09
29
12 DNI WOLNOŚCI w Sławkowie
Kategorie: Aktualności | 29 września, 2025
Kolejne wydarzenie w Sławkowie związane z propagowaniem polskości i patriotyzmu. Oczywiście chodzi o działania Towarzystwa Miłośników Sławkowa, ze szczególnym wskazaniem na wiceprzewodniczącego tegoż towarzystwa dr. Zbigniewa Matuszczyka. Tym razem tradycyjne jesienne sławkowskie pieczonki połączono z wystawą „12 DNI WOLNOŚCI. REPUBLIKA SŁAWKOWSKA 1905 ROKU.”. K’woli ścisłości spotkanie odbyło się w sobotę 20.09.2025 r.
Te dwanaście dni wolności, to okres w listopadzie 1905 roku, gdy powstała Republika Sławkowska. Właściwie wybrzmiały w trakcie spotkania dwa tematy, oczywiście ściśle powiązane ze sobą. Jeden związany z rewolucją 1905 roku w Sosnowcu i w całym Zagłębiu Dąbrowskim, który przedstawił prof. dr hab. Dariusz Nawrot oraz drugi związany stricte z wydarzeniami w Sławkowie. W trakcie krótkich wykładów (drugi dotyczący Sławkowa przedstawił dr Zbigniew Matuszczyk) można było usłyszeć wiele ciekawych informacji, które jak podkreślali wykładowcy nigdzie jeszcze nie były publikowane.

Dr Z. Matuszczyk zaprezentował także nowe, poprawione i uzupełnione wydanie książki „Republika Sławkowska 1905 roku”. Można tam dowiedzieć się o przebiegu tych dwunastu dni (między 12 listopada a 23 listopada 1905 r.), gdy Sławków był niepodległą od carskiej Rosji republiką, kiedy proklamowano tzw. Rzeczypospolitą Sławkowską!
Manifest podpisało wtedy 458. mieszkańców Sławkowa, co niewątpliwie świadczy o patriotyzmie i świadomości polityczno-społecznej mieszkańców Sławkowa. Przywódcą i głównym autorem był przedsiębiorca inż. Władysław Sujkowski. To on po Mszy Świętej (12 listopada to była niedziela) wezwał wszystkich Sławkowian na ogólne Zgromadzenie Gminne i przedstawił projekt Manifestu mieszkańców. Tak nawiasem pisząc oryginał można było zobaczyć na wystawie. Inż. W. Sujkowski poniósł oczywiście konsekwencje przywództwa, w postaci więzienia po upadku republiki. Szkoda, że tak słabo te wydarzenia są przedstawiane obecnie w szkołach w Polsce. Ale poziom nauczania jest taki, jaki jest poziom lewactwa (czyt. minister edukacji B. Nowackiej).
Jednym z pierwszych działań po objęciu władzy w Sławkowie przez Polaków było wypędzenie nauczycielki języka rosyjskiego z miasta i zniszczenie przez mieszkańców godła carskiego znajdującego się na elewacji budynku szkoły. Myślę, że tak samo z czasem skończą godła czy tzw. flagi tzw. Unii Europejskiej, bo niewątpliwie można jej działania i głoszoną ideologię (oczywiście w odniesieniu do współczesności) przyrównać do carskiej Rosji. Przynajmniej moim zdaniem.
Politycznie oceniając spotkanie, to zadziwił mnie brak podobno bardzo patriotycznych przedstawicieli partii PIS, w tym ich baronów/posłów z Zagłębia Dąbrowskiego (aktualnego W. Andzela czy poprzedniego, czyli E. Malik, oboje PC, obecnie PIS), którzy w ubiegłych latach nie omieszkiwali lansować się, wpadać do Sławkowa i konsumować sławkowskie pieczonki (możesz to Szanowny Czytelniku zobaczyć we wpisach podanych na końcu).
Z parlamentarzystów zauważyłem jedynie posła z drugiej części układu politycznego POPiSu, czyli PO Mateusza Bochenka z Sosnowca. Jego odwołanie się do Zagłębia Dąbrowskiego i do tego, że prowadzi starania, aby wystawa poświęcona Republice Sławkowskiej została przedstawiona w Sejmie RP przyjąłem bardzo ciepło. Akurat ta wystawa z lewacką ideologią Glbtqi+ nie będzie miała nic wspólnego! Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że to słowa polityka, czyli osoby lubiącej kłamać. PIS jednak jest w odwrocie w Zagłębiu Dąbrowskim (okręg wyborczy nr 32), jak to już wielokrotnie przedstawiałem na blogu (zobacz: PIS w Zagłębiu Dąbrowskim, ewentualnie: Co tam w PIS-ie słychać?). Moja diagnoza niewątpliwie była słuszna. Cóż, wyborów chwilowo nie ma, po co się wysilać?! Zresztą bez cudu z centrali oni nie mają żadnych szans w Zagłębiu Dąbrowskim, a profity chcą czerpać służąc lewakom w najlepsze!
Wydarzenie zakończyła biesiada w plenerze, połączona ze wspomnianymi na początku sławkowskimi pieczonkami i żurkiem. Tradycyjnie zaprezentowała się Sławkowska Kapela Podwórkowa Old Bobrorze. Przemiła atmosfera i sprzyjająca, słoneczna pogoda domknęła wydarzenie.
Na koniec linki do poprzednich wydarzeń w TMS (i nie tylko) w Sławkowie dla ciekawych chronologicznie:
Stanisław Dróżdż pojęciokształty,
100. rocznica Bitwy Warszawskiej – Bij bolszewika,
Sławków – badania archeologiczne,
110 lat Legionów Polskich w Sławkowie,
Badania archeologiczne w Sławkowie.
Komentarze
Zostaw komentarz
“W co wierzę? … (...)
Że nie należy kłamać …
ja tak sądzę”


