli w dniu sprzedaży pakietu prywatyzacyjnego przez Gminę niemieckiej firmie RWE Aqua Gmbh, przez lewicowy zarząd miasta, tj. pana M. Lipczyka (SLD), pana T. Sołtysika (SLD), panią B. Słonkę i panią I. Bednarską. Bo z każdym rokiem staje się to bardziej kosztowne i trudniejsze do przeprowadzenia. Aż dziw, że wtedy, jednego dnia podpisano sprzedaż pakietu (34% udziałów, tj. 20400 udziałów po 1623,66 zł każdy, zusammen circa 33 120 000 zł) i super ścisłą (wg mnie fantastycznie sformułowaną!), (oczywiście dla strony niemieckiej raczej), umowę nazwaną Porozumieniem Wspólników! Dla wyjaśnienia Inwestor został wyłoniony zgodnie z uchwałą Rady Miasta XXXII/593/2000 z dn. 30.08.2000 r. w drodze zaproszenia do rokowań. Co prawda utajnienie umowy obowiązuje jeszcze tylko dwa lata, ale konsekwencje dla mieszkańców naszego miasta będą trwać dłużej, konkretnie w wypadku Porozumienia Wspólników i Biznes Planu do 2026 roku. Oczywiście wymuszenia polityki dot. gospodarki wodno-ściekowej w mieście, ani cen które mieszkańcy już zapłacili nie da się już nigdy odkręcić. Zresztą abstrahując już od oceny, dla mnie jest tylko to dziwne, że nikt nie chce się pochwalić dobrą umową, w tym wypadku dobrze w imieniu Gminy wykonaną pracą(?). Tym bardziej, że jak rozumiem Prokuratura nie dopatrzyła się znamion niegospodarności, czy przestępstwa.

Opisywałem i interweniowałem w tej sprawie wielokrotnie zarówno w formie interpelacji jak i bezpośrednio na sesjach i komisjach Rady Miasta poprzedniej kadencji! Zobacz przykładowo: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=854#more-854. Niestety pan prezydent Zb. Podraza (SLD) przez poprzednie 4 lata nie podjął tematu, a wręcz napisałbym przeciwnie. Właśnie dlatego jest odpowiedzialny za kolejne drastyczne podwyżki. Również Przewodniczący Rady Nadzorczej PWiK Sp. z o.o., Pełnomocnik Pana Prezydenta R. Koćma (SLD), zapewniał jedynie jak papuga,  rok w rok, że jest to ostatnia drastyczna podwyżka cen wody i odprowadzenia ścieków. Jakoś zawsze mu to nie wychodziło i nie korelowało z rzeczywistością napotykaną za rok! Zresztą mam wątpliwości co do jego znajomości tego tematu, ale ze względu na „starą znajomość” nie będę drążył, tym bardziej że nie będąc radnym mam większe problemy z dostępem do materiałów źródłowych. Radni opcji propodrazowskiej (lewicowej) jakoś zawsze zostawali przekonywani do konieczności uchwalenia tych drastycznych podwyżek. Ale przecież podobno, demokratycznie, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej wybrali tych samych lewicowych radnych (w większości), w ostatnich wyborach, więc bez problemów zrozumieją kolejną podwyżkę i następną podwyżkę po kolejnej, i jeszcze następną po tej następnej podwyżce! Tylko, że za panem Zb. Podrazą głosowało tylko 18% wyborców uprawnionych do zagłosowania, jest to wg mnie bardzo mało i nie przypieczętowuje tzw. demokratycznych wyborów (zob.: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=7294#more-7294). Nie sądzę żeby oni, czyli Ci co głosowali za tymi lewicowymi radnymi  (ew. prezydentem) czytali tego bloga, chociaż tak swoją drogą dyżury w czytaniu urzędnicy mają na pewno. Dlatego jeszcze raz Ich i pana prezydenta zmartwię. Wg mnie podwyżki po wprowadzeniu czynszu dzierżawnego za kilka lat będą nieodzowne i znaczne, i to niezależnie od ewentualnego wzrostu podatku VAT w Polsce (czy nawet docelowo w całej UE). Wzrost podatku VAT tylko zrobi je bardziej dokuczliwymi. Lewica nie rozumie, że z pustego i Salamon nie naleje. Nota bene dopłacanie z naszej dywidendy do cen (kasy) przedsiębiorstwu PWiK Sp. z o.o., to jest dokładnie wychodzenie przez podatników w naszym mieście na minus!, choćby dlatego, że przy mniejszej cenie za wodę i odpr. ścieków można by zapłacić mniej VAT-u za te media.

Powoli reasumując, wg mnie w rezultacie m.in. braku działań pana prezydenta i przedstawicieli Gminy w Radzie Nadzorczej PWiK Sp. z o.o. (wspomniany R. Koćma i H. Zaguła), od 1 stycznia 2011 r. doszło do następujących podwyżek (za sosnowiec.info): „Tego dnia zaczną obowiązywać wyższe o 10 proc. w stosunku do 2010 roku, taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zgodnie z cennikiem metr sześcienny wody w gospodarstwach domowych kosztować będzie 5,47 zł netto (tj. 5,91 zł brutto). Za ścieki trzeba będzie zapłacić 5,73 zł netto (6,19 zł brutto).”.

Ps. W materiale propagandowym (ulotce), którą mieszkańcy (Klienci PWiK sp. z o.o.) dostali wraz z fakturą jest sformułowanie:

„[…] Warto podkreślić, że z opłat za świadczone usługi przedsiębiorstwo pokrywa całkowite koszty budowy, modernizacji i eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Dąbrowy Górniczej.” (podkreślenie moje).

Warto by zapytać w kontekście tego zdania pana prezydenta Zb. Podrazę (SLD), po co nam (Gminie) 200 mln zł kredytu, drugie tyle odsetek od kredytu, dotacja tzw. unijna na podobno ok. 280 mln zł i jeszcze dodatkowy wkład własny, gdy PWiK pokrywa całkowite koszty budowy, modernizacji i eksploatacji sieci wod.-kan.?  Kto prowadzi  i ponosi koszty opracowania projektu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Gminie, kto wydał pieniądze na napisanie tego projektu, ile roboczogodzin urzędniczych to kosztowało podatników (mieszkańców) naszego miasta, itd.!!! Coś w tym zdaniu nie gra, przynajmniej wg mnie. Czy faktycznie PWiK pokrywa całkowite koszty???

Ps.Ps. Wpis ten dedykuję nowym radnym Rady Miasta, zainteresujcie się utajnionym Porozumieniem Wspólników, zainteresujcie się co będzie za dwa lata! Do radnych nielewicowych: nie wszyscy mieszkańcy głosowali za lewicą SLD-TPD!

Ps.Ps.Ps. Jak ktoś dotarł do końca, to informuję że tytułowe podwyżki nie są podwyżkami pensji pana prezydenta.


Komentarze

8 komentarzy do “Zb. Podraza – jak zawsze podwyżki.”

 1. Sprawiedliwy, 5 sty 2011 o 18:06

  Żeby mieszkańcy dowiedzieli się jaki złoty interes można kręcić na wodzie, przytoczę przykład. W 1997 r odbyło się jedyne jak do tej pory referendum w DG o odwołanie całej RM wraz z prezydentami. W rękach tych odważnych ludzi znalazło się wyliczenie, że jeśli PWiK podniesie cenę wody tylko o 1 gr. to co miesiąc zyska 300tys.zł dodatkowo. Proszę zobaczyć jakie różnice w cenie wody dyktują nam co roku radni za namową Pełnomocnika […] który jest przew. Rady Nadzorczej PWiK oraz zastępcy Zarazy […]. Przekręt […] sprzedał Niemcom prawie połowę pakietu wodociągów i żeby na światło dzienne nie wyszły te wszystkie machloje ze sprzedażą, umowę tą utajnili. Czego się bał ten z żółtymi papierami które sobie wkrótce załatwił, żeby go nie brano za d.pę. Co robi prokuratura że do tej pory nikt się nie zajął tą sprawą i nie unieważnił tej skandalicznej umowy (bo taka być musi) Nie uwierzę że zgoda na te wszystkie podwyżki jest robiona bezinteresownie. A jeżeli tak, to ile Niemcy […] doli łobuzom, żeby tylko co roku mieć wyższe dochody. Myślę że z pewnością potrafią się odwdzięczyć […], a za wszystko i tak zapłacą mieszkańcy. Wodociągi Niemcom sprzedało znienawidzone SLD i do tej pory obdzierają nas ze skóry tfu, tfu,tfu towarzysze na czele […] zajmują bardzo dochodowe stanowiska.

 2. Sprawiedliwy, 6 sty 2011 o 13:43

  Panie Grzesiu mam do Pana Prośbę, aby Pan nie wycinał tych wszystkich znienawidzonych nazwisk z moich komentarzy, ani pseudonimów gdyż tak te kreatury są postrzegane w naszym mieście. To te sprzedawczyki są odpowiedzialne za niebotycznie drogą wodę w DG, a wywodzą się z SLD ( LIPCZYK, SOŁTYSIK, KOĆMA, PODRAZA i inni) Dorzucić do tego koszyka zgnitych jabłek należy jeszcze ZAGUŁĘ i już możemy sobie „winszować” takiego towarzystwa – wzajemnej adoracji!!!

 3. Marek, 6 sty 2011 o 16:23

  Rzeczywiście mam tą ulotkę, tylko ceny wody i ścieków sa niższe – być może przed podwyżką? Ale faktura zawiera jeszcze kilka pozycji: abonament za gotowość do świadczenia usług – woda, abonament za odczyt wodomierza!!!!!, abonament za rozliczenie należności!!!!!!, abonament za gotowość do świadczenia usług – ścieki!!!!!
  Dobry jest ten abonament za rozliczenie należności, czyli chyba ten rachunek?
  Paranoja i naciągactwo mieszkańców!!!!

 4. Grzegorz Jaszczura, 6 sty 2011 o 21:25

  do Sprawiedliwego: przepraszam, ale myślałem że tak będzie lepiej.

 5. Grzegorz Jaszczura, 7 sty 2011 o 10:48

  odpowiedź dla Marka: te dodatkowe opłaty, abonamenty to faktycznie paranoja. I jak tu ceny w tym momencie porównywać? Ale natchnął mnie pan, żeby się jeszcze zastanowić dlaczego abonament na rozliczenie należności jest obciążony stawką 7% (pewnie po 1 stycznia 8%), a nie stawką podstawową 22% (po 1 stycznia 23%). Chyba że mają jakąś interpretację, że te czynności mogą być obciążone stawką niższą? Jednakże przecież jest to czynność stricte rachunkowa!

 6. antyoszołom, 8 sty 2011 o 11:34

  treść ulotki wodociągów i rady nadzoru, przykładowo pana Koćmy to dla mnie przykład oszołomstwa.

 7. Sprawiedliwy, 10 sty 2011 o 17:12

  Do Antyoszołoma. Jak piszesz Koćma to nie pisz „Pan” tylko tak jak uważasz oszołom. To bardzo delikatne nazwanie tego przekręta. Zauważcie ile z Lipczykiem wykupili nieruchomości w DG (podobno na podatawionych ludzi tzw. słupy) Kiedyś słyszałem piękne powiedzenie dotyczące jak ulał Ciućmy. ” Pan, jaki Pan? Po takich Panach to mój dziadek na konia wsiadał”

 8. informator, 11 sty 2011 o 9:58

  Warto też przyjrzeć się jakie doświadczenia w temacie gospodarki wodno – ściekowej mają mieszkańcy Bytomia.
  Jak widać każdy medal ma dwie strony…http://www.silesia24.com.pl/blog/Piotr+Koj/1/kolejna-trudna-decyzja/680.html

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie