09
1
ZCOSS – kolejna odp. na interpelację
Kategorie: Aktualności | 1 września, 2020
Treść mojej interpelacji dotyczącej ZCOSS im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej z dnia 28.07.2020 r. (w szczególności sprawozdania finansowego za 2019 r.) opublikowałem na blogu we wpisie: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=53628#more-53628. Tam znajdziesz Szanowny Czytelniku moje pytania. Teraz pora na odpowiedzi Pana Prezydenta M. Bazylaka, sygnowane tym razem przez jego I Z-cę Pana D. Rutkowskiego (SLD).
Niestety odpowiedzi nie wnoszą nic nowego. Stwierdzam, że w wyniku takiej a nie innej treści opinii biegłego rewidenta z Grupy Gumułka – Audyt Sp. z o.o. Sp. k. w Katowicach o sprawozdaniu finansowym ZCOSS za 2019 rok moi interlokutorzy po prostu się zapętlili.
Przy odpowiedziach na moje pytania dot. ew. kontroli czy zawiadomienia właściwych organów możemy przeczytać:
„[…] W związku z powyższym, w chwili obecnej brak jest podstaw do przeprowadzenia kontroli w ZCO, jak i skierowania doniesienia do organów nadzoru.” (niedobrze – przyp. mój).
Jest tak napisane pomimo, że akapit wcześniej można przeczytać, że: „[…] zastrzeżenia dotyczą środków trwałych nabytych w 2014 roku […]” (i co z tego?, właśnie dlatego wg mnie tym bardziej należałoby wyjaśnić błędy do końca – przyp. mój).
Z odpowiedzią dot. wystąpienia o indywidualną interpretację podatkową należy się zgodzić:
„[…] zastrzeżenia ujęte w treści sprawozdania […] nie stanowią podstawy do wystąpienia o indywidualną interpretację podatkową w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.”
Aczkolwiek:
„Biegły rewident ocenił, że wartość środków trwałych nabytych na podstawie umowy 182/SzpSp./13 została zawyżona, bowiem wg niego umowa zawiera wbudowany instrument finansowy wynikający z rozłożenia płatności na raty na okres 15 lat. W ocenie biegłego powyższa kwota powinna stanowić koszt finansowania, a nie wartość środka trwałego. […]”.
Dalej:
„Odnosząc się do drugiego pytania z drugiej części interpelacji przypominam, że biegły rewident wykonujący badanie pozostaje całkowicie niezależny, zarówno od kierownika jak i organu nadzoru jednostki badanej. Biegły może więc swobodnie w granicach przepisów prawa, zasad i wiedzy rachunkowej, ocenić sprawozdanie finansowe. Jednocześnie wydana przez biegłego pozytywna opinia z zastrzeżeniem, z formalnego punktu widzenia, nie stanowi przeszkody do zatwierdzenia sprawozdania przez organ nadzoru.” (tu się rozjeżdżamy – przyp. mój).
Podobnie przy odpowiedziach na pytania trzecie i czwarte, dot. treści opinii biegłego rewidenta odbiegającej od przyjętych przepisów prawa i zasad rachunkowości, i nie występowania o korektę takiej oceny, zdecydowanie mamy inne wizje czy spojrzenie na kontrolę, nadzór i wytyczne z nadzoru. Tak podchodząc do problemu, to nie widzę sensu istnienia większości instytucji kontrolnych, bo i tak można mieć dowolną opinię „w te czy w tamte”! Ale swoją drogą, jak tak się przyjrzeć historycznie, choćby takiej Dąbrowie G., to czy ktoś z urzędników czy kierowników jednostek poniósł jakieś konsekwencje błędnych decyzji na przestrzeni tzw. wolnej Polski, czyli po tzw. transformacji ustrojowej???
„Odpowiadając na trzecie pytanie z drugiej części interpelacji należy wskazać, ze ocena tworzenia rezerw, w tym związanych z nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 23.1.2019 r., sygn. akt XIV GC 524/14/SK, nie jest „podważana” przez pełnomocnika procesowego, ale jak wyjaśnia Dyrekcja Szpitala, ich utworzenie oparte zostało na oszacowaniu przez pełnomocnika w sposób prawdopodobny i wiarygodny przyszłego zobowiązania. Powyższe odpowiada obowiązującej w Szpitalu Polityce Rachunkowości […].
[…] Do niepewności dotyczącej kwoty, na jaką należy utworzyć rezerwę, podchodzi się w wykorzystaniem różnych środków, w zależności od okoliczności, zaś szacunki dokonywane są na drodze osądu kierownictwa jednostki, wspomaganego dotychczasowymi doświadczeniami.” (no właśnie i to jest od lat czarna dziura, że nie napiszę złośliwie, że czerwona – przyp. mój).
I
„Odnosząc się do pytania czwartego z drugiej części interpelacji, biorąc pod uwagę powyższe […] Dyrekcja Szpitala na obecnym etapie nie znajduje uzasadnienia dla wnioskowania o skorygowanie treści oceny sprawozdania finansowego.” (nie o to pytałem Panie Prezydencie!, ja konkretnie pytałem „Czy w związku z powyższym (pytania 1,2 poprzedzające to pyt. 4.) wystąpi Pan Prezydent do Dyrekcji szpitala ZCOSS im. S. Starkiewicza z wystąpieniem o korektę sprawozdania finansowego do kluczowego biegłego rewidenta z Grupy Gumułka – Audyt Sp. z o.o. Sp. k. w Katowicach? […]”. Mam sobie nie wprost odpowiedzieć, że nie? – przyp. mój).
Ps Zamieszczone foto oddziału ZCO (w budowie od 2013 r., bez widocznych postępów, mimo „wysiłków” poprzednich dyrektorów trzech: Z. Grzywnowicza, Z. Podrazy, I. Łobejko) szpitala miejskiego ZCOSS im. S. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej aktualne, bo z dnia 19.08.2020 r. Stare foto sprzed 6. lat przykładowo: http://grzegorzjaszczura.pl/?p=32759#more-32759. To tak w odpowiedzi jakiejś lewaczce, że zamieszczam nieaktualne zdjęcia oddziału ZCO „w budowie”. Niestety, jak widać rządy lewicowe w Dąbrowie G., przez te 6 lat nie zrobiły w zakresie poprawy lecznictwa miejskiego nic a nic!
Komentarze
Komentarze (1) do “ZCOSS – kolejna odp. na interpelację”
Zostaw komentarz
Witam. Więc dalej bez zmian ciekawy jestem czy ktoś kiedyś rozliczy odpowiedzialnych za taki stan naszego szpitala i czy poniesie konsekwencje. A tak na marginesie kiedy lekarze zaczną przyjmować pacjentów a nie leczyć przez telefon.W innych zawodach jakoś wszyscy pracują normalnie działają żłobki przedszkola szkoły
sklepy itp. .a lekarze niestety nie (moja znajoma miała wizytę u ginekologa oczywiście wizyta nie doszła do skutku z powodu pandemii ) ale prywatnie za kasę to pandemii niema.
Pozdrawiam.