Źle się dzieje w prowincji nowego państwa Unia Europejska zwanej Polską. Opisywana we wpisie dot. Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej utrata tożsamości zagłębiowskiej jest drobiazgiem, w porównaniu z zabiegami zmierzającymi do rozmycia polskości w RP. Patrząc na ostatnie pomysły działaczy związanych z Ruchem Autonomii Śląska trudno jest nie zastanowić się nad kolejnymi pociągnięciami tej organizacji. Ostatnim medialnym pomysłem tego środowiska jest zastąpienie barw krzesełek na przebudowywanym stadionie w Chorzowie z biało-czerwonych na żółtoniebieskie. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie jeden drobny szczegół. Mianowicie obiekt ten od 1993 roku posiada status polskiego stadionu narodowego, a barwy żółtoniebieskie to nie tylko barwy województwa śląskiego, ale również barwy narodowe Ukrainy. Wyobraźmy sobie jakie będzie zdziwienie kibiców innych krajów, np. Anglików, Włochów,  Niemców,  czy Indonezyjczyków, itd., którzy zasiądą na tym obiekcie podczas  międzypaństwowego meczu naszej kadry z ich reprezentacją piłkarską gdy nagle zobaczą te barwy. Pierwsze co im pewnie przyjdzie do głowy to czy przypadkiem akurat nie dojechali do Kijowa, a nie do Chorzowa.  A jak się zorientują, gdzie rzeczywiście są to boki będą ze śmiechu zbijać. Co to za polski stadion narodowy w barwach ukraińskich? Jedynie kibice ukraińscy będą się tu czuć jak u siebie w domu.

Nie jest to jedyny kontrowersyjny pomysł tej organizacji. Parę lat wstecz działacze RAŚ postanowili reaktywować klub sportowy Erster Fussball Club Kattowitzer, przed wojną nacjonalistyczny klub mniejszości niemieckiej. Na tamten pomysł można byłoby jeszcze przymknąć oko, wszak 1.FC grał kiedyś w polskiej lidze (3 sezony), zdobywając nawet wicemistrzostwo Polski, ale stadion narodowy w takich barwach to już lekka przesada. Czy będzie to dalej stadion narodowy i czy nasza Reprezentacja powinna tu grać? No cóż odpowiedź na to pytanie zostawiamy działaczom z PZPN-u. A co z mieszkańcami innych części regionu:  Zagłębia Dąbrowskiego, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czy Podbeskidzia? O tym działacze z RAŚ niestety zapomnieli.

Jaką można byłoby przedstawić alternatywę dla tego pomysłu? Zasadnym byłoby zamontowanie krzesełek w kolorach biało-czerwonym, jednocześnie umieszczając na głównej trybunie stadionu godło Polski. Na przeciwległej trybunie należałoby umieścić emblematy flag Zagłębia Dąbrowskiego, Śląska, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Podbeskidzia. Region naszego województwa to nie tylko Górny Śląsk, ale również mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego, Podbeskidzia i wspomnianej Jury. O tym niestety działacze polityczni z drugiej strony Brynicy ostatnio coraz częściej zapominają. Zresztą czy parlamentarzyści i radni z tej strony rzeki reprezentują Zagłębiaków też można mieć wątpliwości.

W innym wypadku traci sens dalsze utrzymanie statusu stadionu narodowego na takim obiekcie. Wtedy należałoby oddać stadion w dzierżawę Ruchowi (Chorzów), lub Gieksie (Katowice). Tylko, czy ktoś zechce takiego molocha wziąć. Można tu zgodzić się z radnym Szymonem Widerą, a mianowicie, że jak stadion jest od wszystkiego, to w rzeczywistości jest od niczego. Nikt nie neguje również prawa działaczom RAŚ do pielęgnowania tradycji śląskich, dbania o interesy grupy etnicznej, którą chcą reprezentować. Szkopuł tkwi tylko w metodologii i uszanowaniu praw do tożsamości innych mieszkańców regionu, np. mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, także płacących podatki!

Jedną z takich koncepcji jest koncepcja utworzenia na terenie naszego województwa trzech obszarów metropolitarnych, o których już wcześniej pisaliśmy. Wtedy zarówno mieszkańcy Zagłębia, jak i Śląska dostali by prawną możliwość reprezentowania swoich interesów nie wchodząc sobie jednocześnie w drogę. W Metropolii Zagłębie można byłoby utworzyć szereg niezależnych instytucji zagłębiowskich, takich jak Zagłębiowskie Centrum Pracy (koncepcja pana Marka Węgrzynowicza), Zagłębiowską Organizację Turystyczną, Stadion Zagłębia Dąbrowskiego, itd. Takie organizacje mogłyby powstać również w zakresie komunikacji, polityki społecznej, polityki gospodarowania odpadami, w zakresie promocji Zagłębia, itd. Nikt wtedy nikomu by nic nie zarzucał, że kto komu chce coś narzucać, w szczególności tożsamość.

Swoją drogą  patrząc na poczynania RAŚ-iowców najwyższy, chyba już czas, aby upomnieć się o konieczność powrotu do nazwy Województwo Śląsko-Dąbrowskie co miało już miejsce – Gazeta Urzędowa Województwa Śląskiego Nr 5 z dn. 31.03.1945 r. Dziś chichotem historii jest to, że tacy komuniści prosowieccy, jak Gen. A. Zawadzki lepiej rozumieli specyfikę naszego regionu niż obecni oficjele decydujący o naszych sprawach.

Dawid Kmiotek, Grzegorz Jaszczura

Ps. Szkoda, że Zagłębia Dąbrowskiego nie wspierają parlamentarzyści i radni z tego regionu.

Komentarze

28 komentarzy do “„Stadion Ukraina”, czyli tożsamość śląska wg RAŚ”

 1. Polak, 23 lut 2011 o 11:34

  Stadion powinien być w biało-czerwonych barwach, bo tu jest Polska, a nie Ukraina, albo odbierzmy Stadionowi Ślaskiemu status stadionu narodowego

 2. Mariola, 23 lut 2011 o 12:06

  Ma Pan rację, nowy nabór posłów i posłanek dla Zagłębia byłby wskazany. Ani Pani Libera -Małecka ani Pani E.Malik nic nie zrobiły dla tożsamości Zagłębia. Piszę tylko o kobietach.

 3. bąk, 23 lut 2011 o 18:44

  Czy Wszyscy powariowali?
  żółto-niebieskie a niebiesko-żółte to różnica!
  Mniej ignorancji OBYWATELE!
  No chyba że pójdziemy tym tropem i… stadion biało-czerwony będziemy uważac za indonezyjski czy Księstwa Monako. BRAWA, BRAWA dla ignorantów. Widac, że lekcje z regionalizmu należy wprowadzic 🙂

 4. masaccio, 23 lut 2011 o 19:09
 5. Mikołaj, 23 lut 2011 o 19:31

  Stadion jest na Górnym Śląsku, nazywa się Stadionem Śląskim, a decyzja o barwach została podjęta przez przedstawicieli politycznych grubo ponad połowy uczestników wyborów samorządowych (niegłosujący na własne życzenie pozbawili się głosu w tej sprawie). Kontestowanie tej decyzji jest jak najbardziej ok, ale lamenty mnie żenują.

 6. MateuszŁ, 23 lut 2011 o 20:37

  Apeluję, żeby nie używać tych argumentów o barwach Ukrainy, bo mnie równie mocno denerwują potem odpowiedzi, że barwy Polski to barwy Indonezyjskie. Prowadzenie dyskusji w ten sposób tylko niepotrzebnie podgrzewa atmosferę.
  A równie dobrze można zwrócić uwagę, że stadion po prostu będzie w aktualnych barwach województwa, przeciwko którym jakoś nie odnotowałem ostatnio protestów.

  Marzeniem byłoby, żeby wszyscy którzy tak bardzo martwią się o barwy choć w połowie przywiązywali później uwagę do oceniania pracy dyrekcji pod kątem organizacji różnych wydarzeń na stadionie. Tak Polacy jak i Ślązacy.

 7. Ślązak, 23 lut 2011 o 20:47

  Czerwone Zagłębie to powinno być od wszystkiego wycięte. Z pieniędzy, z możliwości podejmowania decyzji, ze wszystkiego. Komuchy czerwone won siedzieć cicho po swojej stronie Brynicy

 8. m., 24 lut 2011 o 8:50

  Nie mógł pan ładniejszego ptaszka zamieścić na newsie?

 9. Polak, 24 lut 2011 o 9:00

  Jak komuś nie podobają się barwy biało-czerwone to niech się wyprowadzi na Ukrainę, albo niech stadion narodowy będzie tylko w Warszawie

 10. m., 24 lut 2011 o 9:06

  do bąka: żadna różnica, zależy skąd pan spojrzy. Monako gra w lidze francuskiej. Jakiś ślązak w telewizji mówił, że to nie żółty kolor tylko kanarkowy. To dopiero różnica!!!

 11. karamba, 24 lut 2011 o 9:28

  Ten orzeł jest łysy. Kto mu ukradł koronę?…

 12. Lovecraft, 24 lut 2011 o 10:16

  Jest Pan idiotą intelektualnym, czy tylko takiego udaje ?! Nie życzę sobie, aby tematy związane z tożsamością regionalną podejmowali tacy ignoranci.
  Jak Pan myśli, czy Ślązaków pytano się o to, czy chcą być w jednym województwie z „czerwonym” Zagłębiem Dąbrowski.
  Przy okazji, jak Pan podnosi sylwetce gen. Zawadzkiego to może Pan o Gierku też wspomni, który zapożyczył Polskę żeby Sosnowiec zbudować !

 13. Kibic Zagłębia, 24 lut 2011 o 11:12

  Lovekraft przyjedź do nas na Ludowy, a łomot masz murowany

 14. Lovecraft, 24 lut 2011 o 14:27

  Kibic Zagłębia a na jakiej ulicy jest wasz stadion i po której stronie rzeki ?! Wasz to chyba tylko z przywiazania emocjonalnego !

 15. kibic, 24 lut 2011 o 18:11

  the best.

 16. Karolcia, 24 lut 2011 o 18:20

  Jak hanysy chcą stadionu żółto-niebieskiego to niech go mają, ale niech PZPN cofnie temu obiektowi od razu status narodowego. Stadion narodowy ma być dla wszystkich Polaków, najlepiej biało-czerwony.

 17. Nikodem, 24 lut 2011 o 21:58

  Województwo Śląsko-Dąbrowskie to jest to. Najwyższy czas się o to upmnieć…

 18. Gorol z Sosnowca, 24 lut 2011 o 22:01

  Lovecraft od Sosnowca to się odpieprz

 19. Olo, 25 lut 2011 o 7:39

  Nawet ich nie stać na to by orła w koronie sobie zafundować

 20. Damian, 25 lut 2011 o 8:58

  Proponuję nazwę województwa śląsko-zagłębiowskie! żeby odciąć się od towarzysza Zawadzkiego.

 21. Łowca idiotów, 26 lut 2011 o 20:24

  Flaga ukrainy jest niebiesko-żółta. Artykuł głupkowaty, a autorzy niedouczeni. Równie dobrze można byłoby powiedzieć, że stadion w barwach biało-czerwonych nawiązuje do barw Indonezji.

 22. MAX, 26 lut 2011 o 23:48

  DALTONIŚCI – poprzedni projekt był JEDNOLICIE CZERWONY . To jest według Was barwa narodowa Polski ?? Dobrze że jest teraz barwa REGIONALANA jak nie mogła być NARODOWA !!

 23. do Łowcy idiotów, 27 lut 2011 o 16:18

  Złowiłeś sam siebie, oczywiście że stadion w barwach biało-czerwonych nawiązuje do barw Indonezji. Kolory biały i czerwony tworzą flagę Indonezji, na tym polega nawiązywanie.

 24. Polak, 27 lut 2011 o 19:24

  Do Łowcy idiotów: sam jesteś idiotą. Dla Anglika, Włocha, czy też Niemca wszystko jedno jest czy najpierw będzie żółty i niebieski, czy niebieski i żółty. Dla nich i tak będzie to stadion ukraiński. Śpiewaj sobie Mazurka Dąbrowskiego na takim stadionie. I to wszystko po to by kilku idiotów z RAŚ miało satysfakcję, nie mówiąc już nic o niepotrzebnie wydanych pieniądzach na ten debilny pomysł. Pewnie wśród tych kretynów jesteś i ty hanysie.

 25. Michał, 6 mar 2011 o 15:23

  pozdrowienia z polskiego Zabrza.

 26. maximus, 24 mar 2011 o 14:28

  Racja. Odebrać status Stadionu Narodowego-bo ten powstaje w Warszawie- a nadac miano Stadionu Sląskiego. Wszystkim zaś ignorantom radzę najpierw sprawdzić, jaki są faktycznie barwy ukraińskie. Otóż niebiesko-białe, śląskie , na odwrót. Pan Jaszczura zaś, wielki zwolennik wolności, nie chce swobodnego wyrażania myśli i możliwości samookreślania społeczeństw- vide, Ślązaków? Nieładnie? Myślałem,że pan jest zwolennikiem decentralilazacji? Dlaczego też Zagłębiacy mają decydować o tym, jakie barwy ma „coś”, co stoi na Śląsku?

 27. maximus, 24 mar 2011 o 14:30

  Oczywiście niebiesko-żółte miało być, przepraszam Ukraińców za pomyłkę 🙂

 28. Grzegorz Jaszczura, 24 mar 2011 o 16:30

  odp. dla maximusa: pominę insynuacje, Zagłębiacy (Polacy z Zagłębia Dąbrowskiego) płacą na woj. obecnie śląskie i całe państwo Polska (także UE) podatki i dlatego. Również dlatego, że jeszcze Wasz Śląsk póki co leży w prowincji UE zwanej Polską. Jak załatwicie sobie tzw. autonomię i skarb, to dla części za Brynicą, a nie całego województwa. Ok?
  Znam Niemców co mają narodowość europejską wg nich, czyli stadion narodowy z gwiazdkami trzeba by im zbudować w Brukseli? Zgadza się czy nie?

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie