Czy Dąbrowa Górnicza jest bogata?

Kategorie: Aktualności   | 28 lipca, 2014

CAM01360Pojawił się ostatnio kolejny ranking „bogactwa” województw, miast, gmin i powiatów, tym razem za 2013 rok. Dochody do budżetu ustalano oczywiście w sposób troszkę kreatywny, ale nie zmienia to faktu, że Dąbrowa Górnicza kolejny raz jest zastanawiająco wysoko w klasyfikacji. Mianowicie wśród najbogatszych miast na prawach powiatu znajduje się na drugim miejscu w Polsce, z 4470,78 zł dochodu na rok na obywatela. Daje to jej 4 miejsce, dodając nawet miasta wojewódzkie (Warszawę i Wrocław), tutaj wyprzedzając jednakże Kraków! G’woli ciekawości podam, że najbogatszą gminą jest Kleszczów z przychodem 41.600,78 zł na mieszkańca (ale na jej terenie znajdują się Kopalnia i Elektrownia „Bełchatów”). Mniej więcej co dwa lata (tak jakoś sinusoidalnie) Dąbrowa G. ląduje tak wysoko w klasyfikacji. Podobnie dobrze wypada Dąbrowa Górnicza pod względem wysokości zarobków. I można by się cieszyć, że teoretycznie w takich klasyfikacjach jesteśmy tak wysoko. Jednak u myślących i inteligentnych Dąbrowiaków powstaje pytanie:

„Co się dzieje z tymi pieniędzmi, które rok w rok wpływają do budżetu, bo naprawdę ich w tym mieście nie widać?”.

I tu tkwi sedno problemu! Jak można zrobić taki rozkurz?, bez widocznych pozytywnych efektów dla mieszkańców? Tyle lat rządów lewicy i tak słabe wyniki gospodarowania tak bogatym budżetem. I nie sięgam nawet do przedwojny, ale do ok. 2000 roku i inwestycji działacza postPZPR-owskiego p. M. Lipczyka w mieście, za nasze pieniądze. Lewaki będą się bronić osiągnięciami typu olbrzymi budynek dla urzędników (nadający się do ich socjalistycznych osiągnięć w faszyzującej UE) z klimatyzacją dla klasy urzędniczej, czyli Centrum Administracji. CAM01343Ale ja piszę w interesie mieszkańców a nie biurw. Zobacz także.

Kontynuatorem działań wspomnianego mentora lewicy w Dąbrowie Górniczej, jest od dwóch kadencji p. prezydent Zb. Podraza (oczywiście także skrajna lewica) z super inwestycjami. Przykładowo: wlokącym się remontem komunistycznego Pałacu Kultury Zagłębia (ostatnio wraz z szaletami za 4,5 miliona zł!!!), uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej, budową dla Polski Południowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kompleksem Sportowym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, „super trafionym” śladem drogi do terenów inwestycyjnych w Tucznawie (gdy to przecież ich Unia E. odchodzi od zwolnień podatkowych dla takich terenów, chyba od 2020 r.), odkupieniem udziałów w tzw. dąbrowskich wodociągach (PWiK sp. z o.o.) od Niemców (RWE Aqua Gmbh z Essen) po kilkunastu latach (gdy osłuchałem się jeszcze będąc w R.M. od ich czołowych działaczy A. Pasternak, R. Koćmy, Zb. Podrazy, T. Orpycha, P. Gocyły i innych których z braku miejsca nie wymienię, jakie to było dobre pociągnięcie p. p. M. Lipczyka i T. Sołtysika), budową Zagłębiowskiego Centrum Onkologii przy Szpitalu Specjalistycznym i jej horrendalnym skokowym wzrostem wartości czy jeszcze innych pomniejszych inwestycji. Skończyłem zdanie, tylko dlatego, że zacząłem tracić wątek i podmiot, a nie dlatego, że nie mógłbym kontynuować wyliczania przykładów tych inwestycji. A jeszcze Aquapark i także schizofreniczne postępowanie. Koniecznie zobacz także.

20120323222Zusammen miliard „zainwestowany”, z tego kilkaset milionów z kredytów, a kilkaset milionów ma podobno być zwróconych miastu przez Unię Europejską! Ale jeżeli chodzi o kredyty i ich koszty, czyli opłaty i odsetki od kredytów to jesteśmy już tym jako miasto obciążani, ale co do setek milionów z Unii Europejskiej nic nie słyszałem lub mi to umknęło. Najwyżej circa 10 milionów złotych (podobno) wpłynęło na projekty uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, a reszta może wciąż jest zablokowana w Komisji Jaspera w Wiedniu? Tu zaznaczam, że nie będąc radnym nie mogę tak łatwo, jak poprzednio docierać do źródłowych materiałów tych ich pociągnięć inwestycyjnych. Kiedyś z utajnionym kontraktem na wspomnianą sprzedaż części udziałów PWiK sp. z o.o. zapoznałem się w pokoju Sekretarz Miasta I. Bednarskiej jako radny, pod groźbą kary za ewentualne ujawnienie treści!

Jedno jednak jeszcze zdanie o odkupywaniu udziałów PWiK sp. z o.o. od Niemców europejskich z RWE Aqua Gmbh przez Gminę. Podobno po uchwale R.M. popierającej odkupienie tychże udziałów za 32-33 miliony zł, umowa „odkupu” została skierowana przez p. prezydenta do badania jej zgodności z prawem. Czyli może jeszcze dojść do sytuacji, że do wyborów będzie to badane (UOKiK, RIO, ?) a po wyborach powróci się do sytuacji przedpropagandowej. To tak nawiasem pisząc, ponieważ lewakom, jeszcze od czasów komunizmu sowieckiego i partii PZPR, czyli partii p. prezydentów M. Lipczyka i Zb. Podrazy nie wierzę.

Tu trzeba dodać, że do przejęcia tych strategicznych dla egzystencji mieszkańców dziedzin gospodarki w Dąbrowie Górniczej, jak woda i śmieci, przez kapitał niemiecki przyczynił się najbardziej wspomniany już mentor p. prezydenta Zb. Podrazy, czyli p. były prezydent M. Lipczyk. Mam na myśli konkretnie RWE Aqua Gmbh i Albę. Przy Albie trzeba dodać p. z-cę prezydenta H. Zagułę.

CAM00864Pozwolę sobie już nie przeciągając, bo rozumiem, że cierpliwość Czytającego się kończy, podsumować. Dąbrowa Górnicza mogłaby by być bogata, przy takich dochodach na mieszkańca, a nawet mniejszych, bo uważam, że opłaty i podatki lokalne można nawet zmniejszyć, ale nie przy tych lewicowych rządach! Drodzy Mieszkańcy wybierajcie!

Komentarze

15 komentarzy do “Czy Dąbrowa Górnicza jest bogata?”

 1. Dąbrowiak, 28 lip 2014 o 8:28

  Kilka, może kilkanaście rodzin w mieście jest bogatych.

 2. Kazimierz Jasionek, 28 lip 2014 o 12:33

  Zastanówcie się mieszkańcy DG jakie profity można ciągnąć (oczywiście dla siebie), kiedy lepiej zrezygnować z zasiadania w parlamencie (mowa tutaj oczywiście o Zarazie)i wybierać prezydenturę w Dąbrowie Górniczej. Komuchy rządzące do chwili obecnej w naszym mieście to największa zaraza jaka mogła nas spotkać przez te wszystkie lata ich rządów !!!! Czy któryś z tych łapsów został w jakikolwiek sposób rozliczony i ukarany za swe niecne decyzje i rządy ??? Żaden !!!!! Zobaczcie mieszkańcy kogo sobie sami powołali i kim się otaczają !!!! Ci to dopiero wiedzą jak się kręci lody na takim majątku gminnym. Wystarczy przejrzeć tych wszystkich cwaniaczków (powinienem ich nazwać mocniejszym słowem) księgi wieczyste i przeanalizować te WSZYSTKIE nieruchomości całych rodzinek.!!!! i to nie tylko w kraju !!!! A ochrania ich usłużna prokuratura, sąd i policja i inne usłużne służby. Sąd i prokuraturę maja po sąsiedzku wynajmując im za psie pieniądze pomieszczenia w CA, a do policji co miesiąc dokładają z naszych podatków – mając ich również w kieszeni !!!!!! Pytam więc gdzie to bogactwo się rozpływa i do czyich kieszeni wędruje ????? Komuchom wierzyć nie można i każdy mądry obywatel doskonale o tym wie !!!!!

 3. myślący, 28 lip 2014 o 13:00

  Zamiast dupiatej Komisji Rewizyjnej przydałby się na stanowisko Przewodniczącego ktoś z opozycji z doświadczeniem i wykształceniem ekonomicznym. W najbliższych wyborach głosujmy na Pana Grzegorza Jaszczurę, on ma szansę wykazać czy klika rządziła zgodnie z tabliczką mnożenia, czy zgodnie z tabliczką m a r z e n i a.
  Obecnie towarzyszka ocenia towarzyszy…

 4. iti, 28 lip 2014 o 14:12

  taka prawda

 5. marnotrastwodo2, 28 lip 2014 o 15:39

  Ja to po przemyśleniu sprawy widzę tak: Dąbrowa nie ma ładnego centrum. Dlatego nie przyciąga jakościowych inwestorów którzy poszukują powierzchni biurowych i miejsc do handlu. I dlatego sprawia wrażenie nędzy. Ludzie zarabiają dużo ale nie mają gdzie tych pieniędzy wydać – nie ma centrum więc nie ma knajpek, sklepów, atrakcji które w innych miastach napędzają lokalne biznesy. Dąbrowiacy jeżdżą wydawać zarobione w mieście pieniądze do Katowic a ci bardziej wymagający do Krakowa. A więc pieniądze wyciekają z miasta. Budżet DG jest duży podatkami od Huty, Koksowni i innych firm które się tu ulokowały korzystając z dużej powierzchni miasta ale niszcząc przy tym środowisko a więc Dąbrowa jest jak dzielnica przemysłowa jakiegoś miasta (NOWA HUTA) ale nie samodzielne miasto bowiem nie ma centrum! Inwestycje które pan Jaszczura wymienił są nie tylko często bezsensowne ale i przepłacone. Choćby to centrum administracji, brzydki budynek przy Granicznej, centrum brak więc można go było postawić gdziekolwiek między Mydlicami a Gołonogiem. Remont PKZ za tak ogromną sumę. Brak planowania które w niemieckich miastach znane było wieki temu. Osiedla są brzydkie, typowo komunistyczna zabudowa. Wnioski: Dąbrowa to miasto-dzielnica przemysłowa, taka Nowa Huta pod Katowicami w której nie ma menadżerów ani polityków którzy chcieliby zrobić z niej coś więcej. Pieniądze są marnotrawione a pewnie i rozkradane i tak będzie zawsze, mieszkańcy się przyzwyczaili. Uratować Dąbrowę może tylko włączenie jej do innego miasta, ale nie ma do jakiego więc to co teraz będzie tu na zawsze. 25 lat zmarnowanych dlaczego nie 100 lat zmarnowanych? Dąbrowiak potrafi. I przepraszam ale nie wierzę że Dąbrowiak kiedykolwiek zrezygnuje z popierania komuny. To jak to miasto wygląda i jest zarządzane przecież wynika z charakteru i poglądów ludzi więc kółko się zamyka.

 6. Wania, 28 lip 2014 o 23:03

  Panie Jaszczura, czy obieca mi Pan, że jeśli opozycja wygra, to woda będzie o połowę tańsza, jeśli tak to ślepo głosuję na Pana. Panie Jasionek, startuje Pan w wyborach? JASIONEK na PREZYDENTA!!!!!

 7. iti, 29 lip 2014 o 7:43

  marnotrastwodo2 dobrze podsumował tezę artykułu, pieniądze są marnotrawione przez lewicowe rządy w Dąbrowie Górniczej. Planowanie jest ale nie dla dobra mieszkańców. Robione są takie inwestycje które dają jak największy przerób.

 8. mieszkaniec, 29 lip 2014 o 8:46

  Pan Grzegorz ujawnił nazwiska, które Dąbrowiacy powinni unikać przy najbliższych wyborach.

 9. myślący, 29 lip 2014 o 14:34

  Oj Wania, Wania pociotku najgorszego radnego, czyli wiadomo Łukasika, nie kpij sobie z ceny wody, bo naprawdę oślepniesz a pan Kazimierz bardzo często ma rację, tyle tylko, że używa zbyt mocnego słownictwa. Czasami mądrze piszesz, chyba masz skończoną maturę a może i coś więcej. Znasz się na obsłudze komputera i jak chcesz to potrafisz zauważyć, że wujek nie zlikwidował linii tramwajowej, nie wybudował krematorium na ul. Cedlera.
  Wystartuj w wyborach, zmień nieporadnych, bezradnych i skompromitowanych radnych. Daj im szansę na leczenie, są wypaleni, mocni jako bezkarna klika. Ja też myślałem, że wujek to siódmy cud świata a to kawał . . .

 10. Dorota, 29 lip 2014 o 15:13

  Moim zdaniem są gorsi radni i radne od pana Łukasika, np. radny Orpych czy radna Szaniawska!

 11. Kazimierz Jasionek, 30 lip 2014 o 17:28

  Do „Doroty” Słusznie Pani wymieniła te 2 nazwiska najgorszych radnych w DG. Ja znając ich może trochę lepiej dodałbym do tego grona jeszcze Juroffa. Pasternaczkę tzw. lodówę,a nie chcąc się rozdrabniać wszystkich bezradnych z SLD i z tzw Towarzystwa Przyjaciół DG, a raczej Nieprzyjaciół DG. To są kupieni radni przez Zarazę !!!!!

 12. bez urazy, 31 lip 2014 o 21:03

  Nie ma dobrego radnego od czasu jak brakło pana Jaszczury.

 13. lewak, 1 sie 2014 o 8:13

  Nie przesadzajmy.

 14. Grzegorz Jaszczura, 1 sie 2014 o 9:21

  bez urazy: dziękuję.

 15. antylewak, 25 kwi 2016 o 22:18

  Wybrali znowu bezmyślnie

Zostaw komentarz
Ta strona wykorzystuje pliki cookie przechowywane na twoim komputerze. Jeżeli nie zgadzasz się na to opuść stronę lub wyłącz obsługę plików cookie w przeglądarce. Więcej informacji o plikach cookie znajdziesz na tej stronie