Spółki z udziałem Gminy D.G.

Kategorie: Aktualności   | 21 kwietnia, 2023

Przy okazji dofinansowania „bankrutów” (na sesji w dniu 08.02.2023 r.), przez Pana Prezydenta i radnych koalicji lewicowej rządzącej w Dąbrowie Górniczej (zobacz i zobacz), powrócił znowu, dzięki mnie, do dyskursu publicznego, temat gminnych spółek prawa handlowego. Utrzymywanie niektórych z nich w kontekście braku poważniejszych kwot w ostatnich latach na będący w katastrofalnej sytuacji finansowej szpital miejski ZCOSS im. S. Starkiewicza, wydaje się po prostu niewłaściwe.

Złożyłem interpelację do Pana Prezydenta M. Bazylaka, aby dowiedzieć się o jego aktualne stanowisko w tej sprawie:

                                              Dąbrowa Górnicza, dn. 17.03.2023 r.

INTERPELACJA DO PANA PREZYDENTA Marcina Bazylaka

dot. spółek z udziałem Gminy Dąbrowa Górnicza

Szanowny Panie Prezydencie, na podstawie art. 24 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, także w związku z pytaniami mieszkańców Naszego Miasta kierowanymi do mnie jako radnego Rady Miejskiej, proszę o odpowiedź na następujące pytanie:

1. W jakim celu Gmina Dąbrowa Górnicza ma udziały w niżej wymienionych spółkach:

 • „Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o.,
 • ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.,
 • Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. (połączona właśnie z PM MZUM.PL. S.A.),
 • Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu,
 • Miejski Klub Siatkarski S.A. w Dąbrowie Górniczej,
 • REGNON S.A. w likwidacji z Katowic,
 • Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.

Panie Prezydencie, oczekuję na merytoryczną i konkretną odpowiedź (inną, niż wszystkie bez wyjątku odpowiedzi sygnowane przez Pańskiego III Zastępcę), która zapoczątkuje proces dyskusji o sensowność angażowania się Gminy w podmiotach prawa handlowego. Oprócz wpływu na obsadzanie stanowisk w zarządach i radach nadzorczych posiadanie udziałów w co najmniej części tych spółek, jest jak najbardziej zbędne dla Gminy, bo ich działalność z dużo większym pożytkiem dla naszego Miasta mogą prowadzić podmioty zewnętrzne. Tak swoją drogą outsourcing usług jest powszechny właśnie w wielu z tych spółek – co może być dowodem na brak zasadności ich działania, jako własności (współwłasności) gminnej.

Wobec coraz większych problemów z dopięciem dąbrowskiego budżetu (będącego w fazie kolejnego przeinwestowania), te nominalnie sto kilkadziesiąt milionów złotych z pewnością lepiej posłużyłoby prawidłowemu funkcjonowaniu Miasta (np. choćby poprzez wsparcie niedoinwestowanego szpitala, dla którego potrzeba ok. 300 milionów złotych, aby zakończyć podjętą w 2014 roku inwestycję budowy oddziału ZCO (bez zapewnienia jej finansowania), zrównoważyć finanse i normalnie funkcjonować).

Moim zdaniem na pewno istnienie tych spółek nie powinno być środkiem dla zapewnienia posad dla zaprzyjaźnionych urzędników samorządowych z innych miast, o czym informują media m.in. portal Interia.pl czy TVP3 Katowice.

Grzegorz Jaszczura

Jest odpowiedź Pana Prezydenta M. Bazylaka (lewica bezpartyjna) podpisana przez Pana Prezydenta M. Bazylaka. Całe foto obok.

Pan Prezydent właściwie nie do końca jest przeciwny moim rozwiązaniom, które zresztą, jak sam Pan Prezydent zauważył głoszę od wielu wielu lat (nawet można stwierdzić, że z opóźnieniem niektóre z nich realizuje). A jeżeli koryguję pogląd na istniejącą sytuację, to wynika to ze zmiany okoliczności, w szczególności w kontekście sytuacji ogólnej, która jest zmienna i dynamiczna.

Niewątpliwie tak jest ze spółką REGNON S.A. (poza dyskusją) i PM MZUM.PL S.A., której „zamknięcie” sugerowałem co najmniej od 2015 r. Ta spółka jest w jakimś sensie zamykana poprzez łączenie z FPŻ Sp. z o.o., ale tak, jak już to określałem w swoich wcześniejszych wystąpieniach, oby nie nastąpił efekt Apolla. Częściowo wyjaśniałem to we wpisie: fuzja FPŻ i MZUM – aspekt MZUM-u. Tu zresztą ciśnie się pytanie: co z budynkami Centrum Administracji, Sądu i Prokuratury? Bo po co nowej spółce to „obciążenie”?

„Nemo-Wodny Świat Dąbrowa Górnicza” Sp. z o.o. z kolei jest poza dyskusją z innego powodu. Nie ma mojej zgody na dodatkowe opodatkowanie mieszkańców na utrzymywanie tego gminnego „tworu”, kosztującego Mieszkańców już circa 84 mln zł!, patrząc TYLKO na kapitał zakładowy. A niestety na tym polega przedłużanie jego egzystencji z roku na rok, poprzez dopłacanie do niego z budżetu wszystkich Mieszkańców. Panie Prezydencie to, że było czyściej w szatni czy przy basenie w trakcie jakiegoś spotkania w aquaparku, to przepraszam bardzo Pana Prezydenta, ale to nie może zmienić mojego stanowiska, co do obciążania maksymalnymi podatkami od nieruchomości mieszkańców i przedsiębiorców naszego miasta, a z tym wiążą się też te dopłaty do Nemo-Wodny Świat! Zobacz: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=61841#more-61841. Niestety szukam tych przedsiębiorców, którzy wg Pana Prezydenta chcieli maksymalnych stawek od nieruchomości w Dąbrowie Górniczej i Panie Prezydencie nie mogę ich, że tak napiszę w terenie znaleźć?!!!

ALBA MPGK Sp. z o.o. i odpowiedź Pana Prezydenta, to jakaś abstrakcja. Pan Prezydent chyba nie wie ile płacimy za usługi Albie. Ale przecież wie, że mając niecałe 50% udziałów (konkretnie 48,92%) niewiele możemy w tej spółce prawa handlowego! Nawet mamy problemy dowiedzieć się o ceny, etc., bo to przecież tajemnica handlowa. Może więcej dowiemy  się w kontekście prowadzonej kontroli, o której jakiś czas temu informował Zespół Prasowy CBA (kontrola dotyczy MZGO w Dąbrowie Górniczej i trwa od 01.12.2022 r.). O tym w oddzielnym wpisie, złożyłem ostatnio kilka interpelacji dotyczących tematu odpadów w Dąbrowie Górniczej.

Pozostało jeszcze kilka spółek do ew. omówienia, ale nie możemy powiększać wpisu, bo nikt oprócz urzędników nie dotrze do jego końca. To taki żart.

Chociaż na koniec jeszcze podkreślę brak odniesienia się Pana Prezydenta do moich sugestii zawartych w dwóch ostatnich akapitach interpelacji. Outsourcing usług powszechny w spółkach też jakoś został pominięty, w tym nazwijmy to dyskursie.

Komentarze

5 komentarzy do “Spółki z udziałem Gminy D.G.”

 1. nikt, 21 kwi 2023 o 10:57

  oni żyją w innym świecie panie radny

 2. info, 21 kwi 2023 o 10:57
 3. Upierdliwy, 21 kwi 2023 o 15:00

  Świetne wyniki finansowe jednej ze spółek, ALBY MPGK Sp. z o.o. w ostatniej dekadzie (zobacz http://grzegorzjaszczura.pl/?p=50639#more-50639) nie biorą się znikąd – wedle dostępnych informacji, więzi łączące Gminę i ALBĘ są coraz bliższe, a ostatnie lata to ponad 50-milionowe roczne środki z budżetu Dąbrowy Górniczej na działalność odpadowo-czystościową prowadzoną przez prywatną firmę, zbudowaną na gminnych nieruchomościach… Dzielą się zyskami z Gminą, jednak pytanie, czy muszą za to płacić Mieszkańcy? Warto zobaczyć, co stało się np. w 2019 roku, a o czym Dąbrowianie już zdążyli zapomnieć http://rolowanadabrowa.pl/okiem-jaszczura-podwyzka-za-smieci-sesja-26-06-2019-r

 4. mieszkaniec, 22 kwi 2023 o 8:53

  Tego prezydent nie zauważył:
  „Moim zdaniem na pewno istnienie tych spółek nie powinno być środkiem dla zapewnienia posad dla zaprzyjaźnionych urzędników samorządowych z innych miast, o czym informują media m.in. portal Interia.pl czy TVP3 Katowice.”

 5. John, 2 maj 2023 o 14:31

  Stołki w zarządach, radach nadzorczych, pomniejszych stanowiskach dla rodziny królika to przecież zaplecze wyborcze nie mówiąc o legalnym przepływie (wypływie) gminnych środków finansowych do tych spółek. Legalne kręcenie lodów.

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie