06
11
Gdzie powstanie SMR w Dąbrowie Górniczej?
Kategorie: Aktualności | 11 czerwca, 2025
Chciałbym dzisiaj wrócić do programu (już przeszło sprzed roku), z wyborów samorządowych w 2024 r., Koalicji Dąbrowskiej Prawicy Dąbrowa 2030. Jednym z podstawowych punktów tego programu był: absolutny sprzeciw wobec planów budowy w naszym mieście elektrowni atomowej! Zobacz: KWW Dąbrowa 2030 – Koalicja Dąbrowskiej Prawicy.
Podkreślaliśmy, że Rząd Polski (POPiSu) podjął już decyzję lokalizacyjną elektrowni atomowej wskazując na Dąbrowę Górniczą, nie zważając na potencjalne zagrożenia. Zamiast usytuować tego typu ryzykowne przedsięwzięcie (vide katastrofy promieniotwórcze w Czarnobylu i Fukushimie) na terenach odległych od centrów miast, to planuje je na obszarze gęsto zaludnionym, na obrzeżach GÓRNOŚLĄSKIEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO, w środku 110-tysięcznego miasta, obok 190-tys. Sosnowca i 90-tys. Jaworzna, narażając prawie pół miliona ludzi na ewentualne bezpośrednie konsekwencje awarii nuklearnej!
Ująłem tę bulwersującą sprawę także w moim autorskim programie kandydata na Prezydenta Dąbrowy Górniczej (zobacz: Program Na Szóstkę).
Ale dlaczego wracam dzisiaj do tego tematu? Rok temu nikt w trakcie kampanii nie ustosunkował się do pomysłu realizacji tej elektrowni atomowej, w tym także obecny prezydent M. Bazylak (obecnie bezpartyjna skrajna lewica). A okazuje się, że prace postępują w tym temacie w ciszy! Z jednej strony to dla biznesu dobrze, ale z drugiej strony czy ta lokalizacja SMR-u (małego reaktora modułowego) w pobliżu Huty ArcelorMittal jest w Dąbrowie Górniczej przesądzona? Ani Prezydent Miasta, ani radni Rady Miejskiej nie wydają w tej sprawie żadnych informacji. Czy w takim razie stanie się tak, jak z budową odlewni żeliwa Brembo w Tucznawie (obok zabudowań)? Bo mam poważne o to obawy.
Fakty są takie, że 27 kwietnia 2023 r. Orlen Synthos Green Energy poprzez swoje spółki zależne złożył 6 wniosków o wydanie decyzji zasadniczych dla planowanych do realizacji inwestycji polegających na budowie obiektów energetyki jądrowej – SMR-ów z reaktorem BWRX-300, konkretnie w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie (oczywiście w Nowej Hucie) i Stalowej Woli.
W lutym 2025 r. poinformowano, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał dwa – dla Włocławka i Ostrołęki – postanowienia określające wymagania dotyczące zakresu raportu środowiskowego dla budowy małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR). Wcześniej OSGE otrzymało analogiczne postanowienie dla projektu w Stawach Monowskich. W kwestii wyjaśnienia, Orlen Synthos Green Energy to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy.
Zastanawiam się, co z lokalizacją w Dąbrowie Górniczej? Kiedy dowiemy się o kolejnym postanowieniu wydanym przez GDOŚ, a dotyczącym naszego miasta? Czy teren przy Hucie ArcelorMittal jest aktualny na tę lokalizację czy może temu celowi ma służyć rozszerzenie specjalnej strefy w Tucznawie w kierunku Łęki (zobacz: zakup działek przez Gminę c.d.). Na pytania zadawane przeze mnie swego czasu Panu Prezydentowi czy innym urzędnikom wykazywali oni wyjątkowo daleko idącą niewiedzę.
Chciałbym podkreślić, że nie jestem przeciwny elektrowniom atomowym, nota bene tak nieudacznie budowanym przez kolejne rządy POPiSu, lecz chodzi mi o lokalizację w centrum sporej aglomeracji/konurbacji w Zagłębiu Dąbrowskim. Niewątpliwie jest to dużo lepszy sposób na zaspokajanie potrzeb energetycznych niż wiatraki czy wycinanie lasów pod farmy fotowoltaiczne. Zobacz: Sabotaż klimatyczny – T. Cukiernik.
Czekam, aż któryś z radnych zainteresuje się tematem i dopyta Pana Prezydenta Dąbrowy Górniczej, jakie jest obecnie jego stanowisko w tej sprawie. Czy w ogóle Pan Prezydent bierze poważnie możliwość tej inwestycji w Dąbrowie Górniczej i czy już umył ręce, jak to zrobił przy lokalizacji ośrodka dla nielegalnych imigrantów, zwalając wszystko na rząd POPiSu (zobacz: imigranci – kiedy referendum?) – chodzi mi tutaj dla wyjaśnienia o interpelacje radnej T. Duraj-Fert (bezpartyjna). Ponadto czy Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ustosunkowywał się już do pism/pytań z centrali, np. GDOŚ, czy w ogóle taka korespondencja istnieje?
Jeszcze trochę więcej o Kanadzie i problemach związanych ze wzmiankowanymi SMR-ami. Jest to dalej technologia przyszłości, bo nigdzie nie ma jeszcze ani jednego SMR-a! Pomijam aspekt istnienia atomowych okrętów podwodnych, gdzie reaktory prawdopodobnie o podobnych parametrach są stosowane od lat. Problem jest jeden – jak wybrać odpowiedni projekt technologiczny, jak zaprojektować, wycenić i wdrożyć tę wybraną technologię, jak ocenić jej wpływ na środowisko, w tym społeczność? We wzmiankowanej Kanadzie to projekt rządowy, oparty o współpracę z firmami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi, a w Polsce – projekt komercyjny, nie mający takiego wsparcia w instytucjach publicznych, szkołach wyższych czy organizacjach społecznych, budzi to więcej kontrowersji i możliwych utrudnień (brak informacji o problemach lub ich ograniczenie, bo to szkodzi wizerunkowi firmy realizującej SMR-y). Zobacz także: https://smrroadmap.ca/.
Ps W post scriptum jeszcze jeden aspekt elektrowni jądrowej w Naszym Mieście. Przy aktualnej polskiej polityce międzynarodowej, gdzie wraz z Niemcami, Francją i Wielką Brytanią chcemy koniecznie sprowokować Rosję do działania, to mam pytanie – gdzie w sposób bezpośredni lub pośredni tzw. hybrydowy (bo np. niesprawdzona technologia SMR spowoduje awarię) może ona uderzyć? I co wtedy? Tym bardziej, że w wojskowości ta technologia jest prawdopodobnie używana.
Ps ps Foto ze strony smrroadmap.ca.
Ps ps ps Niezależne organy Państwa (tylko czy takie jeszcze istnieją?) winny zweryfikować i skontrolować proces podejmowania decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej oraz wyciągnąć wnioski co do potrzeby kontynuowania tej inwestycji, gdy jesteśmy wciąż na jej bardzo wstępnym etapie. Natomiast POPiS kłóci się w tematach zastępczych, a wiele ważnych spraw jest omijanych.
Komentarze
2 komentarze do “Gdzie powstanie SMR w Dąbrowie Górniczej?”
Zostaw komentarz
Precz z elektrownią atomową w moim mieście.
https://www.wnp.pl/energia/nowe-inwestycje-jadrowe-wielkiej-brytanii-oprocz-duzych-reaktorow-powstana-tez-male,953483.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=wnp.pl10-06-2025